Szerszenie w domu – jak się przed nimi chronić i co zrobić, gdy się pojawią

Wojciech Lechowski
Szerszenie wyglądają bardzo groźnie i spotkanie z nimi nie należy do przyjemnych. Jednak nie są one ani tak niebezpieczne, ani tak agresywne, jak głoszą obiegowe opinie.
Szerszenie wyglądają bardzo groźnie i spotkanie z nimi nie należy do przyjemnych. Jednak nie są one ani tak niebezpieczne, ani tak agresywne, jak głoszą obiegowe opinie. Umsiedlungen - pixabay.com
Gniazdo szerszeni w pobliżu domu to poważne niebezpieczeństwo. Piszemy, jak się pozbyć gniazda szerszeni i co robić, gdy te owady pojawią się w naszym domu lub mieszkaniu.

Gdzie i kiedy szerszenie budują gniazda

Szerszenie to niebezpieczne dla człowieka owady, ale także pełniące określone funkcje w przyrodzie. Rzecz nie polega zatem na tym, by je całkowicie eliminować, a jedynie usuwać z najbliższego otoczenia oraz zachowywać właściwą ostrożność podczas bezpośredniego kontaktu. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które pomogą nam ochronić się przed szerszeniami.

Lato jest czasem wzmożonego ataku zarówno szerszeni, jak i os. Warto jednak wiedzieć, że poszukiwanie dogodnych miejsc do zakładania gniazd przez te owady rozpoczyna się już w maju. I to właśnie wtedy należy wykazać czujność i zwrócić uwagę czy nasz dom nie staje się punktem zainteresowania szerszeni. Najczęściej lokalizują się one w szopach, altanach ogrodowych oraz w obrębie dachów budynków mieszkalnych.

Jeśli gniazdo jest dopiero w początkowej fazie powstawania, jego likwidacja jest łatwiejsza. Generalnie zajmuje się tym straż pożarna, choć czynność można też przeprowadzić samodzielnie – oczywiście z uwzględnieniem wymaganych zasad bezpieczeństwa.

Jak pozbyć się gniazda szerszeni?

Do likwidacji gniazd szerszeni służą specjalne preparaty owadobójcze. Przeważnie mają one postać gaśnic, które stosuje się przy dość znacznym oddaleniu od gniazda.

W żadnym wypadku nie należy posuwać się do tzw. domowych metod usuwania gniazd szerszeni (np. polewania wodą czy podpalania). Najlepszą porą do przeprowadzenia tej czynności jest wieczór lub noc, gdy owady są w uśpieniu. Zaatakowane w ciągu dnia mogą stać się bardo agresywne i jeszcze bardziej natarczywe.

Stosując wybrany preparat owadobójczy warto stosować się do zaleceń jego producenta. Najczęściej gniazdo opryskuje się przez określony czas (kilka lub kilkanaście sekund) sprejem pod wysokim ciśnieniem, kierując główny strumień w istniejący otwór.

Po wykonaniu oprysku trzeba jak najszybciej oddalić się od gniazda. Można do niego zajrzeć dopiero po upływie dłuższego czasu (w zależności od wybranego środka owadobójczego od 24 godzin do nawet kilku dni). Jeżeli stwierdzimy, że gniazdo jest puste, usuwamy także i je, aby zapobiec ponownemu gromadzeniu się tam kolejnych osobników.

Uwaga!

Przed przystąpieniem do samodzielnego usuwania gniazda szerszeni konieczne jest szczelne zakrycie całego ciała kilkoma warstwami odzieży oraz nałożenie na ręce grubych rękawic.

Profesjonaliści od gniazd szerszeni

Do usuwania gniazd szerszeni zobligowani są funkcjonariusze straży pożarnej. Jeśli stwierdzimy, że w naszym otoczeniu takie gniazdo pojawiło się, wystarczy połączyć się z numerem alarmowym 998 i wskazać lokalizację zagrożenia. Na miejscu z pewnością wkrótce pojawi się ekipa strażaków. Jednak nie zawsze faktycznie usuną oni gniazdo. Mogą je np. zabezpieczyć i zobowiązać do tej czynności zarządcę budynku. Wszystko zależy od istniejącego poziomu zagrożenia oraz od liczebności osób znajdujących się w pobliżu.

Podpowiadamy też: Jak się pozbyć much z mieszkania

Nadal nie oznacza to jednak, że gniazdo szerszeni będziemy zmuszeni usunąć sami. A osobom uczulonym na jad błonkówek absolutnie odradza się wykonywanie tej czynności. Podobnie wszystkim innym, którzy z różnych względów nie czują się na siłach. Warto wiedzieć, że na rynku usługowym nie brakuje profesjonalnych firm, które zajmują się likwidacją gniazd owadzich. Koszt usługi zależy od rozmiarów zagrożenia i rejonu kraju.

Szerszenie zaczynają budować gniazda w maju, warto wtedy zwrócić uwagę, czy te owady nie "kręcą" się w pobliżu domu. W usunięciu ich
Szerszenie zaczynają budować gniazda w maju, warto wtedy zwrócić uwagę, czy te owady nie "kręcą" się w pobliżu domu. W usunięciu ich gniazda pomoże straż pożarna lub specjalistyczna firma. Umsiedlungen - pixabay.com

Jeśli możesz poczekaj z usunięciem gniazda do zimy

To właśnie zima jest najlepszym czasem na likwidację gniazd niebezpiecznych owadów, jakimi są szerszenie. Wynika to z faktu, że przed tym okresem rój ulega wyginięciu i gniazdo pozostaje puste. Zimuje jedynie matka, ale poza gniazdem. Stąd też jeśli tylko jest to możliwe, likwidację siedliska warto odłożyć w czasie i przeprowadzić ją dopiero w sezonie zimowym. Będzie to niewspółmiernie łatwiejsze niż w lecie.

Jak zabezpieczyć dom przed szerszeniami?             

Należy zdawać sobie sprawę, że szerszeń najchętniej zasiedla się w miejscach ciepłych, ale też i suchych. Idealne są zatem np. obszary dachu przy kominach, przewody wentylacyjne, oraz wszelkiego rodzaju otwory i niezabudowane zakamarki w ścianach. Aby zapobiec obecności nieproszonych gości w naszym najbliższym otoczeniu, konieczne jest przeprowadzanie okresowych przeglądów budynków i bieżące wykonywanie niezbędnych napraw (wszelkie pęknięcia tynku, ubytki w posadzkach, uszkodzenia w ościeżach okiennych powinny zostać uzupełnione).

Koniecznością jest również stosowanie siatek na wszystkich przewodach wentylacyjnych, doglądanie i zabezpieczanie nieużytkowych poddaszy, szop, altan, budynków gospodarczych itp. Pomocne w odstraszeniu zarówno szerszeni jak i os może okazać się również rozwieszenie (np. pod okapem) bukietów lawendy, melisy oraz warkoczy czosnku. Owady nie lubią naturalnych zapachów.

Na lato warto zamontować w oknach moskitiery - szczególnie jeśli jesteśmy uczuleni na jad. Ale moskitiery ochronią nas przed komarami i innymi uciążliwymi owadami.

Szerszeń w domu – co robić?

Aby pojedynczy szerszeń pojawił się w naszym domu czy mieszkaniu wcale nie musi mieć gniazda w pobliżu. Jak bowiem wiadomo owady te przemieszczają się z miejsca na miejsce i może wpaść do mieszkania przez otwarte okno. Oczywiście jeśli otwór będzie zabezpieczony siatką przeciw owadom (moskitierą) – do wizyty nieproszonego gościa nie dojdzie.

Jeśli jednak już tak się stanie – przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, krzyczeć i wykonywać gwałtownych ruchów. Takie zachowanie może tylko sprowokować szerszenia do ataku, którego następstwem będzie bolesne użądlenie. Jednak generalnie i wbrew pozorom szerszenie nie są wcale takie agresywne i nie żądlą bez powodu (oprócz samic matek).

Warto pamiętać, że owad znajdujący się w pomieszczeniu sam jest przestraszony i nie wie co robić. Najprościej zatem będzie „wskazać” mu drogę do wyjścia. Przeważnie wystarcza otworzyć w tym celu szeroko okno i nakierować szerszenia na zewnątrz np. za pomocą gazety. Oczywiście odważniejsi mogą pokusić się o „unicestwienie” niechcianego osobnika, używając w tym celu chociażby domowego pantofla. Należy jednak pamiętać, że cios musi być trafny i wystarczająco mocny. Każdy inny doprowadzi jedynie do rozdrażnienia owada i zwiększenia poziomu jego agresji.

Użądlenie przez szerszenia – jak sobie z tym radzić?

Wprawdzie użądlenie przez szerszenia jest faktycznie bolesne, ale nie zawsze aż tak bardzo groźne, jak mówią o tym popularne mity. Jad szerszenia nie jest bardziej niebezpieczny niż jad pszczół, ale zawiera więcej substancji wywołujących ból, a żądło wbija się głębiej, stąd bardziej nieprzyjemne odczucia po użądleniu przez szerszenia.

Jedynie u osób uczulonych na jad objawy i skutki mogą być rzeczywiście tragiczne (od intensywnej opuchlizny, po atak duszności lub utratę przytomności). Zawsze groźne jest także użądlenie w okolicy ust, języka oraz gardła, ponieważ może prowadzić do opuchlizny dróg oddechowych i ostatecznie nawet do uduszenia.

Użądloną osobę należy po prostu obserwować. W przypadku gwałtownych reakcji na jad szerszenia (duszności, zwiększającego się obrzęku) konieczne jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia. Natomiast w pozostałych przypadkach przemywamy okolicę ranki octem lub sokiem z cebuli i wypijamy wapno. Dobrze jest również przyłożyć zimny okład. To powinno zmniejszyć opuchliznę i ograniczyć dolegliwości bólowe.

Pamiętajmy, że szerszeń nie pozostawia w ciele żądła. Nie ma go zatem co poszukiwać w celu usunięcia.

Jeśli szerszeń wleci do mieszkania, nie wpadajmy w panikę. Użądlenie szerszenia jest bolesne, ale - wbrew obiegowym opiniom - nie jest bardziej niebezpieczne
Jeśli szerszeń wleci do mieszkania, nie wpadajmy w panikę. Użądlenie szerszenia jest bolesne, ale - wbrew obiegowym opiniom - nie jest bardziej niebezpieczne niż użądlenie przez pszczołę. Hans - pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl