Czysta i zadbana kanapa to wizytówka każdego salonu. Jednak utrzymanie tapicerowanych mebli w nienagannym stanie potrafi być trudne – zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. O nasze kanapy powinniśmy przede wszystkim dbać na bieżąco, a do trudniejszych zabrudzeń podchodzić z dużą dozą ostrożności. Bardzo ważne jest dostosowanie metod czyszczenia do materiału, którym obity jest mebel.
Jak wyczyścić kanapę z naturalnej skóry?
Skórzane meble od lat są synonimem luksusu. Ostatnio na ich zakup może pozwolić sobie coraz większa część z nas. Jednak kupując droższą kanapę, przeważnie zakładamy jej długowieczne użytkowanie. A z tym niestety bywa różnie. Z naturalnej i drogiej skóry powinni zrezygnować przede wszystkim właściciele zwierząt domowych. Jest to bowiem stosunkowo delikatny i łatwo ulegający zarysowaniom materiał. Dobrze sprawdzi się ona za to w domach, w których są małe dzieci, bo nietrudno zetrzeć z niej rozlany napój czy rozkruszone jedzenie.
Bieżąca dbałość o skórzaną kanapę sprowadza się do jej w miarę regularnego odkurzania oraz nawilżania struktury materiału. W sklepach znajdziemy wiele specjalistycznych preparatów, które radzą sobie z tym w różny sposób. Dlatego jeśli już decydujemy się na stosowanie gotowego środka chemicznego, wybierzmy ten, który poleca nam producent mebla lub zaufany tapicer.
Czyszczenie tapicerki meblowej ze skóry i jej nawilżanie można też przeprowadzić sposobami domowymi. To długo znane i sprawdzone metody, ale przed zastosowaniem wybranej warto zrobić próbę w mniej widocznym miejscu tapicerki. Jeśli skóra nie odbarwi się i nie pojawią się na jej powierzchni inne nieprawidłowe oznaki – można przystąpić do czyszczenia całej kanapy.
Do wyczyszczenia skóry dobrze nadaje się woda z płatkami mydlanymi. Należy zamoczyć w tym roztworze miękką ściereczkę i po dość solidnym odciśnięciu, przecierać nią kanapę miejsce przy miejscu. Po upływie około godziny, czyli czasie, w którym skóra całkowicie doschnie, powinno się ją nawilżyć. Dobrze sprawdzi się tu oliwa z oliwek lub olej lniany. Produkty te należy nakładać suchą ścierką, wykonując okrężne ruchy dłonią. Zabieg najlepiej jest wykonać na noc, by oliwa spokojnie zdążyła się wchłonąć w skórę, a rano kanapa była gotowa do użytku.
Jeszcze jeden domowy sposób na wyczyszczenia kanapy ze skóry to mieszanina octu i oliwy spożywczej (proporcja: ¾ szklanki octu i ½ szklanki oliwy). Miksturę należy przygotować w butelce z atomizerem. Często potrząsając butelką, spryskujemy przyrządzonym roztworem kanapę kawałek po kawałku i od razu ścieramy brud. Do tego celu przyda się większa ilość miękkich ściereczek, bo nie będą one na bieżąco przepłukiwane.
Jak wyczyścić kanapę z ekoskóry?
Ekoskóra jest bardzo popularnym materiałem obiciowym. Świetnie imituje oryginał i jest od niego dużo tańsza. Nie sprawia też większych problemów z utrzymaniem w czystości, ale niektóre domowe detergenty i środki chemiczne mogą jej trwale zaszkodzić.
Do czyszczenia skóry ekologicznej (ekoskóry) nie należy przede wszystkim stosować chemikaliów z zawartością alkoholu, nafty, amoniaku oraz wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, wybielaczy, zmywaczy i środków żrących. Takie preparaty niszczą omawiany materiał, czego efektem końcowym najczęściej jest jego pękanie.
Warto w tym miejscu przestrzec przed stosowaniem mleczek kuchennych do czyszczenia kanap z ekoskóry. Choć według wielu opinii, to właśnie tego rodzaju preparaty najskuteczniej radzą sobie z usuwaniem wszelakich zabrudzeń, to w rzeczywistości ich częste aplikowanie degraduje strukturę skaju i powoduje jego zdecydowanie szybsze zużycie.
Zabrudzenia z ekoskóry najlepiej jest ścierać od razu, tak aby brud nie zdążył wniknąć w głąb materiału. Od czasu do czasu kanapie warto zafundować też gruntowne mycie. Dobrze nadaje się do tego woda z mydłem (najlepiej szarym) i bawełniana ścierka. Przy wykorzystaniu tych materiałów czyścimy dokładnie całą powierzchnię tapicerki, a następnie osuszamy ją ręcznikiem papierowym. Na koniec kanapę można lekko wypolerować. Sprawdzi się tu każdy uniwersalny krem do twarzy.
Oczywiście do czyszczenia i pielęgnacji ekoskóry jest też wiele gotowych preparatów. Należy pamiętać, by stosować je zgodnie z zaleceniami producentów i zawsze zaczynać od przeprowadzenia próby w mało widocznym miejscu.
Tkanina tkaninie nie równa – czyszczenie tapicerki materiałowej
Obiciówki tkaninowe są wciąż najbardziej popularne. Taką kanapę można nabyć już za 1 – 2 tys. zł. W sklepie mebel prezentuje się na ogół zadowalająco, ale już po niedługim czasie użytkowania, jego wygląd zaczyna pozostawiać coraz więcej do życzenia. Największym „wrogiem” materiałowych kanap są oczywiście nasze najukochańsze dzieci. Przy dwójce i większej ilości milusińskich w domu, plamy rozmnażają się we wręcz zastraszającym tempie.
Sposobów na czystą materiałową kanapę jest kilka. Można kupować meble tanie i częściej je wymieniać. Można też przykrywać kanapę kocami lub narzutami, choć nie wygląda to zbyt dobrze. Można ją też systematycznie czyścić ręcznie lub prać maszyną piorącą. Jednak najlepszym pomysłem (przy małych dzieciach i nie tylko) jest kupno mebla ze zdejmowanymi pokrowcami, które nadają się do normalnego prania w pralce. Takich kanap produkuje się w ostatnim czasie coraz więcej i nie bez powodu cieszą się one coraz większym uznaniem użytkowników.
Jednak jeśli już mamy materiałową kanapę, z której nie można swobodnie zdejmować obicia, powinniśmy ją przede wszystkim regularnie odkurzać (np. raz w tygodniu, przy okazji bieżącego sprzątania mieszkania). Pamiętajmy, że każda tkanina zbiera kurz, a ten może powodować alergie i uczulenia. Po odkurzeniu, tapicerkę dobrze jest też delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką (nawet jeśli nie widać na niej wyraźnych zabrudzeń). Starsze gospodynie domowe znają też z pewnością sposób polegający na rozłożeniu na kanapie wilgotnego prześcieradła i przetrzepaniu powierzchni mebla trzepaczką do dywanów. To zabieg, który skutecznie odświeży i ożywi tapicerkę meblową.
Sposób czyszczenia trudniejszych zabrudzeń na tkaninach obiciowych należy dostosowywać do ich rodzaju. W przypadku tapicerek aksamitnych i welurowych dobrze sprawdza się roztwór wody i amoniaku (proporcja: 1 litr wody i 2 łyżki amoniaku). Przy takich tapicerkach konieczne jest też czyszczenie ich zgodnie z kierunkiem układania się włosia. Na koniec włosie warto przeczesać miękką szczotką i dosuszyć suszarką do włosów, a materiał znów zacznie prezentować się jak nowy.
Do czyszczenia tapicerek bawełnianych najlepiej sprawdzają się specjalistyczne pianki, które można nabyć w sklepach z chemią gospodarczą. Nakłada się je na powierzchnię kanapy, odczekuje wskazany przez producenta czas i ściera czystymi ścierkami aż do uzyskania zadowalającego efektu. Natomiast tkaniny syntetyczne czyści się preparatami do prania dywanów, zawsze stosując się ściśle do zaleceń producenckich.
Podciśnieniowe pranie kanap
To najbardziej profesjonalny sposób na doprowadzenie zapuszczonej materiałowej kanapy do w miarę normalnego stanu. Usługę można zamówić w specjalistycznej firmie bądź po prostu kupić maszyną piorącą i używać jej samodzielnie. Czynność ta nie jest bardzo skomplikowana, choć wymaga włożenia odrobiny wysiłku fizycznego. Maszyna piorąca to nic innego jak rodzaj odkurzacza wodnego, który pod ciśnieniem zasysa brud znajdujący się w tapicerce.
Decydując się na usługę fachowca lub na zakup sprzętu, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że efekt podciśnieniowego prania nie zawsze sprawi, że kanapa będzie wyglądać jak nowa. Urządzenia oraz markowe środki piorące nie radzą sobie przeważnie z usunięciem plam z atramentu, krwi, starego tłuszczu, itp. Do takich zanieczyszczeń najlepiej jest po prostu nie dopuszczać.