Farby z brokatem na ścianę – na co zwrócić uwagę przy wyborze i malowaniu

Wojciech Lechowski
Farba z brokatem jest świetnym rozwiązaniem, by ściana wyglądała bogato, bez konieczności kupowania wielu dodatków.
Farba z brokatem jest świetnym rozwiązaniem, by ściana wyglądała bogato, bez konieczności kupowania wielu dodatków. Magnat
Farby z brokatem to ciekawa alternatywa do tych tradycyjnych. Świetnie udekorują ścianę i nadadzą jej nietuzinkowego wyglądu. Sprawdź, jak wybrać farbę brokatową.

Produkty te nie należą wprawdzie do najtańszych, ale pozwalają na uzyskanie naprawdę spektakularnych efektów aranżacyjnych. Ich zastosowanie czyni bowiem wnętrza bardziej rozświetlonymi i przestronniejszymi.

Ściana pomalowana farbą z brokatem ma lśnić i efektownie rozprasza światło. Taka powierzchnia przestaje być już tylko tłem dla mebli i dodatków, a zaczyna wychodzić na pierwszy plan. Brokatowe dekoracje potrafią być bardzo szykowne i eleganckie. Pasują tak do wnętrz nowoczesnych, jak i stylu rustykalnego. Wymagają jednak starannego przemyślenia co do miejsc ich zastosowania oraz umiejętnej aplikacji. Na rynku są dostępne farby, które brokat zawierają już w swoich składach i są gotowe do użycia. Obok nich znaleźć też można same brokaty (w postaci proszków lub past) oraz specjalne brokatowe lakiery, które nanosi się na pomalowane uprzednio w sposób tradycyjny ściany.

Zobacz: Psychologia barw w aranżacji wnętrz

Farby z brokatem w składzie

Farby, które zawierają domieszkę błyszczących drobinek, stosuje się podobnie do tradycyjnych wyrobów malarskich. Po starannym wymieszaniu są gotowe do użycia. Oczywiście przed przystąpieniem do malowania należy odpowiednio przygotować podłoże.

Obecnie połyskujące farby są oferowane przez przynajmniej kilku głównych producentów. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, dobrze kryją i charakteryzują się wysoką jakością. Nadają się do użycia tak na nowe ściany, jak i do zmiany dotychczasowego koloru. Po naniesieniu brokatowej farby uzyskuje się efekt pięknie mieniącej się pod wpływem światła powierzchni.

Farby z brokatem nie należą do tanich. Ale elekt jest niepowtarzalny.
Farby z brokatem nie należą do tanich. Ale elekt jest niepowtarzalny. Magnat

Błyszczące dekoracje ścienne najlepiej jest stosować jedynie miejscowo (np. na wybranej ścianie lub na jej fragmencie). Dekoracje tego typu prezentują się dobrze na wszelkiego rodzaju powierzchniach, ale najlepsze efekty można uzyskać na płaszczyznach posiadających określoną fakturę (np. pokrytych tynkiem strukturalnym).

Farby brokatowe transparentne

Fachowo nazywa się je lakierami, werniksami, lazurami lub patynami. Produkty te służą do tworzenia wierzchniej powłoki dekoracyjnej na ścianach pomalowanych wcześniej tradycyjną farbą lateksową, farbą strukturalną lub pokrytych wybranym rodzajem tynku.

Transparentne farby brokatowe najczęściej mienią się w kolorach srebra, ale znaleźć też można odcienie złote oraz miedziane. Do ścian pomalowanych zimniejszymi kolorami doskonale pasują poświaty srebrzyste. Rewelacyjnie podkreślają chociażby tak modne w ostatnim czasie szarości. Natomiast do barw ciepłych lepiej nadają się lakiery połyskujące w tonacji złotej lub miedzianej. Nadadzą one szyku brązom, pomarańczom, żółcieniom, beżom itp.

Połyskujące lakiery do ścian to w rzeczywistości wodne dyspersje żywic akrylowych (emulsje akrylowe). Zawieszone w spoiwie akrylowym drobinki brokatu rozpraszają światło i nadają ścianom opalizujący połysk. Teoretycznie można je stosować na dowolne rodzaje farb tradycyjnych, nanosząc jako wierzchnią powłokę dekoracyjną. Producenci zalecają jednak, aby raczej wdrażać rozwiązania systemowe (tzn. farba w wybranym kolorze i lakier brokatowy od tego samego wytwórcy).

Brokaty do mieszania z farbami

Brokaty budowlane nazywane są również błyszczącymi pigmentami. Mogą występować w postaci sproszkowanej bądź być pastą lub zawiesistą cieczą. Produkty te mają wiele odcieni kolorystycznych (od srebra, poprzez kolor perłowy metaliczny, opalizujący, aż po złoto i miedź). Ze względów estetycznych ważne jest dopasowanie koloru pigmentu do koloru farby bazowej oraz zastosowanie go we właściwej ilości (większa ilość brokatu powoduje zwiększenie intensywności efektu). Należy też pamiętać, że efekt ten jest najbardziej zauważalny przy ciemniejszych barwach farb.

Wprawdzie w zaleceniach producenckich trudno znaleźć wskazówkę mówiącą o tym, że dany brokat można dodać do dowolnie wybranej farby. Także i w tym przypadku obowiązuje bowiem zasada wdrażania rozwiązań systemowych (produkt bazowy i dekoracyjny ma pochodzić od tego samego wytwórcy). W praktyce jednak brokaty bardzo często bywają mieszane z innymi niż zalecane farbami i okazuje się, że zamierzony cel także udaje się osiągnąć.

Brokat i farbę często kupuje się oddzielnie, dlatego można dowolnie eksperymentować z kolorami.
Brokat i farbę często kupuje się oddzielnie, dlatego można dowolnie eksperymentować z kolorami. Magnat

Narzędzia do nanoszenia farb brokatowych na ściany

Omawiając farby brokatowe, nie sposób pominąć kwestii dotyczącej narzędzi do ich nanoszenia, ponieważ to właśnie one w dużej mierze decydują o uzyskiwanych efektach. W sklepach budowlanych znajdziemy różnego rodzaju akcesoria malarskie służące do tego celu. Generalnie zasada jest taka, że farby brokatowe powinno nanosić się nie wałkiem, a pędzlem (najlepiej o naturalnym włosiu). Daje to bowiem większą pewność uzyskania w miarę równomiernego rozmieszczenia metalizujących drobinek na płaszczyźnie ściany. Niemniej na sklepowych półkach nie brakuje również wałków do dekoracyjnej aplikacji tych produktów. Najczęściej są to wałki o bardzo krótkim włosiu lub ze specjalnej gąbki. Oprócz wałków i pędzli dostępne są jeszcze packi (do nanoszenia past brokatowych), szczotki, różnego rodzaju szmatki do przecierania i inne przybory malarskie.

Malowanie farbami z brokatem

Malowanie farbą z brokatem nie jest czynnością skomplikowaną i z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie. Jest jednak jedna bardzo istotna kwestia, której nie należy lekceważyć. Chodzi o to, że podczas malowania tego typu produktem trzeba go często mieszać w trakcie, gdy jest stosowany. I to niezależnie od rodzaju wyrobu (farba z fabryczną domieszką brokatu czy farba z samodzielnie dosypanym brokatem). Mieszanie to powinno być delikatne i winno odbywać się ręcznie (użycie mechanicznego mieszadła mogłoby zniszczyć drobinki brokatu). Z tego też względu do aplikacji najwygodniej jest przystąpić we dwójkę. Wówczas jedna osoba niemal stale miesza farbę, podczas kiedy druga nakłada ją na ścianę.

Przed rozpoczęciem malowania trzeba oczywiście odpowiednio przygotować podłoże (tak samo jak pod każdą inną farbę). Ponadto dobrze jest wcześniej wyposażyć się w dobre źródło światła, które będzie można skierować na malowaną płaszczyznę. Na porządnie doświetlonej powierzchni będzie nam łatwiej zauważyć, w jaki sposób układają się drobinki brokatu i właściwie dostosować technikę aplikacji farby.

Malowanie rozpoczyna się od narożników i miejsc trudno dostępnych, przechodząc do pokrycia dużych płaszczyzn. Malujemy zdecydowanymi i płynnymi ruchami pionowymi, tak aby miejsca połączeń poszczególnych pociągnięć narzędzia malarskiego nie wypadały w najbardziej widocznym miejscu. Pracę zawsze rozpoczynamy od źródła światła naturalnego (okna), zmierzając w głąb pomieszczenia. Większość farb brokatowych dla uzyskania pożądanych efektów wymaga zastosowania w dwóch – trzech warstwach. Warstwy te nanosi się w zalecanych przez producenta odstępach czasowych.

Koszty malowania farbą z brokatem

Jak zastało to już wspomniane na wstępie – farby z brokatem do najtańszych nie należą. Kosztują zdecydowanie więcej niż tradycyjne produkty malarskie, a i ich wydajność bywa w praktyce oceniana różnie. Z drugiej strony jest to jednak jeden z najtańszych sposobów na stworzenie dekoracyjnego i aktualnie bardzo modnego efektu na ścianach.

Za jeden litr kolorowej lazury brokatowej pochodzącej od mniej znanego producenta trzeba zapłacić od 35 do 60 zł (+koszt przesyłki). Wytwórca podaje, że przy jednokrotnym malowaniu ilość ta wystarczy do pokrycia około 7 – 8 m² ściany. Nie jest to zbyt duży fragment, a gdy dodatkowo trzeba będzie pomalować go dwukrotnie – cena w sposób oczywisty ulega podwojeniu. Zatem przy większych powierzchniach koszty pójdą w setki złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl