Wodne odkurzacze piorące - jak nimi czyścić dywany i tapicerki?

Wojciech Lechowski
Dobry odkurzacz piorący to taki, który odkurzy, wypierze. Przydatny w domu każdego alergika.
Dobry odkurzacz piorący to taki, który odkurzy, wypierze. Przydatny w domu każdego alergika. Quinntheislander Pixabay
Posiadanie odkurzacza piorącego daje pewne możliwości, ale również wiąże się z określonymi niedogodnościami (ze względu na gabaryty sprzętu, możemy mieć problem z jego przechowywaniem). Inną kwestią jest fakt, że nie każdy odkurzacz wodny jest urządzeniem, które wypierze nasze dywany i wykładziny. Zatem zastanówmy się, na jaki produkt powinniśmy ostatecznie postawić i, który z innowacyjnych odkurzaczy będzie w stanie najlepiej sprostać naszym oczekiwaniem.

Odkurzacze wodne i piorące stanowią alternatywę dla tradycyjnych sprzętów workowych i bezworkowych. Charakteryzują się szerszą funkcyjnością, ale także więcej kosztują. Ich zakup jest jednak w niektórych przypadkach bardzo korzystny. Sprawdzają się zwłaszcza na dużych powierzchniach oraz w domach, w których mieszkają alergicy bądź osoby szczególnie wrażliwe na obecność kurzu w powietrzu. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że odkurzacze wodne (zwłaszcza piorące) są sporo cięższe i większe od tradycyjnych, co może utrudniać bieżącą eksploatację i sprawiać problem ze znalezieniem miejsca do przechowywania sprzętu.

Odkurzacz wodny nie zawsze jest urządzeniem piorącym!

Odkurzacze wodne to generalnie grupa urządzeń wyposażonych w filtr wodny. Jest to technologia dedykowana przede wszystkim alergikom oraz użytkownikom, którzy pragną eliminować występowanie kurzu w otaczającym ich powietrzu. Sprzątanie na sucho polega w tym przypadku na tym, że zassane przez odkurzacz zanieczyszczenia trafiają do pojemnika z wodą, gdzie są skutecznie odseparowywane od powietrza. Dodatkową zaletą tego rodzaju odkurzaczy jest możliwość sprzątnięcia zanieczyszczeń mokrych (np. błota wniesionego z zewnątrz na obuwiu), a nawet – osuszenia podłogi z rozlanej na niej cieczy.

Posiadając odpowiednie akcesoria odkurzaczem wodnym można również umyć różne powierzchnie płaskie (np. drewniane parkiety, podłogi z terakoty, gresu, itp. materiałów). Jednak pamiętajmy, że już nie każdym tego typu urządzeniem wypierzemy dywan, wykładzinę dywanową czy tapicerkę meblową. Choć wybrane modele posiadają i tę funkcję. Osoby, którym zależy właśnie na niej, powinny zatem starannie i odpowiednio wcześnie zapoznawać się z możliwościami wybieranego odkurzacza.

Jak działa odkurzacz piorący?

Odkurzacze piorące najczęściej wyposaża się w dwa pojemniki. Jeden z nich służy do napełniania czystą wodą ze specjalnym detergentem, a drugi – do pomieszczenia brudnej cieczy, którą zbiera się z poddanej praniu powierzchni. Woda do prania wykładzin, dywanów i tapicerki meblowej powinna być ciepła, ale niezbyt gorąca, aby nie spowodowała odbarwień lub blaknięcia kolorów.

Jeśli chodzi o detergent – powinno stosować się wyłącznie środki rekomendowane przez producenta wybranego odkurzacza. Z pewnością nie może to być zwykły proszek do prania. Jego działanie może okazać się zbyt silne dla niektórych tekstyliów. Ponadto, niedokładnie wypłukany tradycyjny detergent – pozostawi na wypranym dywanie lepki osad powodujący jeszcze szybsze niż dotychczas występowanie zabrudzeń.

Przy dziecku trudno o zachowanie perfekcyjnej czystości, jednak mając w domu małego alergika warto zakupić odkurzacz piorący.
Przy dziecku trudno o zachowanie perfekcyjnej czystości, jednak mając w domu małego alergika warto zakupić odkurzacz piorący. StockSnap

Pranie krok po kroku

Pranie rozpoczynamy od naniesienia na powierzchnię aktywnej piany (wytworzonej we wnętrzu odkurzacza). Pozostawiona na kilka – kilkanaście minut ułatwi usuwanie zabrudzeń.

