Jak się pozbyć zapachu papierosów z mieszkania

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
O szkodliwości palenia tytoniu dla naszego zdrowia mówi się wiele. My radzimy, jak się pozbyć skutków palenia z naszych mieszkań.
O szkodliwości palenia tytoniu dla naszego zdrowia mówi się wiele. My radzimy, jak się pozbyć skutków palenia z naszych mieszkań. Markusspiske - pixabay.com
Podobno rzucenie palenia jest łatwe – można to robić setki razy – jak mówił Mark Twain. Jeśli jednak w przeciwieństwie do niego chcecie rzucić raz, a skutecznie, podpowiemy Wam, jak się pozbyć zapachu papierosów z mieszkania.

Dym z papierosów palonych od czasu do czasu w mieszkaniu nie jest poważnym problemem. Najczęściej wystarcza porządne wietrzenie, czy zapalenie świeczek antynikotynowych. Jeśli jednak palimy regularnie, dym i jego zapach skutecznie wniknie we wszystkie powierzchnie – łącznie ze ścianami, meblami, a nawet sprzętem elektronicznym.

Stary zapach dymu nie jest przyjemny nawet dla palaczy, a co dopiero dla osób niepalących, albo takich, które postanowiły palenie rzucić. Jednak pozbycie się zapachu, czy mówiąc wprost – smrodu – setek wypalonych papierosów jest dość żmudne, ale nie niemożliwe.

Polecamy też: 12 sposobów na ładny zapach w domu

Na początek pranie i sprzątanie

Dym szczególnie skutecznie wnika w tkaniny. Wszelkie firanki, zasłony, narzuty itp. trzeba wyprać – z użyciem dość silnych i pachnących detergentów (lub octu). Prawdopodobnie jedno pranie nie wystarczy, ale po kilku praniach zapach powinien zniknąć.

Jeśli nasze tekstylia przez lata wchłaniały dym, a do częstego prania nie są przeznaczone, niestety najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się ich. Przy okazji możemy odświeżyć też wystrój mieszkania. Wyprać albo wymienić będzie trzeba również dywan.

Dym wżera się również w gładkie powierzchnie, musimy je więc dokładnie wyczyścić – także od środka. Do mebli używamy mleczek i preparatów, odpowiednich do materiału, z którego wykonanego są meble i ich wykończenie. Ważne jest, żeby nie zapomnieć o sprzęcie elektronicznym – również on wchłania dym. Do czyszczenia komputerów, telewizorów, telefonów itp. używa się sprężonego powietrza lub alkoholu izopropylenowego.

Domowe sposoby na neutralizowanie zapachów

W walce z odorem dymu papierosowego pomogą nam też różne metody pochłaniania zapachów i aromatyzowania powietrza. Nawet jeśli wszystko dokładnie wymyjemy i wypierzemy, zapach pozostanie np. w elementach kanap, foteli, a także książkach. Żeby go zneutralizować możemy wykorzystać co najmniej kilka metod.

Do popularnych domowych sposobów należy np. postawienie w pomieszczeniu miseczek z octem i sodą oczyszczoną, które wchłaniają zapachy (będziemy jednak musieli trochę pożyć z zapachem octu).

Przyjemniejszą i skuteczną metodą jest porozstawianie naczynek z sodą oczyszczoną, do której dodatkowo wkropimy nieco olejku eterycznego (najskuteczniejsze są zapachy cytrusowe, olejek z drzewa herbacianego, a także lawendowy). Najlepiej używajmy olejków naturalnych - przy okazji skorzystamy z ich dobroczynnych właściwości, które nie ograniczają się do pięknego aromatu. Możemy stosować pojedyncze zapachy lub stworzyć własną mieszankę.

Olejek z drzewa herbacianego możemy też wykorzystać do czyszczenia mebli i innych powierzchni (tylko upewnijmy się najpierw w mniej widocznym miejscu, czy nie spowoduje on odbarwień, albo innych uszkodzeń; olejek musimy rozcieńczyć). Niestety ma on specyficzny zapach.

Skutecznym i przyjemnym sposobem pozbycia się zapachu dymu oraz innych nieprzyjemnych aromatów jest kawa. Nie musimy radykalnie zwiększać jej spożycia, ale naczynie z kawą warto ustawić na podgrzewaczu ze świeczką i tak zostawić (oczywiście pod kontrolą).

Pomocne będą też wszelkie kadzidełka, odświeżacze powietrza (typu „antitabac”) czy kominki do aromaterapii, do których wkropimy pachnące olejki.

Profesjonalne neutralizatory zapachów i ozonatory

Jeśli domowe sposoby do nas nie przemawiają, możemy zaopatrzyć się w gotowe neutralizatory zapachów. Są one najczęściej produkowane na bazie wosków i olejków eterycznych. Opakowanie wystarczy otworzyć i postawi w pomieszczeniu, a zapachy zostaną wchłonięte (w zależności od wielkości mieszkania, przyda się kilka opakowań). Dostępne są również spreje neutralizujące, które można stosować na różne powierzchnie lub rozpylić w powietrzu.

Bardzo skuteczną metodą jest również ozonowanie – jest to metoda bardzo popularna m.in. w czyszczeniu klimatyzacji oraz wnętrz samochodów, ale są również firmy, które specjalizują się w ozonowaniu powietrza w domach. Ozonowanie skutecznie usuwa zapachy (i oczyszcza powietrze, tej metody używa się również w walce z pleśnią i grzybem w domach i mieszkaniach). Można się również zaopatrzyć w domowy ozonator (generator ozonu). To nieduże i proste w obsłudze urządzenia, które skutecznie oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i zapachów.

W Kościerzynie powstało 66 mieszkań komunalnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl
Dodaj ogłoszenie