Aranżacja salonu na poddaszu to pewne wyzwanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by na poddaszu urządzić funkcjonalny, piękny i wygodny salon.
Urządzamy salon pod skosami
Urządzamy salon na poddaszu – miejsce na wypoczynek i relaks
W salonie oczywiście nie może zabraknąć kompletu wypoczynkowego – wygodne fotele i kanapa, albo nowoczesny szezlog pozwolą nam zapewnić odpowiednie warunki do relaksu, wypoczynku, a także wspólnego spędzania czasu. W ustawieniu mebli powraca problem wysokości ścian i nachylenia dachu. Jeśli ścianka kolankowa jest niska, a dach mocno nachylony, meble najlepiej ustawić przy ścianie szczytowej, natomiast jeśli poddasze jest wysokie, możemy meble ustawić również pod skosami. Urządzając salon na poddaszu starajmy się nie przeładować go meblami – wtedy pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze. Część ścianek kolankowych warto zabudować lekkimi półkami, albo ustawić przy nich komodę.
Jeśli przestrzeń salonu na to pozwala, warto wygospodarować w nim kącik jadalny – z wysokim stołem i wygodnymi krzesłami.
Oświetlenie salonu na poddaszu
W przypadku salonu na poddaszu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia światłem dziennym. Tutaj z pomocą przychodzą nam okna dachowe – ich montaż jest łatwy, a warto wiedzieć, że dostarczają nawet więcej światła niż „normalne” okna fasadowe. Poza tym mamy do wyboru różne modele – łącznie z… balkonem montowanym w dachu. Jak wybrać okna do salonu na poddaszu, podpowiada ekspert firmy Fakro:
- Okna do salonu na poddaszu powinny być przede wszystkim duże. Przeszklona połać dachu daje ogrom naturalnego światła i widok na zewnątrz. Można wręcz poczuć otaczający nas świat a promienie słońca poprawią naszą aktywność. Montując okna balkonowe Galeria otwieramy przestrzeń a mieszkańcy mogą odczuć wrażenie, że jest się na zewnątrz. Automatyczne nawiewniki samoczynnie dozują odpowiednią ilość świeżego powietrza, a wyposażając okna w dwukomorowe pakiety szybowe zwiększymy ich termoizolacyjność oraz zaoszczędzimy na ogrzewaniu.
Dowiedz się więcej o: Rodzajach, możliwościach i zastosowaniu okien dachowych
Styl salonu na poddaszu
Urządzamy salon na poddaszu oczywiście w dowolnym stylu. Warto jednak wykorzystać pewne atuty, których nie mają inne przestrzenie. Do podstawowych – i unikalnych – cech poddasza należą elementy więźby. Wprawdzie nie zawsze są one widoczne, ale jeśli na naszym poddaszu są widoczne drewniane belki – koniecznie wykorzystajmy je w aranżacji. Pomalowane na wybrany kolor, pokreślą unikalny charakter salonu na poddaszu. Warto również wykorzystać potencjał aranżacyjny, jaki mają ścięte ściany – jeśli pomalujemy je na wyrazisty kolor lub ozdobimy tapetą, będą stanowić ciekawy akcent dekoracyjny.
Urządzamy salon pod dachem płaskim
Warto pamiętać, że poddasze niekoniecznie musi oznaczać przestrzeń ze skosami. Coraz popularniejsze stają się domy z dachami płaskimi. Aranżacja salonu pod dachem płaskim jest znacznie łatwiejsza – i nie różni się od „zwykłych” kondygnacji. Natomiast warto wiedzieć, że w przypadku pomieszczeń pod dachem płaskim możemy się uniezależnić od okien montowanych w ścianach również zamontować okna w dachu. Dzięki temu salon możemy zaplanować w mniej słonecznej części domu.
_- Montując okna dachowe w płaskim dachu należy je dobrze rozmieścić, aby nie było ciemnego miejsca we wnętrzu. Naturalne światło wpadając do pomieszczenia pod płaskim dachem po prostu je ożywia i wpływa na nasze samopoczucie. Duży komfort użytkowania gwarantują okna otwierane za pomocą pilota np. okno DEF, które oprócz możliwości przewietrzenia posiada czujnik deszczu. W trakcie pierwszych kropel czujnik uruchomi funkcję zamykania skrzydła. Okna do dachów płaskich powinno także być bezpieczne. Warto więc wybrać okno w wersji Secure spełniające normy antywłamaniowe. – _radzi ekspert Fakro.