Sofa czy narożnik. Wybieramy meble wypoczynkowe do salonu

Wojciech Lechowski
Prosta i lekka sofa bez funckji spania sprawdzi się w niewielkim salonie.
Prosta i lekka sofa bez funckji spania sprawdzi się w niewielkim salonie. shadowfirearts Pixabay
Kanapa jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego salonu, czy pokoju dziennego. W niektórych przypadkach lepiej sprawdza się prosta sofa, a w innych efektowny, obszerny narożnik. Czym się kierować przy wyborze wypoczynku do salonu?

Zarówno jeden, jak i drugi mebel może mieć funkcję spania, charakteryzować się zróżnicowaną twardością powierzchni użytkowej oraz być obity różnymi materiałami. Ostateczny wybór salonowego wypoczynku dyktują zazwyczaj indywidualne preferencje oraz powierzchnia i sposób wykorzystywania tego wnętrza.
Czasy, w których wypoczynkiem zwało się zwykłą wersalkę, zestawianą obowiązkowo z dwoma pojedynczymi fotelami do siedzenia, już jakiś czas temu odeszły do lamusa.

Dziś coraz częściej zdarza się, że w sklepach aż brakuje miejsca na właściwe wyeksponowanie efektownych i jednocześnie funkcjonalnych mebli tapicerowanych. Na pierwszy rzut oka zauważamy różnice w ich wyglądzie zewnętrznym oraz zwracamy uwagę na sporą rozbieżność cenową. Jednak w rzeczywistości sprzęty różnią się od siebie wieloma innymi aspektami, które warto uwzględniać dokonując wyboru.

Sofa czy narożnik - pytanie zasadniecze?

Na proste, lekkie i łatwiejsze w ustawieniu sofy stawiają przeważnie użytkownicy mniejszych salonów lub właściciele pokoi, w których jest większa ilość drzwi, okien, wnęk, itp. Wprawdzie najwłaściwszym dla sofy miejscem jest jedna ze ścian pomieszczenia. Jednak coraz częściej meble tego typu ustawia się też pośrodku wnętrza, wyznaczając w ten sposób strefę wypoczynkową.

Sofy w stanie złożonym potrafią zajmować naprawdę niewiele miejsca i jednocześnie mogą dobrze służyć oraz nieźle się prezentować. Dobrze wyglądają ustawione np. pod oknem, gdzie nie ma możliwości zlokalizowania żadnego innego mebla. Warto zauważyć, że coraz częściej charakteryzują się oryginalnymi kształtami siedzisk i oparć, co przekłada się na ich niepowtarzalny, nowoczesny design.

Z kolei kanapy w postaci narożników potrafią być bardzo okazałe, ale potrzeba na nie sporej ilości miejsca. Nie warto takiego mebla wtłaczać na siłę w mały pokój, bo przestrzeń straci na wartości i stanie się nieatrakcyjna. Modułowe zestawy narożnikowe projektuje się na ogół z myślą o dużych i przestronnych wnętrzach. Najbardziej pomysłowe meble zapewniają wysoki komfort wypoczynku w kilku pozycjach (siedzącej, półleżącej i leżącej). Potrafią pomieścić jednocześnie większą ilość osób, co sprzyja integracji rodzinnej i bywa niezastąpione podczas spotkań towarzyskich.

Decydując się na narożnik z kolekcji modułowej, będziemy mogli samodzielnie zdecydować o jego ostatecznym kształcie. Jednak pamiętamy, że w sprzedaży nadal znajdują się narożniki wyłącznie lewo- lub prawostronne, co nie pozostanie bez znaczenia dla późniejszej aranżacji wnętrza. Zwłaszcza w przypadku, gdy zechcemy zagospodarować meblem miejsce wzdłuż dwóch, prostopadłych w stosunku do siebie ścian. Oczywiście narożniki nadają się też do ustawień niezależnych (po środku pokoju). Jednak takie rozwiązania sprawdzają się dobrze jedynie w naprawdę dużych pomieszczeniach.

Sofa do małego wnętrza
Sofa do małego wnętrza Mint Grey

Wypoczynek tylko do siedzenia czy również do spania?

Mowa tu o możliwości rozkładania i zamieniania salonowej kanapy w nocne łóżko, czyli o funkcji spania, w którą mogą być (lub nie) wyposażone zarówno sofy, jak i narożniki. Meble nierozkładane coraz częściej zachwycają nas swoją oryginalną formą i nowoczesnym designem. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach aranżowanych na minimalistyczną, wizjonerską przestrzeń mieszkalną. Jednak tylko pod warunkiem, że mamy tej przestrzeni w zupełności pod dostatkiem i z salonu korzystamy jedynie w ciągu dnia.

Niestety polska rzeczywistość rzadko bywa aż tak rozpieszczająca. Nawet jeśli ilość sypialni zaspakaja potrzeby wszystkich domowników, dodatkowe miejsce do spania może okazać się przydatne na okoliczność podejmowania w domu gości.
Kanapy rozkładane również prezentują się nienagannie, a dodatkowo cechuje je podwyższona funkcjonalność. Na większości sof i narożników mogą w miarę wygodnie wyspać się dwie dorosłe osoby, co dla użytkowników mniejszych mieszkań powinno mieć wartość nadrzędną. Decydując się na wypoczynek z funkcją spania, sprawdźmy koniecznie komfortowość jego rozkładania oraz oceńmy wielkość pojemnika na pościel. Dostępne aktualnie na rynku meble coraz częściej mają wmontowane automatyczne systemy rozkładające i pojemniki pozwalające nie tylko na chowanie pościeli, ale również umożliwiające przechowywanie innych rzeczy.

Kanapa do salonu – twarda czy miękka?

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, choć z  pewnością można stwierdzić, że powinniśmy unikać kanap, których siedziska składają się jedynie z samej pianki pokrytej z zewnątrz materiałem obiciowym. Tak wykonane powierzchnie nie dopasowują się do kształtu ludzkiego ciała i nie są wygodne. Inną sprawą jest ich trwałość. W piance po pewnym czasie pojawiają się wgniecenia, które sprawią, że siedzisko staje się nierówne.

Osoby preferujące miękkość siedzenia na kanapie wybierają przeważnie tzw. wypoczynki poduchowe. Są to meble, na których nie tylko wygodnie się siedzi, ale również leży, co pozwala np. na błogie zasypanie z książką w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że o ile ten typ kanap sprawdza się doskonale w użytku typowo domowym, o tyle nie jest odpowiedni podczas przyjmowania gości. Miękkie siedziska mają zdolność rozpraszania, co nie pozostaje bez znaczenia wobec prowadzenia rozmów. Osobom siedzącym na miękkich kanapach trudniej jest też zachować właściwą równowagę ciała. Może to powodować np. rozlewanie przytrzymywanych w dłoniach napojów.

Materiał obiciowy na kanapie

Rodzaj zastosowanego na kanapie materiału obiciowego to kolejny aspekt, który należy uwzględniać podczas wyboru mebla do salonu. Warto tu zaznaczyć, że producenci coraz częściej pozostawiają ten element jako zupełną dowolność dla kupujących, oferując dane modele kanap w przynajmniej kilku wariantach obiciowych. Pozwala to łatwo dopasować mebel do aranżacji wnętrza i indywidualnych potrzeb użytkowników. Jednak nie wszyscy wiemy, jak rozsądnie dobierać materiały obiciowe, co skutkuje uwzględnianiem jedynie samej ich kolorystyki, wzornictwa czy faktury.

Generalnie tzw. obiciówkę wykonuje się z naturalnej skóry, materiałów skóropodobnych oraz z tkanin. Za najbardziej luksusowe wciąż uważa się kanapy skórzane. Są one też najdroższymi meblami tapicerowanymi na rynku. Rzeczywiście prezentują się pięknie i ponadczasowo oraz łatwo usunąć z nich bieżące zabrudzenia, co bywa cenione np. przez osoby wychowujące małe dzieci. Skóra nie jest jednak zupełnie pozbawiona wad – z czasem przeciera się, jest dość śliska, a w gorące dni przykleja się do ciała. Zupełnie nie poleca się tego materiału do domów, w których mieszkają zwierzęta (zwłaszcza koty). Na  skórzanej powierzchni widoczne będzie każde zadrapanie.

Będąc posiadaczem kota, powinniśmy się dokładnie zastanowić jaką kanapę kupić. Koty bardzo lubią wbijać pazury w skórę lub skaj.
Będąc posiadaczem kota, powinniśmy się dokładnie zastanowić jaką kanapę kupić. Koty bardzo lubią wbijać pazury w skórę lub skaj. Crystaltalks Pixabay

Materiały skóropodobne dobrze imitują naturalną skórę i są od niej dużo tańsze. Dlatego na meble pokryte tym materiałem jest spore grono amatorów (najczęściej zachwyconych ceną i pierwotnym pięknem skaju). Niestety po pewnym czasie skaj przestaje wyglądać okazale – pęka i niszczeje dużo szybciej niż prawdziwa skóra oraz jest od niej dużo bardziej przykry w użytkowaniu w czasie letnich upałów.

Obiciówka tkaninowa bywa bardzo zróżnicowana pod względem jej jakości. Są materiały odporne na zabrudzenia, przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, a są i takie, których stan będzie pozostawiał wiele do życzenia już po pierwszym miesiącu normalnego użytkowania kanapy. Pamiętajmy, że tanie meble pokrywa się gorszej jakości tkaninami, które za dopłatą można zastąpić lepszymi materiałami. Jeżeli planujemy zakup na dłuższy czas, warto skorzystać z tej opcji.

Ciekawym rozwiązaniem są kanapy wyposażone w zdejmowane pokrowce. W przypadku zabrudzenia materiał pokryciowy można normalnie prać w pralce. Jeszcze jedną zaletą tego typu mebli jest możliwość dokupienia do nich zupełnie nowego obicia, co bywa bardzo przydatne podczas zmian aranżacyjnych w salonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl