Klimatyzator przenośny – jak działa, jaki wybrać, czy warto kupić to urządzenie?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Klimatyzatory przenośne służą nie tylko do chłodzenia – mogą również ogrzewać, oczyszczać i nawilżać powietrze w mieszkaniu.
Klimatyzatory przenośne służą nie tylko do chłodzenia – mogą również ogrzewać, oczyszczać i nawilżać powietrze w mieszkaniu. CentroClima
Klimatyzator przenośny to dobra alternatywa dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na tradycyjną, kosztowną klimatyzację w swoim domu. Jak działa klimatyzator kompaktowy? Jakie są koszty oraz czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? O tym w artykule.

 

Klimatyzatory przenośne są coraz bardziej popularne. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim do ochładzania niewielkich pomieszczeń w upalne dni. Szybki i nieskomplikowany montaż oraz mobilność urządzenia – to tylko niektóre zalety przemawiające za tym wyborem. Klimatyzatory przenośne mają też jednak sporo wad, a ich użytkowanie wiąże się z wieloma niedogodnościami. Czy opłaca się więc w nie inwestować?

Klimatyzatory przenośne a klimatyzatory typu split

 • Klimatyzatory przenośne (inaczej monoblokowe, kompaktowe) – w tych urządzeniach skraplacz i parownik znajdują się w jednej obudowie. Ogrzane powietrze jest usuwane za pomocą rury wyprowadzonej na zewnątrz pomieszczenia. Jednocześnie z zewnątrz pobierane jest świeże, cieplejsze powietrze – z tego względu wydajność chłodnicza klimatyzatorów kompaktowych nie jest wysoka.

 • Klimatyzatory typu split – skraplacz i parownik są umieszczone w oddzielnych obudowach połączonych przewodami, w których transportowany jest freon. W tym przypadku nie występuje napływ cieplejszego powietrza do wnętrza domu. 

Klimatyzator przenośny z filtrem powietrza

Dzięki filtrom i systemom filtrującym klimatyzatory przenośne mogą mieć też funkcje oczyszczaczy powietrza. Zakup tego typu urządzenia powinni przemyśleć szczególnie alergicy, dla których ważne jest, aby chłodzone powietrze było wolne od pleśni, wirusów i alergenów.

Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę?

Niestety, każdy klimatyzator przenośny posiada rurę wylotową. Pomimo, że zasada działania tego urządzenia przypomina schemat lodówki, to aby usunąć gorące powietrze z pomieszczenia nie wystarczy kratka wentylacyjna. Rura wyrzutowa w klimatyzatorze przenośnym służy do wydmuchiwania ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Jest to niezbędny element wyposażenia tego urządzenia, który zapewnia mu efektywną pracę.

Wybór modelu klimatyzatora przenośnego

Źle dobrany klimatyzator przenośny nie będzie dobrze pełnił swoich funkcji. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu trzeba uwzględnić:

 • wielkość chłodzonego pomieszczania,
 • nasłonecznienie w pomieszczeniu,
 • liczbę osób przebywających w pomieszczeniu,
 • liczbę drzwi,
 • liczbę okien.

Przede wszystkim należy pamiętać, że klimatyzatory przenośne mogą być używane wyłącznie w pomieszczeniach z oknami. Wynika to z faktu, że przez uchylone okno wyprowadzana jest rura harmonijkowa o średnicy ok. 10-15 cm i długości ok. 150-180 cm. Z racji tego, że przez uchylone okno do wnętrza napływa gorące powietrze, w tym rozwiązaniu najlepiej sprawdza się okno z luftem, które ogranicza napływ powietrza z zewnątrz. Można także zamontować specjalną listwę odprowadzającą powietrze z rur.

Zanim zdecydujesz się, jaki klimatyzator przenośny kupić – zapamiętaj:

 1. Im wyższe współczynniki COP (stosunek uzyskanej mocy grzewczej do mocy energii elektrycznej) i EER (stosunek mocy chłodniczej do ilości energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia), tym lepiej – efektywność klimatyzatora jest wówczas większa.
 2. Przepływ powietrza (podawany w m3/h) – im jest większy, tym szybsze i wydajniejsze chłodzenie.
 3. Szeroki zakres mocy (np. 500/1000/1500W) to skuteczniejsze chłodzenie i lepszy komfort użytkowania. 
 4. Ustalając wymaganą moc klimatyzatora, warto wiedzieć, że na ochłodzenie 1 m3 potrzeba 25-30W.
 5. Poziom głośności – w klimatyzatorach wynosi on zwykle od 19 do 65 dB(A). Przy czym optymalny poziom głośności w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi ok. 5 dB(A). Warto zwracać uwagę na ten parametr przy zakupie.
 6. Często używany klimatyzator powinien mieć wysoką klasę energetyczną. Jeśli zaś urządzenie będzie pracowało rzadko – nie trzeba się przejmować tą kwestią.

Klimatyzator przenośny – zalety

 • możliwość przenoszenia urządzenia w inne miejsce;
 • możliwość osuszania powietrza z nadmiaru wilgoci, a także ogrzewania i oczyszczania;
 • szybki i prosty montaż;
 • niższa cena od klimatyzatorów stacjonarnych (dobrej jakości klimatyzator przenośny kosztuje ok. 1000 zł).

Klimatyzator przenośny – wady

 • niższa sprawność w porównaniu do standardowej klimatyzacji;
 • konieczność ustawienia klimatyzatora przenośnego w miejscu, gdzie możliwe jest otwieranie okien (w celu odprowadzania ciepłego powietrza);
 • przez uchylone okno wyrzucane jest ciepłe powietrza, lecz jednocześnie do pomieszczenia napływa gorące powietrze z zewnątrz;
 • głośna praca urządzenia.

Ile kosztuje klimatyzator przenośny?

Rozpiętość cenowa klimatyzatorów jest dość duża – ceny wynoszą od 600 do 5000 zł. Wynika to z jakości podzespołów oraz automatyki w urządzeniach. Warto pamiętać, ze im wyższe koszty inwestycyjne, tym mniejsze koszty eksploatacyjne – i odwrotnie. Dlatego przed podjęciem decyzji warto jest się zastanowić, jak często będziemy używać klimatyzatora przenośnego. Jeśli bowiem urządzenie będzie użytkowane jedynie przez kilka dni w roku – wówczas koszty utrzymania klimatyzatora będą niewielkie. Lepiej wtedy zainwestować w prostsze i tańsze urządzenie. Natomiast sprzęt, który ma być używany w sposób ciągły przez kilka miesięcy w roku powinien już być z wyższej półki.

Dobrej jakości klimatyzator przenośny kosztuje ok. 1000 zł. Droższe egzemplarze z dodatkowymi funkcjami tj. osuszanie, nawilżanie lub grzanie są dostępne w cenach 2-2,5 tys. zł. Dla porównania – kompletny system klimatyzacji stacjonarnej to wydatek rzędu 3-5 tys. zł.

Czy warto inwestować w klimatyzator przenośny?

Zakup klimatyzatora przenośnego jest dobrym kompromisem pomiędzy niewielkimi urządzeniami do chłodzenia pomieszczeń, a drogim systemem klimatyzacyjnym. Urządzenia tego typu służą nie tylko do chłodzenia ale mogą również ogrzewać, oczyszczać i nawilżać powietrze w mieszkaniu. Rozważając zakup klimatyzatora przenośnego należy dokładnie określić swoje potrzeby i  zastanowić, się czy ten sprzęt spełni nasze oczekiwania. Z pewnością nie warto przeznaczać dużych kwot na urządzenie, które będziemy używać jedynie kilka razy w ciągu roku. Podobnie – jeśli zależy nam na skutecznym chłodzeniu, lecz nie możemy sobie pozwolić na klimatyzator typu split – wówczas inwestycja w dobrej jakości, droższy klimatyzator przenośny może być opłacalna. Starajmy się nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu, w przeciwnym razie będziemy później żałować nieprzemyślanego wyboru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl