Jak wybrać wentylator do chłodzenia mieszkania? Porównujemy różne rodzaje

Wojciech Lechowski
Choć klimatyzatory zyskują na popularności, to jednak w naszych mieszkaniach nadal dominują wentylatory. Ich wybór jest coraz większy i zróżnicowany.
Choć klimatyzatory zyskują na popularności, to jednak w naszych mieszkaniach nadal dominują wentylatory. Ich wybór jest coraz większy i zróżnicowany. Stadler Form
Choć niemal wszyscy kochamy lato i słońce, to jednocześnie poszukujemy sposobu na choćby chwilowy odpoczynek od upału. Kiedy natura nie odpuszcza, bardzo przydatny staje się elektryczny wentylator (domowy wiatrak), który schłodzi powietrze we wnętrzach. Poniżej o tym, jak wybrać tego typu urządzenie, żeby było skuteczne i nadmiernie nie hałasowało podczas pracy.

Nie od dziś wiadomo, że najefektywniejszym sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniach jest klimatyzacja. Jednak jej montaż nie wszędzie i nie zawsze jest możliwy, trzeba też dbać o jej prawidłową eksploatację (m.in. regularne czyszczenie).

Do chłodzenia mieszkania równie dobrze można wykorzystać wentylator, który wprowadzając powietrze w ruch, powoduje jego schładzanie. Jak tradycyjny wentylator wygląda, każdy z pewnością doskonale wie. Jednak aktualna oferta handlowa jest o wiele szersza i obok zwykłych stojących wiatraków (podłogowych lub biurkowych), znaleźć w niej można również wentylatory kolumnowe, a także sufitowe i ścienne. A które z nich są najlepsze? O tym w poniższym w materiale.

Tradycyjny domowy wentylator – wiatraki biurkowe i podłogowe

Zwykłe wentylatory stojące można podzielić na biurkowe i podłogowe. Pierwsze z nich mają przeważnie mniejszą tarczę obrotową i mniejszą średnicę śmigieł. Tym samym niższa jest również ich wydajność (efektywność chłodzenia). Nie oznacza to jednak, że taki wiatrak będzie zupełnie bezużyteczny. Przeciwnie – świetnie sprawdzi się do pracy przy biurku oraz do gotowania w kuchni. Pomocny będzie także we wszelkiego rodzaju małych pomieszczeniach (np. niedużej sypialni, czy garderobie), gdzie zależy nam jedynie na miejscowym ochłodzeniu powietrza. Ceny wiatraków biurkowych to kilkadziesiąt złotych (w zależności od producenta).

Wiatraki biurkowe i stojące to bardzo popularne i całkiem skuteczne. Oprócz najprostszych modeli znajdziemy też takie, które wyróżniają się designem
Wiatraki biurkowe i stojące to bardzo popularne i całkiem skuteczne. Oprócz najprostszych modeli znajdziemy też takie, które wyróżniają się designem. Stadler Form

Wiatraki podłogowe są zazwyczaj większych rozmiarów (średnica śmigieł wynosi powyżej 40 cm). Są to urządzenia wydajniejsze od wentylatorów biurkowych. Ich tarcza obrotowa zamocowana jest na określonej wysokości, dzięki czemu są w stanie ochłodzić większą przestrzeń. Decydując się na taki wentylator, warto wybrać model ze stabilną podstawą oraz możliwością regulacji wysokości głowicy. Warto dodać, że standardowe wentylatory podłogowe są wciąż najczęściej wybieranymi do użytku domowego. I nic dziwnego, bo gwarantują dość wysoką skuteczność za niewygórowaną cenę (około 100 zł).

Wentylatory kolumnowe do domu

Cechuje je estetyczny wygląd i innowacyjna konstrukcja wewnątrz obudowy. Wentylatory kolumnowe nie posiadają tradycyjnego dużego śmigła i tarczy obrotowej, a wiele małych śmigiełek ulokowanych jedno nad drugim. Śmigiełka te pozostają niewidoczne, ponieważ osłania je kratka (żaluzja), która jednocześnie jest ochroną (uniemożliwia włożenie ręki do wnętrza wentylatora). Ruchome kratki pozwalają na kierowanie chłodnego strumienia powietrza w określone miejsce.

Wentylatory kolumnowe mają zwykle powyżej 0,5 m wysokości i klasyczną prostą formę. Występują w przynajmniej kilku wariantach kolorystycznych i elegancko się prezentują. Sprawdzą się zatem w najbardziej reprezentatywnych wnętrzach domu (np. w salonie czy jadalni).

Wysoka estetyka tych urządzeń dyktuje też jednak ich cenę. Koszt zakupu rozpoczyna się w tym przypadku od około 200 zł za sztukę. Górna granica cenowa może sięgać kwoty 1 tys. zł, przy czym wówczas staniemy się posiadaczami wentylatora o wysokiej mocy, kilku stopniach prędkości obrotu śmigieł i sterowanego za pomocą pilota.

Wentylatory ścienne

Wyglądają bardzo podobnie do biurkowych, ale przeznaczone są do montażu na ścianie. Wentylatory ścienne nie są zbyt popularne, ale warto je polecić (zwłaszcza do małych i ciasnych pomieszczeń). Naścienny wysięgnik, na którym zamocowana jest głowica, pozwala na korzystanie z wentylatora, gdy nie ma miejsca do jego postawienie np. na podłodze. Jeśli wysięgnik jest ruchomy, pozycję wentylatora można dostosować do istniejących w danym momencie potrzeb. Najtańsze urządzenia tego typu kosztują od około 150 zł.

Wentylator sufitowy 

Choć niektórym z nas mogą one kojarzyć się z czasami późnego PRL-u, to w rzeczywistości urządzenia tego typu powracają do łask użytkowników. Obecnie oferowane wentylatory sufitowe miewają bardzo efektowny wygląd zewnętrzny, są wysoce wydajne i mogą być jednocześnie źródłem oświetlenia. Duża rozpiętość śmigieł (w niektórych modelach nawet ponad 1,5 m) decyduje o ich skuteczności.

Wentylatory sufitowe równomiernie chłodzą powietrze. Warto je zamontować pośrodku sufitu.
Wentylatory sufitowe równomiernie chłodzą powietrze. Warto je zamontować pośrodku sufitu. BUMIPUTRA - pixabay.com

Wentylatory sufitowe chłodzą powietrze równomiernie w całym pomieszczeniu nawet przy stosunkowo niewielkiej mocy, co przekłada się w sposób oczywisty na zużycie energii elektrycznej. Są zatem wydajne, energooszczędne, estetyczne i mogą być tzw. urządzeniem dwa w jednym (wentylator i lampa).

Nie zajmują też miejsca, bo montuje się pod samym sufitem. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy uwzględnić warunki montażowe oraz dopasować urządzenie do wielkości pomieszczenia. Ceny wentylatorów sufitowych oscylują w granicach kilkuset złotych.

Montaż wentylatora sufitowego

Choć wszyscy producenci dostępnych aktualnie na rynku wentylatorów sufitowych dołączają do nich szczegółowe instrukcje montażu, to o kilku kwestiach warto tu i tak wspomnieć. Przede wszystkim pomieszczenie wymaga dokładnego wymierzenia. Wentylator powinien znajdować się w centralnym punkcie sufitu.

Kolejna kwestia to mocowanie. Urządzenia sufitowe są dość ciężkie i wymagają solidnego przytwierdzenia wskazanych elementów do podłoża. Jeśli sufit wykończony jest płytami gipsowo-kartonowymi, należy zastosować dedykowane do tego materiału kołki rozporowe i specjalne systemy mocowań. W przeciwnym razie płyta może nie utrzymać ciężaru wentylatora.

Odrębną kwestią jest podłączenie wentylatora do prądu. Tradycyjne wentylatory-lampy wymagają podwójnego włącznika światła, z którego do sufitu poprowadzona jest właściwa trzyżyłowa instalacja. Przy starszych instalacjach dwużyłowych nie ma możliwości rozdzielenia lampy od wentylatora (może świecić tylko lampa lub działać wentylator razem z lampą). Tego problemu nie ma z wiatrakami sterowanymi pilotem i które nie są połączone z lampą.

Polecamy: Proste i skuteczne sposoby na chłodzenie mieszkania podczas upałów

Dobry wentylator czyli jaki?

Niezależnie od rodzaju wybranego wentylatora, urządzenie to musi mieć jeszcze odpowiednie parametry. Podstawowym jest moc. Im wyższa tym lepiej. Do większych pomieszczeń warto wybierać sprzęty z mocą w granicach 70 W.

Oprócz mocy silnika, o wydajności wentylatora decyduje również średnica śmigła. Większa rozpiętość śmigieł pozwala uzyskiwać lepsze efekty chłodzenia. Przy standardowych wentylatorach stojących minimalną wartością jest 40 cm.

Kolejny ważny parametr to głośność, z jaką wentylator pracuje. Wartość ta podawana jest przez producentów w decybelach. Maksymalna głośność wentylatora nie powinna przekraczać 60 dB. Doskonale jest jeśli wentylator można przełączyć na tzw. pracę nocną, czyli cichszą od standardowej.

W wentylatorach ważna jest również regulacja prędkości obracania się śmigła oraz oscylacja samej głowicy i kąta jej nachylenia. Standardowo urządzenia te mają trzy prędkości i możliwość obracania się wokół własnej osi. Dla niektórych użytkowników jest to w zupełności wystarczające. Pozostali mogą sięgnąć po wentylator z pięcioma i więcej prędkościami pracy.

Wentylatory biurkowe dobrze sprawdzają się do chłodzenia miejscowego.
Wentylatory biurkowe dobrze sprawdzają się do chłodzenia miejscowego. Stadler Form

Funkcje dodatkowe w wentylatorach

Nowoczesny wentylator może dodatkowo:

  • nawilżać powietrze w pomieszczeniu;
  • jonizować powietrze;
  • rozpylać zapachy;
  • posiadać programator czasu pracy;
  • posiadać możliwość przełączenia w tryb nocny;
  • być sterowany pilotem.

Polecamy: 7 skutecznych sposobów na ochronę przed komarami

Po co pilot do wentylatora?

Dziś już niemal każdym domowym sprzętem można sterować za pomocą pilota. Wentylatorem także. To wygoda i większy komfort użytkowania urządzenia. Ale czy pilot do wentylatora jest rzeczywiście niezbędny? To zależy – dla jednych tak, dla innych nie. Tradycyjny wentylator posiada ręczny przycisk uruchamiający oraz kilka stopni regulacji mocy. Nowocześniejsze urządzenia obsługuje się pilotem, czyli bez konieczności wstawania z miejsca. Za ten luksus trzeba jednak dodatkowo zapłacić. I to wcale niemało, bo ceny wentylatorów z pilotem potrafią być dwa razy wyższe od cen zwykłych urządzeń chłodzących. 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl