Wybieramy zmywarkę

Marta Balcerowska
Jeszcze nie tak dawno temu zmywarki obecne były tylko w dużych lokalach gastronomicznych, a posiadanie urządzenia w domu było symbolem przepychu i bogactwa. W dzisiejszych czasach zmywarka jest jednym z podstawowych sprzętów wyposażenia kuchni, a ich wybór jest tak duży, że trudno zdecydować się na konkretny model.
Wybieramy zmywarkę

Zmywarki wczoraj i dziś
Historia zmywarki sięga XIX wieku, kiedy to w 1850 r. Joel Houghton zgłosił patent na ręcznie napędzany model takiej maszyny. Blisko 40 lat później, Josephine Cochrane, wnuczka wynalazcy łodzi parowej, opracowała udoskonaloną jej wersję. Zmywarka ta również napędzana była siłą rąk, jednak w znaczny sposób ograniczała rolę człowieka w samym procesie zmywania.

Zmywarki na stałe podłączone do instalacji wodociągowej pojawiły się w latach dwudziestych XX wieku. Na początku, ze względu na wysoką cenę, znajdowały zastosowanie głównie w większych przedsiębiorstwach i lokalach gastronomicznych. Do powszechnego obiegu trafiły w latach siedemdziesiątych, ale nadal stać na nią było tylko nieliczne rodziny. W dzisiejszych kuchniach, zmywarki są jednym z najbardziej popularnych sprzętów domowych. Zwalniają z przykrego obowiązku mycia naczyń, a także niosą znaczące oszczędności wody, energii, a przede wszystkim naszego czasu.

Wybieramy zmywarkę

Najważniejsze decyzje przed zakupem
“Podejmując decyzję o zakupie zmywarki powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na szerokość“ - mówi Michał Pachlewski, Wiceprezes sklepu internetowego AGDMedia.pl. "Jeżeli nasza rodzina to więcej niż dwie osoby lub też często przyjmujemy gości i mamy wystarczająco dużo miejsca w kuchni, powinniśmy zdecydować się na dużą zmywarkę, czyli taką, której szerokość wynosi 60 cm. Z mniejszych, o szerokości 45 cm, będą zadowolone osoby mieszkające same oraz rodziny dwuosobowe”. Bardzo ważny jest także wystrój kuchni i efekt, który chcemy osiągnąć. Możemy wyeksponować sprzęt, kupując zmywarkę wolnostojącą lub schować ją pod zabudową.

Parametry techniczne
Decydując się na zakup zmywarki należy dokładnie przyjrzeć się jej parametrom technicznym i etykiecie efektywności energetycznej. Dzięki tym informacjom dowiemy się, ile prądu pobiera dany sprzęt, a także na jakim poziomie kształtuje się poziom hałasu.

Wybieramy zmywarkę

Klasa efektywności energetycznej, to jeden z najważniejszych parametrów, określających potrzebną ilość energii do wydajnej pracy sprzętu. Klasa ta oznaczona jest literami od A do G, gdzie urządzenia klasy A zużywają najmniej energii. Najnowsze i najbardziej nowoczesne zmywarki pracują w klasie AAA. Klasę efektywność zmywania również oznacza się literami od A do G. W tym przypadku, im wyższa klasa, tym nasza zmywarka będzie w stanie usunąć trudniejsze zabrudzenia.

Analogicznie rzecz się ma z klasami suszenia. Im sprzęt oznaczony jest wyższą klasą, tym większa efektywność suszenia. Klasa A oznacza więc, że po zakończeniu procesu zmywania, naczynia będą zupełnie suche i będziemy mogli od razu wstawić je do szafki. Przy niższych klasach musimy się liczyć z koniecznością dodatkowego ich przetarcia. Równie ważnym parametrem jest głośność. Jest to szczególnie istotne, jeśli posiadamy pokój z połączoną kuchnią. Ciche urządzenia, to takie, które wykazują wartość około 50 dB. Zmywarki pracujące poniżej 45 dB zaliczane są do bardzo cichych, czyszczących naczynia “szeptem”.

Wybieramy zmywarkę

Funkcje
Współczesne zmywarki wyposażone są w liczne funkcje i udoskonalenia. Zazwyczaj posiadają od kilku do kilkunastu programów zmywania, różniących się między sobą poziomem zużycia wody, temperaturą wody oraz długością cyklu zmywania. Podstawowe programy, które przydadzą się na co dzień, to zmywanie w temperaturach 40, 55, 70°C oraz krótki program do płukania naczyń.

Dodatkowo zmywarki mogą być wyposażone w program Bio/Eko, Intensywny, Normalny, Energooszczędny, Szybki, Do Szkła, Delikatny oraz Program Opóźnionego Startu, który umożliwia uruchomienie zmywarki
o dowolnie wybranej porze.

Przydatną funkcją jest elektroniczny sensor, który automatycznie dobierze odpowiedni program
w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń oraz sygnalizacja potrzeby uzupełnienia detergentów. Dzięki tej funkcji urządzenie samo przypomni o uzupełnieniu soli i nabłyszczacza.

Dla rodzin posiadających dzieci istotnym wyposażaniem zmywarki jest funkcja zabezpieczająca przed przypadkowym otwarciem jej drzwi w trakcie pracy. System zabezpieczający przed zalaniem, odetnie natomiast w razie ewentualnej awarii dopływ wody i uchroni nasze mieszkanie przed szkodami.

W nowoczesnych zmywarkach istnieje także możliwość regulacji kosza. Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli umyć naczynia o nietypowej wielkości, mamy możliwość umieszczenia koszy tak, aby wszystko się zmieściło.

W skład wyposażenia dodatkowego zmywarek wchodzą:

  • koszyki na sztućce
  • kosze i uchwyty do mycia delikatnych szklanek i kieliszków
  • specjalne przystawki służące do mycia dużych przedmiotów

Decydując się na zakup zmywarki należy więc dokładnie przyjrzeć się wszystkim parametrom technicznym, programom i dodatkowym funkcjom oraz dostosować je do swoich potrzeb.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl