Czy można zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny?
Banki pozwalają na zamianę kredytu gotówkowego na hipoteczny, jednak zmiana wymaga spełnienia wielu warunków, a także dokonania niezbędnych formalności. Przypomnijmy, że kredyt gotówkowy i hipoteczny to dwa rodzaje produktów bankowych, które zasadniczo się od siebie różnią.
W pierwszym przypadku środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, np. konsumpcyjny, a kredyt z reguły nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Z kolei kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, z którego środki możesz wykorzystać na cel ściśle określony w umowie kredytowej. Będzie to np. zakup mieszkania lub budowa domu.
Kredyt hipoteczny jest zabezpieczony wpisem hipoteki do księgi wieczystej. Trudniej go zaciągnąć – wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej, a sama procedura jest bardziej skomplikowana niż przy kredycie gotówkowym. Pomimo wielu różnic zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny jest jednak możliwa.
Kiedy można zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny?
Bank może wyrazić zgodę na zamianę tylko w sytuacji, gdy masz odpowiednią zdolność kredytową i scoring w BIK. Ważne są przede wszystkim dochody, które umożliwią terminową spłatę zobowiązania. Twoje zarobki powinny być odpowiednio wysokie, a zatrudnienie stabilne, np. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie możesz również widnieć w rejestrach dłużników.
Masz na koncie kredyt gotówkowy, jednak marzysz o własnym mieszkaniu? Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny pozwoli Ci sfinansować zakup nieruchomości. Sprawi również, że dotychczasowy kredyt zaciągnięty na dowolny cel zostanie spłacony. Zastąpi go jedno zobowiązanie. Pamiętaj jednak o tym, że ostateczna decyzja zależy od banku, który oceni Twoją sytuację finansową, a także to, w jaki sposób do tej pory regulowałeś zobowiązania. Nie zawsze zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny jest możliwa. Dotyczy to np. sytuacji, gdy nieruchomość jest już obciążona hipoteką.
Zamiana kredytu gotówkowego na hipoteczny – jak przebiega?
Zamiany kredytu gotówkowego na hipoteczny można dokonać np. poprzez zmianę warunków finansowych kredytu. Wiąże się to z podpisaniem aneksu do umowy i często jest obciążone dodatkową opłatą. Zanim bank wyda zgodę na modyfikację warunków kredytu, dokładnie sprawdzi Twoje dochody, miesięczne koszty utrzymania i stałe wydatki. Pod uwagę weźmie również Twój wiek, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, branżę, w której pracujesz i formę zatrudnienia.
Innym sposobem na zmianę kredytu gotówkowego na hipoteczny będzie konsolidacja zobowiązań. Najlepsze oferty znajdziesz w serwisie Totalmoney.pl. Konsolidacja to dobry pomysł, gdy masz na swoim koncie minimum dwa kredyty gotówkowe. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, np. na remont mieszkania, możesz rozważyć zamianę kredytu gotówkowego na pożyczkę hipoteczną. Jeśli nastąpi to w formie konsolidacji, to bank wydłuży okres spłaty zobowiązania, dzięki czemu rata będzie niższa niż suma dotychczasowych opłat.
A co z formalnościami? Pierwszym krokiem będzie skontaktowanie się z bankiem i ustalenie, czy modyfikacja warunków umowy jest w ogóle możliwa. Konsultant poinformuje Cię, jakie warunki musisz spełnić, żeby dokonać zmiany. Następnie bank dokona oceny Twojej zdolności kredytowej i wyda decyzję. Jeśli będzie pozytywna, czeka Cię podpisanie aneksu do umowy kredytowej.
Czy warto zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny?
Kredyt gotówkowy jest droższy niż zobowiązania zabezpieczone hipotecznie – ma wyższe oprocentowanie. Jeśli zdecydujesz się na zamianę kredytu gotówkowego na pożyczkę hipoteczną, to możesz liczyć na bardziej atrakcyjne warunki. Wszystko dzięki zabezpieczeniu wpisem do księgi wieczystej, która daje wierzycielowi gwarancję, gdybyś przestał spłacać zobowiązanie.
Dzięki przekształceniu kredytu na hipoteczny zyskasz też wydłużenie okresu kredytowania oraz zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Jeśli pierwotny kredyt gotówkowy był obciążony prowizją, możesz zyskać jej zwrot. Dotyczy to również ubezpieczenia oraz innych poniesionych opłat, które możesz częściowo odzyskać.
Niestety zmiana kredytu gotówkowego na hipoteczny wymaga spełnienia szeregu formalności. W związku z badaniem zdolności kredytowej bank będzie wymagał przedstawienia dodatkowych dokumentów. Dotyczy to nie tylko dokumentów dochodowych, ale również związanych z nieruchomością. Sama procedura nie jest bardzo skomplikowana, jednak dość czasochłonna.
Pamiętaj, że przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny bank ma 21 dni na wydanie decyzji. Niestety okres ten często się wydłuża. Czasem zmiana kredytu gotówkowego na hipoteczny może wiązać się z dodatkowymi opłatami, np. za przedterminową spłatę kredytu. Warto sprawdzić w umowie, czy bank stosuje takie opłaty.