Benzyna ekstrakcyjna - usuwamy trudne plamy i zabrudzenia

Katarzyna Laszczak
Plamy z farb, klejów, olejów i smarów są trudne do usunięcia. Skutecznie na nie działa benzyna ekstrakcyjna.
Plamy z farb, klejów, olejów i smarów są trudne do usunięcia. Skutecznie na nie działa benzyna ekstrakcyjna. MIH83 (Pixabay.com)
W mieszkaniu, szczególnie po remoncie, mogą się zdarzyć trudne do usunięcia zabrudzenia z farb, lakierów, klejów. Na co dzień mamy natomiast do czynienia z trudnymi do usunięcia tłustymi zabrudzeniami. A w walce ze wszystkimi pomoże nam… benzyna ekstrakcyjna.

Usuwamy plamy z farb i lakierów

Po zakończonym remoncie i malowaniu, zanim zaczniemy się cieszyć odświeżonym mieszkaniem, musimy posprzątać. Szczególnie uciążliwe jest usuwanie plam z farb, lakierów, klejów. Jednak do wyczyszczenia różnych powierzchni wystarczy nam benzyna ekstrakcyjna, występują także pod nazwą rozpuszczalnika, czy rozcieńczalnika ekstrakcyjnego. Można ją kupić w większości marketów budowlanych, czy w sklepach z chemią budowlaną. Półlitrowa butelka kosztuje ok. 8-10 zł.

Do czego jeszcze przyda się benzyna ekstrakcyjna

Benzyna ekstrakcyjna jest także niezastąpiona przy usuwaniu bardzo tłustych zabrudzeń, np. plam z oleju, czy smarów. Skutecznie usuwa także wosk, a także – wszelkiego rodzaju etykietki i naklejki (wraz z klejem, który po nich pozostaje).
Można nią usuwać tłuste osady np. z okapów kuchennych, czy ogrodowego grilla.
Benzyna ekstrakcyjna przydaje się również podczas samych prac remontowych – może służyć jako rozcieńczalnik do niektórych farb, a także czyszczenia pędzli i innych narzędzi używanych podczas malowania. Z powodzeniem służy do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem.

Jak stosować benzynę ekstrakcyjną

Benzyną ekstrakcyjną wystarczy nasączyć szmatkę i przecierać zabrudzoną powierzchnię, aż do jej oczyszczenia. Po zakończeniu pracy, powierzchnię wycieramy czystą, suchą szmatką. Żeby ochronić ręce, lepiej to robić w rękawiczkach. Benzyny ekstrakcyjnej nie rozpuszczamy wodą!
Benzyna ekstrakcyjna jest bezpieczna dla różnych powierzchni – metalu, plastiku, gumy, a także tkanin.Można nią czyścić podłogi, okna, meble, a także obicia i dywany. Jednak zanim zastosujemy ją na większej powierzchni, wypróbujmy ją na mniejszym fragmencie. Pozwoli nam to uniknąć niespodzianek.
Benzyna nie jest przeznaczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością, jeśli więc czyścimy nią powierzchnie, które mają kontakt z jedzeniem – umyjmy je później.

Środki bezpieczeństwa przy stosowaniu benzyny ekstrakcyjnej

Benzyna ekstrakcyjna powstaje przy produkcji benzyny paliwowej. Jest jednak dodatkowo oczyszczana w procesie ekstrakcji. Stosując ją, trzeba zachować pewne środki ostrożności. Benzyna ekstrakcyjna (i jej opary) są bardzo łatwo palne, dlatego nie można używać jej w pobliżu ognia.
Ponadto jej opary, wdychane w dużych ilościach, mogą nam zaszkodzić i spowodować objawy zatrucia. Dlatego, kiedy coś czyścimy, musimy zadbać o dobrą wentylację – wystarczy otworzyć okno (pomieszczenie powinniśmy wietrzyć, aż zniknie charakterystyczny zapach benzyny). Uważajmy też na oczy.
Oczywiście należy ją przechowywać poza zasięgiem dzieci. Połknięcie benzyny jest groźne dla zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl