Odkurzacze wodne i piorące stanowią alternatywę dla tradycyjnych sprzętów workowych i bezworkowych. Charakteryzują się szerszą funkcyjnością, ale także więcej kosztują. Ich zakup jest jednak w niektórych przypadkach bardzo korzystny. Sprawdzają się zwłaszcza na dużych powierzchniach oraz w domach, w których mieszkają alergicy bądź osoby szczególnie wrażliwe na obecność kurzu w powietrzu. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że odkurzacze wodne (zwłaszcza piorące) są sporo cięższe i większe od tradycyjnych, co może utrudniać bieżącą eksploatację i sprawiać problem ze znalezieniem miejsca do przechowywania sprzętu.
Odkurzacz wodny nie zawsze jest urządzeniem piorącym!
Odkurzacze wodne to generalnie grupa urządzeń wyposażonych w filtr wodny. Jest to technologia dedykowana przede wszystkim alergikom oraz użytkownikom, którzy pragną eliminować występowanie kurzu w otaczającym ich powietrzu. Sprzątanie na sucho polega w tym przypadku na tym, że zassane przez odkurzacz zanieczyszczenia trafiają do pojemnika z wodą, gdzie są skutecznie odseparowywane od powietrza. Dodatkową zaletą tego rodzaju odkurzaczy jest możliwość sprzątnięcia zanieczyszczeń mokrych (np. błota wniesionego z zewnątrz na obuwiu), a nawet – osuszenia podłogi z rozlanej na niej cieczy.
Posiadając odpowiednie akcesoria odkurzaczem wodnym można również umyć różne powierzchnie płaskie (np. drewniane parkiety, podłogi z terakoty, gresu, itp. materiałów). Jednak pamiętajmy, że już nie każdym tego typu urządzeniem wypierzemy dywan, wykładzinę dywanową czy tapicerkę meblową. Choć wybrane modele posiadają i tę funkcję. Osoby, którym zależy właśnie na niej, powinny zatem starannie i odpowiednio wcześnie zapoznawać się z możliwościami wybieranego odkurzacza.
Jak działa odkurzacz piorący?
Odkurzacze piorące najczęściej wyposaża się w dwa pojemniki. Jeden z nich służy do napełniania czystą wodą ze specjalnym detergentem, a drugi – do pomieszczenia brudnej cieczy, którą zbiera się z poddanej praniu powierzchni. Woda do prania wykładzin, dywanów i tapicerki meblowej powinna być ciepła, ale niezbyt gorąca, aby nie spowodowała odbarwień lub blaknięcia kolorów.
Jeśli chodzi o detergent – powinno stosować się wyłącznie środki rekomendowane przez producenta wybranego odkurzacza. Z pewnością nie może to być zwykły proszek do prania. Jego działanie może okazać się zbyt silne dla niektórych tekstyliów. Ponadto, niedokładnie wypłukany tradycyjny detergent – pozostawi na wypranym dywanie lepki osad powodujący jeszcze szybsze niż dotychczas występowanie zabrudzeń.
Pranie krok po kroku
Pranie rozpoczynamy od naniesienia na powierzchnię aktywnej piany (wytworzonej we wnętrzu odkurzacza). Pozostawiona na kilka – kilkanaście minut ułatwi usuwanie zabrudzeń.
Następnie (przy użyciu specjalnej dyszy) poddajemy dywan działaniu wody pod wysokim ciśnieniem. Ma ona za zadanie wniknąć w materiał, rozpuścić zabrudzenia i razem z nimi powrócić do tzw. brudnego pojemnika umieszczonego w odkurzaczu (odkurzacz wydala czystą wodę i powrotnie zasysa zanieczyszczoną). Po ciśnieniowym upraniu, materiał powinien być tylko lekko wilgotny. Jeśli jest inaczej, odsysanie należy powtórzyć.
Warto zaznaczyć, że z im bardziej profesjonalnym (ale też i droższym w zakupie) sprzętem będziemy mieli do czynienia, tym lepsze będą efekty prania. W niektórych przypadkach dywany pozostaną niestety tylko lekko odświeżone.
Wybieramy dobry odkurzacz piorący
Na rynku funkcjonuje kilka renomowanych marek, które są wyspecjalizowane w produkcji odkurzaczy piorących. I to właśnie na takiego wytwórcę powinniśmy stawiać wybierając ten innowacyjny sprzęt. Oprócz tego należy także dokładniej zapoznać się z parametrami urządzenia. Do najważniejszych należą:
- siła ssania odkurzacza piorącego – od niej zależy efektywność pracy urządzenia (w tym przypadku jakość prania dywanów i wykładzin);
- moc – decyduje o wydajności odkurzacza oraz kształtuje jego cenę (do prania dużych powierzchni dywanowych powinniśmy wybierać urządzenia o większej mocy, w małym mieszkaniu poradzi sobie także i mniej wydajny sprzęt);
- pojemność zbiorników na wodę – większe pojemniki sprawiają, że rzadziej trzeba przerywać pracę, by je opróżnić lub napełnić; jest to jednak istotne tylko przy dużych powierzchniach (mniejsze pojemniki to też mniejszy ciężar i ograniczone gabaryty odkurzacza);
- rodzaj zastosowanych filtrów – niestety większość z nich zużywa się po jakimś czasie, a wymiana generuje spory wydatek;
- akcesoria dodatkowe – odkurzacz piorący może być wyposażony tylko w jedną ssawkę uniwersalną lub może posiadać w zestawie różne końcówki (np. umożliwiające wypranie tapicerki samochodowej lub innych miejsc trudno dostępnych);
- możliwości zastosowania – markowych urządzeń piorących można najczęściej używać zarówno na mokro, jak i na sucho.
Zalety i wady posiadania odkurzacza piorącego
Odkurzacz piorący stwarza szersze spektrum zastosowania niż tradycyjny. Można nim wykonać suche odkurzanie oraz uprać dywany, wykładziny i tapicerkę meblową. Bardziej gruntowne sprzątanie przydaje się w każdym domu (np. z okazji zbliżających się świąt). Jednak szczególnie często wykonuje się je w domach, w których mieszkają alergicy. W drugim z wymienionych przypadków, odkurzacze wodne i piorące są szczególnie pożądane.
Trzeba też jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju sprzęty kosztują dużo więcej niż tradycyjne. Za profesjonalny odkurzacz piorący zapłacimy kilka tysięcy złotych. Nie w każdym mieszkaniu będzie go też gdzie przechowywać (przeważnie jest znacznych rozmiarów). Dodatkową wadę stanowi spory ciężar, który może skutecznie zniechęcać do bieżącego sięgania po odkurzacz i powodować, że będziemy używali go sporadycznie. Inną kwestią są podwyższone koszty eksploatacji. Specjalistyczne środki do prania podciśnieniowego są wprawdzie wydajne, ale i stosunkowo drogie.
Kupować czy nie kupować?
Ostateczna decyzja powinna być oczywiście indywidualna i dostosowana do istniejących potrzeb. Jeżeli dysponujemy dużym mieszkaniem i szczególnie lubimy miękkie podłogi tekstylne – odkurzacz piorący będzie z pewnością w częstym użytku. W przestronnym domu znajdzie się też miejsce do jego przechowywania. Rozwiązanie tego typu docenią też z pewnością rodziny z małymi i brudzącymi na każdym kroku dziećmi oraz osoby nadwrażliwe na występowanie i działanie kurzu. Jeśli natomiast nasze posadzki są w przeważającej części twarde (drewniane, panelowe, gresowe, itp.) – zdecydowanie lepiej jest postawić na odkurzacz wodny (bez funkcji prania) bądź pozostać przy odkurzaczu tradycyjnym i doposażyć się w przyzwoity mop parowy.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?