Wiosną przyroda budzi się do życia, a zbliżająca się Wielkanoc symbolizuje szczęście, narodziny i radość. Nasze domy przeobrażają się w tym okresie w pełne barw i świeżości wnętrza, w których nie sposób się nie radować. Także nasze wypieki mogą stać ozdobą nie tylko świątecznego stołu. Zaskocz domowników tej wiosny i oprócz barwnych pisanek zaserwuj wyjątkowy tort w kolorach tęczy.
Oto przepis na pyszne i wspaniale wyglądające tęczowe ciasto, które może też być tęczowym tortem idealnym na kinderparty.
Polecamy poradnik: Jak udekorować domowy tort, by wyglądał jak z cukierni
Jak zrobić tęczowe ciasto?
Zanim przystąpisz do działania sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne składniki. Uwaga! Aby pieczenie szło sprawnie, najlepiej przygotuj 3 tortownice o średnicy 20 cm i papier do pieczenia.
Składniki na ciasto:
- 360 g masła,
- 200 g cukru, który zastąpić możesz np. naturalnym ksylitolem,
- 6 jajek,
- 3 łyżeczki cukru wanilinowego lub waniliowego,
- 300 g mąki pszennej,
- 120 g mąki ziemniaczanej,
- 6 łyżeczek mleka,
- 6 łyżeczek proszku do pieczenia.
Składniki na krem:
- 500 g włoskiego serka mascarpone,
- 500 ml śmietanki 36%,
- 2–3 łyżki cukru pudru.
Do stworzenia tęczowych odcieni niezbędne będą barwniki spożywcze w wybranych przez ciebie kilku kolorach.
Pieczemy kolorowe warstwy tęczowego ciasta
W pierwszej kolejności ucieramy masło z cukrem oraz cukrem waniliowym do puszystej, jednolitej masy. Dodajemy stopniowo po jednym jajku, cały czas ubijając ciasto. Następnie łączymy ze sobą dwa rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia i mlekiem w oddzielnym naczyniu i dodajemy delikatnie do wcześniej ubitej masy. Gotowe ciasto umieszczamy na wadze kuchennej i dzielimy je na 5–6 równych części. Do każdej z nich dodajemy jeden z barwników spożywczych.
Zobacz przepisy na: Mazurki wielkanocne
Następnie ciasto poprzekładamy do tortownic wcześniej wyłożonych pergaminem (zamiast wycinać koła, wystarczy, że położymy papier na dnie, a następnie ściśniemy formę obręczą) i pieczemy po 3 sztuki w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 20 minut.
Uwaga: czas pieczenia może być nieco krótszy, w zależności od rodzaju piekarnika, dlatego upewnij się, czy ciasto nie jest surowe, wkładając do niego drewniany patyczek po upływie 15 minut. Jeśli po wyjęciu pozostaje on suchy – biszkopt jest gotowy.
Jeszcze gorące ciasto przewracamy do góry nogami na czyste kawałki pergaminu.
Robimy krem do przekładania ciasta
W międzyczasie zimną śmietankę oraz mascarpone ubijamy mikserem, a następnie na koniec dodajemy cukier puder, jeszcze chwilę miksując. Jeśli zależy nam na ciemnym kremie czekoladowym, możemy dodać masło orzechowe albo rozpuszczoną czekoladę w ulubionych proporcjach. Oczywiści zamiast wspomnianego kremu ciasto możemy przełożyć bitą śmietaną domowej roboty.
Blaty ciasta układamy jeden na drugim, przekładając je kremem. Pamiętajmy o zostawieniu części kremu na posmarowanie góry i boku ciasta, które potem ozdobisz ulubionymi słodkościami.
Najwięcej zabawy z pewnością dostarczy ci dekorowanie tortu. Tutaj możesz dać się ponieść wyobraźni i stworzyć prawdziwe cukiernicze dzieła sztuki. Przydać się mogą kolorowe drażetki do posypania góry, końcówki do kremu, dzięki którym stworzysz ozdobne, kolorowe różyczki oraz podłużne batoniki, które ułożone wzdłuż ścianek ciasta stworzą interesującą, słodką konstrukcję.