Przy każdym projekcie warto pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach, które sprawią, że nasza przestrzeń nie będzie sztywna i formalna, a kreatywna i wygodna. Aby nadać naszemu salonowi charakter trzeba myśleć nieszablonowo, poszukać rozwiązań, których wcześniej nie brało się pod uwagę, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości współpracy z profesjonalnym architektem wnętrz. Wystarczy poszukać inspiracji dookoła siebie. W dzisiejszych czasach jest to naprawdę proste – ciekawe pomysły są niemal na wyciągnięcie ręki, jak również na każdą kieszeń.
Kiedy już zdecydujemy co będzie centralnym punktem pokoju, dobierzmy meble i kolorystykę, nie zapominajmy o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Niezależnie czy projektujemy salon w stylu klasycznym, minimalistycznym czy boho – pamiętajmy, że jest to miejsce przeznaczone do wspólnego spędzania czasu z rodziną i bliskimi, relaksowania się, odpoczynku. Powinnno więc być wygodne, a my powinniśmy się w nim czuć swobodnie. Unikajmy zatem zbędnych elementów, które niepotrzebnie zapychają przestrzeń, jednocześnie ją zmniejszając i psując wypracowany przez nas efekt. Pozbądźmy się nadmiaru rzeczy, niech nasz salon stanie się oazą spokoju.
Jaki kolor do salonu?
Bez różnicy czy aranżujesz pokój sam, czy z pomocą profesjonalisty – to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia. Zły wybór może zrujnować całą pracę już na starcie, ponieważ barwy mają tę szczególną cechę, że potrafią wpływać na nastroje i atmosferę miejsca. Dobrane odpowiednio dadzą świetny efekt. Watro więc sprawdzić wcześniej jakie kolory będą dla nas najlepsze, wśród jakich barw czujemy się dobrze, a wśród których niekoniecznie, czy chcemy osiągnąć nimi jakiś dodatkowy efekt, czy stawiamy na prostotę. Jest to trudna decyzja, także podejmujmy ją z rozsądkiem. Przy wątpliwościach warto też zasięgnąć rady specjalisty.
Meble funkcjonalne i praktyczne
Umeblowanie powinno być dość uniwersalne, ale jednocześnie z charakterem. Dodatkowym atutem będzie multifunkcjonalność na przykład sofy, która w nocy może zmienić się w łóżko lub stół z regulowaną wysokością, który może być jednocześnie stolikiem do kawy, jak i przydać się przy obiedzie. Jeśli chodzi o kolorystykę to klasyczne odcienie bieli czy szarości to zawsze dobry wybór – będą pasować do każdego wnętrza i nie wyjdą z mody przez wiele lat. Dla nieco bardziej odważnych producenci proponują wyraźniejsze kolory, które – dobrze dobrane – mogą dodać salonowi niezwykłego temperamentu.
Oświetlenie w salonie
Podobnie jak w przypadku mebli, tak i przy oświetleniu wybór jest nieograniczony. Różne systemy pozwalają na podkreślenie każdego miejsca w pokoju, wyeksponowanie wybranej przestrzeni, czy ukryciu innej. Wszystko zależy od naszych preferencji. Światło główne, zadaniowe i akcentowe – każde z nich służy innym celom. Warto więc zastanowić się nad naszym pomysłem na światło w salonie i poeksperymentować z różnymi natężeniami światła, co pozwoli nam odkryć idealną dla nas kombinację.
Akcesoria i dodatki - dobierz je odpowiednio
Poduszki, obrazy, donice, różnego rodzaju dodatki – to wszystko znajduje swoje zastosowanie w pokoju, jakim jest salon, jeśli jest dobrane gustownie i ze smakiem. Dobrze dobrane dodatki nadają pokojowi osobowości. Dlatego dokupując akcesoria zwróćmy uwagę czy pasują do stylu w jakim jest urządzony, czy nie będą zbędne lub czy nie zagracą pokoju. Trafiony dobór elementów pozwoli na utrzymanie spójnej całości.
Kwiaty i rośliny we wnętrzu
Żywe rośliny wnoszą w nasze wnętrza powiew świeżości. Czy są to kwiaty doniczkowe czy cięte – nasz salon ożywia się, wygląda lżej, jaśniej. W takim otoczeniu zdecydowanie przyjemniej spędza się czas.
Kominek jako element dekoracyjny
Jest coraz częściej spotykany w salonach. Może stanowić centrum pokoju lub być tylko wyrazistym dodatkiem. Idealny na zimowe wieczory, tworzy niepowtarzalny nastrój, będąc jednocześnie wspaniałym źródłem ciepła. Idealny na romantyczne wieczory we dwoje.
Jak zagospodarować przestrzeń w salonie?
Ta kwestia dotyczy głównie dużych salonów, o sporej powierzchni. Czasem przy aranżacji takiego wnętrza powstaje kłopot co zrobić z wolną przestrzenią, która nam została po zagospodarowaniu wszystkich elementów. W takich wypadkach musimy wykazać się kreatywnością i pomysłowością w wypełnianiu pustych ścian czy zakątków. Może to być na przykład wygodny fotel do czytania w kolorze kontrastującym do pozostałych mebli lub stół z krzesłami tworzący przytulny zakątek obiadowy usytuowany przy wnęce okiennej. Wszystko zależy tutaj od naszej inwencji.