Następnie (przy użyciu specjalnej dyszy) poddajemy dywan działaniu wody pod wysokim ciśnieniem. Ma ona za zadanie wniknąć w materiał, rozpuścić zabrudzenia i razem z nimi powrócić do tzw. brudnego pojemnika umieszczonego w odkurzaczu (odkurzacz wydala czystą wodę i powrotnie zasysa zanieczyszczoną). Po ciśnieniowym upraniu, materiał powinien być tylko lekko wilgotny. Jeśli jest inaczej, odsysanie należy powtórzyć.

Warto zaznaczyć, że z im bardziej profesjonalnym (ale też i droższym w zakupie) sprzętem będziemy mieli do czynienia, tym lepsze będą efekty prania. W niektórych przypadkach dywany pozostaną niestety tylko lekko odświeżone.

Wybieramy dobry odkurzacz piorący

Na rynku funkcjonuje kilka renomowanych marek, które są wyspecjalizowane w produkcji odkurzaczy piorących. I to właśnie na takiego wytwórcę powinniśmy stawiać wybierając ten innowacyjny sprzęt. Oprócz tego należy także dokładniej zapoznać się z parametrami urządzenia. Do najważniejszych należą:

  • siła ssania odkurzacza piorącego – od niej zależy efektywność pracy urządzenia (w tym przypadku jakość prania dywanów i wykładzin);
  • moc – decyduje o wydajności odkurzacza oraz kształtuje jego cenę (do prania dużych powierzchni dywanowych powinniśmy wybierać urządzenia o większej mocy, w małym mieszkaniu poradzi sobie także i mniej wydajny sprzęt);
  • pojemność zbiorników na wodę – większe pojemniki sprawiają, że rzadziej trzeba przerywać pracę, by je opróżnić lub napełnić; jest to jednak istotne tylko przy dużych powierzchniach (mniejsze pojemniki to też mniejszy ciężar i ograniczone gabaryty odkurzacza);
  • rodzaj zastosowanych filtrów – niestety większość z nich zużywa się po jakimś czasie, a wymiana generuje spory wydatek;
  • akcesoria dodatkowe – odkurzacz piorący może być wyposażony tylko w jedną ssawkę uniwersalną lub może posiadać w  zestawie różne końcówki (np. umożliwiające wypranie tapicerki samochodowej lub innych miejsc trudno dostępnych);
  • możliwości zastosowania – markowych urządzeń piorących można najczęściej używać zarówno na mokro, jak i na sucho.

Zalety i wady posiadania odkurzacza piorącego

Odkurzacz piorący stwarza szersze spektrum zastosowania niż tradycyjny. Można nim wykonać suche odkurzanie oraz uprać dywany, wykładziny i tapicerkę meblową. Bardziej gruntowne sprzątanie przydaje się w każdym domu (np. z okazji zbliżających się świąt). Jednak szczególnie często wykonuje się je w domach, w których mieszkają alergicy. W drugim z wymienionych przypadków, odkurzacze wodne i piorące są szczególnie pożądane.

Trzeba też jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju sprzęty kosztują dużo więcej niż tradycyjne. Za profesjonalny odkurzacz piorący zapłacimy kilka tysięcy złotych. Nie w każdym mieszkaniu będzie go też gdzie przechowywać (przeważnie jest znacznych rozmiarów). Dodatkową wadę stanowi spory ciężar, który może skutecznie zniechęcać do bieżącego sięgania po odkurzacz i powodować, że będziemy używali go sporadycznie. Inną kwestią są podwyższone koszty eksploatacji. Specjalistyczne środki do prania podciśnieniowego są wprawdzie wydajne, ale i stosunkowo drogie.

Kupować czy nie kupować?

Ostateczna decyzja powinna być oczywiście indywidualna i dostosowana do istniejących potrzeb. Jeżeli dysponujemy dużym mieszkaniem i szczególnie lubimy miękkie podłogi  tekstylne – odkurzacz piorący będzie z pewnością w częstym użytku. W przestronnym domu znajdzie się też miejsce do jego przechowywania. Rozwiązanie tego typu docenią też z pewnością rodziny z małymi i brudzącymi na każdym kroku dziećmi oraz osoby nadwrażliwe na występowanie i działanie kurzu. Jeśli natomiast nasze posadzki są w przeważającej części twarde (drewniane, panelowe, gresowe, itp.) – zdecydowanie lepiej jest postawić na odkurzacz wodny (bez funkcji prania) bądź pozostać przy odkurzaczu tradycyjnym i doposażyć się w przyzwoity mop parowy.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl