Mopy parowe - idealne do czyszczenia podłóg i nie tylko

Wojciech Lechowski
Mopy parowe i parownice czyszczą za pomocą samej gorącej pary, która wytwarzana jest pod ciśnieniem i z odpowiednią siłą wprowadzana na oczyszczaną powierzchnię.
Mopy parowe i parownice czyszczą za pomocą samej gorącej pary, która wytwarzana jest pod ciśnieniem i z odpowiednią siłą wprowadzana na oczyszczaną powierzchnię. Vileda
Mopy parowe i parownice to urządzenia czyszczące różnorodne powierzchnie za pomocą gorącej pary wydzielanej pod wysokim ciśnieniem. Są ostatnio bardzo popularne, bo potencjalni nabywcy sądzą, iż ich zakup zupełnie rozwiąże wszelkie trudności wynikające z konieczności sprzątania domu czy mieszkania. Tymczasem, w wielu sytuacjach nie sprawdzają się, a ich posiadacze i tak powracają do tradycyjnego odkurzacza i zwykłego mopa. Poniżej analizujemy przydatność mopów parowych i parownic oraz podpowiadamy, co przy ich użyciu można w rzeczywistości wyczyścić.

Urządzenia czyszczące gorącą parą mają wiele zalet, ale nie są też pozbawione wad. Trzeba przyznać, że są pomocne w utrzymaniu należytej czystości w domu lub mieszkaniu. Tym niemniej nie oznacza to, że bez nich nie da się żyć oraz, że gorąca para jest w stanie wyczyścić absolutnie wszystko. Prawdą jest, że posiadając mop parowy lub parownicę wyczyścimy powierzchnie z gresu lub ceramiki oraz przywrócimy dawny blask fugom. Jednak nie usuniemy uporczywych plam z dywanu i wręcz zniszczymy delikatne tkaniny obiciowe oraz woskowane i olejowane powierzchnie drewniane.

Mopy parowe i parownice – podstawowe zasady działania tych urządzeń

Mopy parowe i parownice czyszczą za pomocą samej gorącej pary, która wytwarzana jest pod ciśnieniem i z odpowiednią siłą wprowadzana na oczyszczaną powierzchnię. Urządzenia te nie wymagają zatem stosowania żadnych detergentów. Większą wszechstronność i wyższe zaawansowanie technologiczne przypisuje się parownicom. Mopy parowe są jedynie ich namiastkami, które na ogół są mniej wydajne i posiadają bardziej ograniczoną użyteczność.

W każdym urządzeniu tego typu znajduje się zbiornik na wodę, który przed włączeniem sprzętu należy napełnić. Parownica doprowadza wodę do wrzenia i zamienia ją w gorącą parę. Mniejsze mopy wytwarzają parę pod mniejszym ciśnieniem (2 – 3 bar). W większych parownicach ciśnienie pary wynosi na ogół 4 – 5 bar. Para wyrzucana z siłą na zabrudzenia – skutecznie je rozpuszcza i usuwa.

Zarówno do parownic, jak i do większości mopów parowych można dokupić różnorodne akcesoria (końcówki), które podnoszą wszechstronność tych urządzeń i sprawiają, że jednym i tym samym sprzętem można czyścić różne powierzchnie. Warto zauważyć, że niektórzy producenci łączą funkcyjność parownic do sprzątania z funkcyjnością żelazek parowych. W powyższy sposób powstają sprzęty, którymi można sprzątać oraz prasować lub odświeżać w pozycji pionowej firany i zasłony okienne.

Co można czyścić urządzeniami parowymi?

Mopem parowym wyczyścimy również podłogę z paneli laminowanych, meble z lakierowanej płyty oraz odświeżymy dywany, wykładziny dywanowe i materace.
Mopem parowym wyczyścimy również podłogę z paneli laminowanych, meble z lakierowanej płyty oraz odświeżymy dywany, wykładziny dywanowe i materace. Vileda

Jak zostało to już wspomniane powyżej, nowoczesne parownice znakomicie czyszczą powierzchnie z płytek ceramicznych czy gresu oraz są bardzo przydatne do odświeżania starych fug. Z tych ostatnich usuwają skutecznie nawet wieloletnie zanieczyszczenia.

Mopem parowym wyczyścimy również podłogę z paneli laminowanych, meble z lakierowanej płyty oraz odświeżymy dywany, wykładziny dywanowe i materace. Podczas czyszczenia bardziej zabrudzonych tkanin możemy nieco rozczarować się możliwościami urządzeń parowych. Nie ma co bowiem liczyć, że usuną one uporczywy plamy, trudne zacieki, itp. Pozbycie się takich zanieczyszczeń nigdy nie jest łatwe i zdarza się,  że z powyższym nie radzą sobie nawet profesjonalne pralnie.

Ponadto (pod warunkiem posiadania odpowiednich końcówek) urządzeniami czyszczącymi parą można:

  • posprzątać łazienkę, tj. wyczyścić kabinę prysznicową, ceramikę sanitarną, baterie, itp.;
  • posprzątać kuchnię, tj. usunąć tłusty nalot z urządzeń AGD oraz doprowadzić do należytego stanu higienicznego piekarnik, okap, płytę do gotowania czy zlewozmywak;
  • umyć okna i inne powierzchnie szklane (np. lustra, przeszklenia w meblach, drzwiach wewnętrznych czy laminowane szkło dekoracyjne);
  • odświeżyć tapicerkę meblową oraz samochodową;
  • usunąć ze ścian starą tapetę.

Uwaga! Gorąca para wydobywająca się z urządzeń czyszczących może uszkodzić powierzchnie z olejowanego i woskowanego drewna oraz zniszczyć niektóre tkaniny obiciowe, np. delikatny welur. Zatem parownice i mopy parowe nie nadają się do czyszczenia takich powierzchni.  

Kiedy warto posiadać mop parowy lub parownicę?

Urządzenia czyszczące parą przydają się szczególnie w dużych mieszkaniach i domach jednorodzinnych, gdzie jest wiele zróżnicowanych powierzchni do wyczyszczenia. Nie ma dyskusji, że w takich przypadkach są one dużo wygodniejsze niż standardowe mopy.

Pamiętajmy jednak, że nabycie parownicy nie jest jednoznaczne z możliwością pozbycia się tradycyjnego odkurzacza. Podłogi i tak trzeba najpierw starannie odkurzyć, a większa ilość sprzętu do sprzątania generuje konieczność dysponowania odpowiednią ilością miejsca do jego przechowywania. Wydajniejsze parownice mają wymiary zbliżone do zwykłych odkurzaczy. Mopy parowe zajmują mniej miejsca i są lżejsze, ale niestety na ogół posiadają też mniejszą moc i nie mają aż tak wszechstronnego zastosowania.

Nowoczesne parownice znakomicie czyszczą powierzchnie z płytek ceramicznych czy gresu oraz są bardzo przydatne do odświeżania starych fug
Nowoczesne parownice znakomicie czyszczą powierzchnie z płytek ceramicznych czy gresu oraz są bardzo przydatne do odświeżania starych fug Vileda

Są jeszcze inne sytuacje, w których mop parowy będzie bardziej odpowiedni niż tradycyjny. Chodzi tu o domy, w których mieszkają małe dzieci. Jak wiadomo, na pewnym etapie życia większość czasu spędzają one na podłodze, wkładając z rozkoszą do ust każdy odnaleziony tam przedmiot.

Sprzątanie przy użyciu gorącej pary jest bardziej efektywne. Oprócz tego, że dokładniej usuniemy widoczne zabrudzenia – zdezynfekujemy również czyszczone powierzchnie, nie pozostawiając na nich resztek, niebezpiecznych dla maluchów, środków chemicznych. 

Ile kosztują urządzenia czyszczące parą?

Ceny najzwyklejszych mopów parowych zaczynają się już od kwoty niewiele przekraczanej 100 zł. Dla niektórych nabywców cena wydaje się być na tyle zachęcająca, że postanawiają kupić urządzenie na tzw. próbę. Najtańsze sprzęty przynoszą jednak na ogół rozczarowanie. Pomimo że ich producenci deklarują wielofunkcyjność i wszechstronność – najczęściej można je wykorzystać jedynie do zwykłego przetarcia podłogi.

Na rynku są też jednak urządzenia profesjonalne i pochodzące od renomowanych marek. Porządna parownica kosztuje kilkaset złotych. Przeważnie jest wyposażona w przynajmniej kilka końcówek, umożliwiających czyszczenie różnych powierzchni. Do takich parownic można też zwykle dokupić akcesoria dodatkowe. Mogą to być dysze o specjalistycznych kształtach, ściereczki, szczotki, skrobaki i inne elementy zwiększające możliwości zastosowania sprzętu. Dodatkowe nakładki kosztują różnie – w zależności od ich przeznaczenia. Dla przykładu warto podać, że za wymienne ściereczki frotte oferowane w pakietach po pięć sztuk – trzeba zapłacić około 50  zł.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl