Wnętrza rustykalne

Alicja Ostapowicz
Jest bezpretensjonalny i pełen prostoty, wprowadza do wnętrza ciepły, sielankowy nastrój wiejskiego dworku. W przeciwieństwie do stylu nowoczesnego rysowanego metalem i szkłem, eksponuje drewno i naturalne materiały - styl rustykalny.
Wnętrza rustykalne

Styl rustykalny to powrót do przeszłości, do wiejskiej chaty i babcinych powideł. Styl rustykalny jest prosty i ciepły, jak chata gbura - mianem tym od XV do XIX wieku określano zamożnych pomorskich chłopów, posiadających własne gospodarstwa, dorównujące, a często przewyższające dostatkiem szlacheckie dwory i zwykle aspirujących do nadania tytułu szlachcica. Określenie "gbur" pejoratywnego znaczenia nabrało dopiero w XX wieku.

Wnętrza rustykalne
Wnętrza rustykalne

Styl rustykalny - chłopskie to bardzo

Za jedne z najlepiej zaprojektowanych w Polsce wnętrz w stylu rustykalnym uznawane są pomieszczenia restauracji Chłopskie Jadło. Rzeczywiście - każdy, kto choć raz gościł w lokalu tej sieci od razu wie, czym jest styl rustykalny.

Wnętrza rustykalne

To po prostu bogaty, wiejski, szlachecki dwór. Dominują proste formy i meble o surowych kształtach, często przecierane, ługowane lub bejcowane na kolor lekko różniący się od naturalnego zabarwienia, by sprawiały wrażenie podniszczonych. Charakterystyczna jest ciepła paleta barw. Dominują naturalne kolory: brąz drewna, biel ścian, czerwienie gliny, czerń węgla. Ściany nie muszą być białe, jednak zawsze są pastelowe - rozmyte błękity, morskie zielenie to kolory wyróżniające styl rustykalny. Jeśli chcemy nadać ścianom charakteru związanego z konkretnym rejonem, możemy je ozdobić ludowymi motywami - kaszubskim haftem z elementami roślinnymi, kociewską koronką, góralską ornamentyką itp. Jako dodatki mile widziane jest wszelkie rzemiosło ludowe. Wnętrza rustykalne, dzięki swej przytulności, sprawiają wrażenie zamieszkanych od pokoleń, a zarazem szlachetnych. Styl ten najlepiej sprawdza się na dużej przestrzeni. Ozdobą pomieszczeń rustykalnych zawsze jest piec kaflowy, a we współczesnej wersji - kominek.

Zamiast grubo ciosanej deski

W pomieszczeniach w stylu rustykalnym eksponowane jest przede wszystkim drewno i jego naturalny urok. Wykonane z niego powinny być nie tylko meble, ale też podłogi. Widoczne, drewniane belki stropowe idealnie podkreślają rustykalny styl wnętrza. Szafki mają skromne zdobienia - proste listwy, detale z żelaza albo mosiądzu.

Wnętrza rustykalne

Charakterystyczne dla tego stylu są również murki wstawiane między szafki - drzwiczki mocuje się do murowanych ścianek, co ma imitować rozwiązania stosowane w szlacheckich dworach
u schyłku ich świetności. Aranżując wnętrze w stylu rustykalnym, unikajmy nadmiernych zdobień i dodatków. Rzeźbiona faktura mebli, często mylona z rustykalną, w rzeczywistości jest typowa dla stylu retro, czyli powrotu
do trendów dwudziestolecia międzywojennego, które w dużej mierze czerpały z baroku. Styl rustykalny to tymczasem prostota zamożnego chłopa, który za zdobienie uważał co najwyżej heblowaną ławę o owalnym kształcie zamiast siedziska z surowej, grubo ciosanej deski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl