Jak przygotować domowe biuro w małym mieszkaniu?

Materiał informacyjny GoWork
Małe mieszkanie wcale nie stanowi przeszkody w pracy zdalnej. Kluczem do stworzenia komfortowego miejsca pracy jest aranżacja. Wybierając odpowiedni kącik i dopasowane meble, możesz efektywnie pracować z domu. Podpowiadamy, jak przygotować domowe biuro w małym mieszkaniu.

Praca zdalna w małym mieszkaniu
Praca zdalna stała się bardzo popularna w czasach pandemii. Od tego momentu wiele firm doceniło zalety pracy zdalnej i postanowiło ją wdrożyć na stałe. Nie w każdym regionie dostępna jest praca. Jelenia Góra ciesząca się niskim bezrobociem nie zapewnia zatrudnienia przedstawicielom wszystkich branż, podobnie, jak wiele innych miast w Polsce.
Zaletą pracy zdalnej jest fakt, że kandydaci nie muszą ograniczać się wyłącznie do pracy w swoich miejscach zamieszkania.

Jednak nie każdy ma warunki do pracy w domu. Pracodawca zwykle zapewnia narzędzia pracy jak komputer, myszka, monitor. Natomiast zwykle pracownik już samodzielnie dba o stworzenie komfortowego miejsca pracy. Utrudnienie może stanowić przestrzeń, warunki mieszkalne, ewentualne prace remontowe sąsiadów, czy spółdzielni oraz obecność domowników. Nie na wszystko mamy wpływ. Możemy sobie jednak nieco ułatwić życie, wykorzystując magię aranżacji.

Jak przygotować domowe biuro?

Przygotowanie domowego biura wydaje się czynnością łatwą. Wystarczy biurko i fotel? To tylko pozory. Już w ciągu kilku dni w pracy jesteśmy w stanie poczuć mankamenty źle przygotowanego środowiska pracy zdalnej. Trzeba uwzględnić zasady ergonomii stanowiska pracy oraz dostęp do dokumentacji, gniazdek elektrycznych, światła. W dużym mieszkaniu możemy dokonywać zmian wielokrotnie. Problem pojawia się, gdy próbujemy zorganizować miejsce pracy w małym mieszkaniu, np. w kawalerce, która składa się z jednego pomieszczenia. Zwykle jedna przestrzeń pełni zarówno funkcję kuchni, jadalni salonu, jak i sypialni. Czy możliwe jest nadanie jej jeszcze funkcji biura? Tak, ale wymaga to kreatywności.

Praca zdalna w małym mieszkaniu - wskazówki

W pierwszej kolejności wybierz kącik, który zaaranżujesz do pracy biurowej. Dobrze, aby nie było to miejsce przechodnie.

  • Sprawdzi się biurko przy ścianie, czy nawet stolik, który w ciągu dnia służy jako przestrzeń jadalna. Możesz zdecydować się na kompaktowe meble. Na rynku dostępne są składane stoliki. Jeśli masz laptopa, to możesz rozkładać stolik, rozpoczynając pracę, a następnie składać – w ten sposób po godzinach pracy przestrzeń nie przypomina biura.
  • Musisz wybrać szafkę, półkę, czy szufladę na przybory pracownicze i dokumentację.
  • Umieść biurko w pobliżu okna, aby mieć dostęp do naturalnego światła. Jeśli mała przestrzeń to uniemożliwia, możesz zdecydować się na lustro odbijające światło, czy doświetlanie sztucznym światłem.
  • Jeśli chcesz podzielić przestrzeń optycznie, możesz użyć parawanu, czy regałów.
  • Jeśli ustawienie biurka blisko gniazdek elektrycznych nie jest możliwe, użyj przedłużaczy.
  • Wybierz wygodny dla kręgosłupa fotel o kompaktowych wymiarach. Możesz wybrać fotel na kółkach, który łatwo przenieść lub schować.

Pamiętaj także, by udekorować przestrzeń. Wybierz rośliny, wprowadź trochę kolorowych elementów aranżacji. Dzięki temu będziesz czuć się komfortowo.

Praca zdalna w małym mieszkaniu. Gdzie szukać ofert?

Obecnie procesy rekrutacyjne toczą się głównie w Internecie. To w serwisach pracy zgromadzone są liczne oferty wraz z opisem stanowiska pracy, wymagań i benefitów. Zwykle poszukując pracy, wpisujemy hasła dotyczące miejscowości, przykładowo “praca Wałbrzych”. Jednak poszukując pracy zdalnej, nie musimy koncentrować się na swoim miejscu zamieszkania.

Należy jednak zwracać szczególną uwagę na opisy ofert pracy. Być może pracodawca wymaga rzadkiego, ale regularnego pojawiania się w biurze choćby w celu dostarczenia dokumentacji, czy omówienia spraw firmy. W takiej sytuacji ważne, aby siedziba zakładu pracy nie była bardzo oddalona od miejsca zamieszkania i była dobrze skomunikowana z miejscem pracy zdalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl