Jak zrobić sufit podwieszany z pomocą płyt karton-gipsowych? Poradnik OBI

Materiał promocyjny
Jak zrobić sufit podwieszany z pomocą płyt karton-gipsowych? Poradnik OBI

Obniżenie zbyt wysokich pomieszczeń czy ukrycie instalacji elektrycznych – to tylko niektóre z zastosowań sufitu podwieszanego. Dowiedz się, jakie jeszcze inne funkcje może pełnić ten rodzaj sufitu i w jaki sposób możesz samodzielnie go zamontować.

Sufit podwieszany – 6 praktycznych zastosowań

Ukrycie instalacji

Sufit podwieszony daje szerokie możliwości, jeśli chodzi o ukrycie pod nim wszelkiego rodzaju instalacji. Jeśli nie wiesz, jak zamaskować przewody, gdzie poprowadzić instalacje, aby je później dyskretnie zakryć, skorzystaj z rozwiązania płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki prostym trikom ukryjesz wszystkie nieestetyczne kable i rury (oprócz gazowych, gdyż przepisy nie zezwalają na ich zabudowanie) i uzyskasz szybki efekt porządku.

Wyrównanie krzywego sufitu

Remont domu czy mieszkania bywa męczący, dlatego większość ludzi pragnie, aby zakończył się jak najszybciej. Do przyspieszenia remontu pomocny bywa montaż płyt kartonowo-gipsowych, zarówno na ścianach jak i na suficie. Pozwalają one na szybkie wyrównanie krzywych powierzchni i zaoszczędzenie sporej ilości czasu: nie musimy zeskrobywać poprzednich warstw farby, tynku i równać powierzchni przy pomocy gładzi. Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowych to obecnie norma, jeśli zależy nam na szybkim wprowadzeniu się do nowo zakupionego mieszkania czy też przyspieszeniu działań remontowych.

Nastrojowe oświetlenie

Sufit podwieszony daje nam o wiele większe pole do popisu przy oświetlaniu pomieszczeń, niż normalny, betonowy sufit.  A to dlatego, że w tym pierwszym można zamontować nastrojowe światło led, które będzie biegło tylko nad kanapą, albo będzie doświetlało wyspę kuchenną, ułatwiając w ten sposób przygotowanie posiłków. Zamontowanie takiego oświetlenia przy pomocy płyt kartonowo gipsowych nie jest skomplikowane. Można je wykonać samodzielnie, posługując się filmikami instruktażowymi umieszczonymi w Internecie lub instrukcjami zamieszczonymi w poradniku OBI Jak stworzyć lub naprawić podwieszany sufit w pokoju?.

Dodatkowa dekoracja

Dzięki zamontowaniu sufitu podwieszanego możemy zmienić wygląd pomieszczenia. I nie chodzi tu tylko o gładki sufit. Montując w nim punktowe, drobne oświetlenie i malując sufit na niebiesko, możemy np. w pokoju dziecięcym stworzyć efekt rozgwieżdżonego nieba. W salonie możemy zaś wykonać konstrukcję ułożoną w kształt ślimaka i w niej umieścić punktowe światła led. Pozwoli to stworzyć oryginalną dekorację, która nada naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Docieplenie pomieszczenia

Sufit podwieszony jest bardzo dobrym sposobem na docieplenie zimnego wnętrza. Kiedy wykonamy tego rodzaju konstrukcję z płyt gipsowych, możemy w warstwie pomiędzy stropem a płytami umieścić wełnę mineralną lub styropian, które zatrzymają chłodne powietrze i sprawią, że pomieszczenie z sufitem podwieszanym stanie się o wiele cieplejsze. Poza tym dodatkowa izolacja sprawi, że wnętrze stanie się też wyciszone. Zmniejszymy w nim pogłos oraz dochodzące z zewnątrz dźwięki, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku mieszkania w bloku czy kamienicy.

Wydzielenie osobnej strefy

Łączenie kuchni i salonu jest bardzo modne. Wiele osób decyduje się też na połączenie sypialni z salonem, wydzielając na to pierwsze tylko niewielką przestrzeń np. za wnęką, mini ścianką działową czy przeszklonymi drzwiami. Mimo wspólnej przestrzeni, warto chociażby wizualnie oddzielić od siebie dwie odmienne funkcjonalnie części domu. Pomocny może stać się wtedy sufit podświetlony przy pomocy led. Różne, punktowe oświetlenie w jednej i drugiej części wnętrza pozwoli nam wyraźniej podzielić przestrzeń i spowoduje, że odgraniczenie dwóch stref da nam np. poczucie większej intymności w sypialni lub większy komfort poruszania się w strefach salonu i kuchni.

OBI Sufit podwieszany – praktyczne zastosowanie
OBI

Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku

  1. Pierwszym krokiem do wykonania sufitu podwieszanego jest wykonanie obramowania z profili UD30. Jeśli chcesz wyznaczyć odpowiedni poziom położenia profili, wykorzystaj do tego poziomicę ręczną lub laserową.
  2. Kiedy już narysujesz ołówkiem na ścianie linie, gdzie mają przebiegać profile, zabierz się za ich przymocowanie przy pomocy kołków szybki montaż z kołnierzem. Dzięki kołnierzowi kołki oprą się o konstrukcję i będą dobrze się trzymać. Musisz jednak pamiętać, że kołki z kołnierzem nadają się tylko do materiałów pełnych. Przy pustakach musisz użyć kołków uniwersalnych.
  3. Przed zamontowaniem kołków wywierć w profilu specjalne otwory przy pomocy wiertarki udarowej. Zrób to po przyłożeniu profilu do zaznaczonego na ścianie lub suficie miejsca. Przed montowaniem kolejnych kołków sprawdzaj co jakiś czas, czy profil trzyma poziom. To bardzo ważne, jeśli chcesz zachować równy poziom sufitu. Po czym poznasz, że kołek jest dobrze przymocowany do profilu? Po wygięciu w miejscu łączenia (to oznacza, że kołek trzyma naprawdę mocno). Ile odstępu zostawiać między poszczególnymi kołkami? Najlepiej 60-80 cm.
  4. Kiedy zamontujesz już profile pod płyty kartonowo-gispowe, umieść na środku profile CD60. Konstrukcję takiego profilu wzmocnij wieszakami ES, które przybij do sufitu tak mniej więcej co metr. Po zamontowaniu wieszaków, połącz je z profilami za pomocą wkrętów. Koniecznie pamiętaj, aby przed zabudowaniem konstrukcji płytami, umieścić między nią wszystkie przewody, które chcesz ukryć.
  5. Następnie przykręć płyty przy pomocy wkrętów, które rozmieść mniej więcej w odległości 20-30 cm. Przykręcaj je do profilów głównych.

Możesz też przyczepić je do profilów przyściennych, jednak konsekwencją takiego postępowania mogą być pęknięcia. Co zrobić w sytuacji, gdy do nich dojdzie? Możesz je zamaskować. Musisz tylko wiedzieć jak. Jeśli interesuje Cię najlepszy sposób maskowania pęknięć sufitu podwieszanego, zajrzyj do artykułu Montaż sufitu podwieszanego z oświetleniem LED. Poradnik OBI.

OBI Sufit podwieszany – praktyczne zastosowanie
OBI

Montaż sufitu podwieszanego z oświetleniem led

Jeśli marzy ci się sufit podświetlany led, rozpocznij budowę jego konstrukcji jak w instrukcji powyżej, czyli dla standardowego sufitu z płyt kartonowo-gipsowych. Jednak przy montażu profili musisz pamiętać, aby zamontować dodatkowe specjalne profile, do których przymocujesz taśmę led na suficie. Muszą być one wykonane z dobrej jakości aluminium i przeznaczone specjalnie do modułów liniowych LED. Tego typu profile to np. Profilo D SET-FR firmy Kanlux (dostępne w OBI), które sprawdzą się nie tylko na płaszczyznach sufitów, ale również ścian, a przy tym będą idealne by wpuszczać je w głąb płyt kartonowo-gipsowych. Wymiary profili to 1 cm x 2 cm x 100 cm, można je jednak dowolnie przycinać i łączyć z kolejnymi profilami.

Jeśli już wybierzesz miejsce, w którym będą przebiegały profile, musisz zadbać o to, aby dobiegał do nich prąd. W tym celu poprowadź przewód od najbliższej puszki do włącznika, a następnie do oświetlenia na suficie. Dopiero po wykonaniu tej czynności i sprawdzeniu, czy instalacja działa, zamontuj płyty kartonowo-gipsowe. Kolejną czynnością, którą musisz wykonać, jest zamontowanie profili Kanlux do modułów LED, na które zostało specjalnie zostawione miejsce między dwiema płytami. By profile dobrze trzymały się w suficie, należy zamontować w nich specjalne sprężyny, naprzemiennie po dwie, by trzymały z obu stron. Odstępy pomiędzy nimi powinny wynosić 40–50 cm.  Kiedy chcemy umieścić profil między płytami kartonowo-gipsowymi należy odgiąć sprężyny i wsunąć je w specjalnie przeznaczony otwór. Powinny się one oprzeć na płycie i w ten sposób uzyskać stabilność. Ostatni etapem jest przyklejenie taśmy led.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl