Glina we współczesnym budownictwie jest odkrywana na nowo, a jej zwolenników ciągle przybywa. Wyroby z tego surowca stosowane są już od czasów starożytnych. To najstarszy materiał budowlany świata, surowiec ogólnodostępny, niepalny, a przede wszystkim zdrowy.
Koniec z wilgocią
Tynki z gliny to tynki wewnętrzne, które dostarczają nieograniczonych możliwości. Dzięki nim nie będziemy mieć już w mieszkaniu pleśni, grzybów i nieprzyjemnych zapachów – takich jak na przykład dym tytoniowy. Spowodowane jest to zdolnością materiału do wchłaniania wilgoci z powietrza
i późniejszego jej oddawania. Negatywne oddziaływanie pleśni
i grzybów wpływa istotnie na naszą kondycję fizyczną. Problemy z oddychaniem, alergia, a nawet choroby nowotworowe – to zagrożenia wynikające z przebywania w szkodliwym dla zdrowia środowisku mieszkalnym. Tynki z gliny pomagają nam neutralizować te negatywne skutki, likwidując dysproporcję między wysoką i niską temperaturą. Co ciekawe, ciężar tynków glinianych nie jest wadą, jak w przypadku innych materiałów budowlanych. Dzięki dużej masie akumulują ciepło podobnie jak piece ceramiczne wykonane z kafli, czyli wypalonej gliny. Dzięki nim nasz dom również "oddycha", korzystnie wpływając na mikroklimat pomieszczeń.
Czystość, relaks i cisza
Dawniej gliniane naczynia wykorzystywano do przechowywania żywności, ponieważ wiadomo było, że jedzenie w nich schowane, nie zepsuje się tak szybko. Analogicznie wyobraźmy sobie, że nasze pomieszczenia to skrzynki, do przechowywania nas – organizmów podatnych na czynniki zewnętrzne. Naturalny ciepły kolor tynków z gliny wprowadza nas w relaksacyjny
i odprężający nastrój. Dzięki dobroczynnym właściwościom gliny - wolniej się starzejemy…Takie "gliniane" rozwiązania są coraz częściej stosowane we współczesnych mieszkaniach, a szczególne w miejscach przeznaczonych na wypoczynek.
Ciekawostka - warstwa tynku z gliny jest elektrostatycznie obojętna, czyli nie utrzymuje kurzu, a dzięki swojemu ciężarowi i możliwości nierównej faktury pochłania i rozprasza dźwięki. Tynki z gliny w zależności od sposobu położenia, modelują wnętrze na nowoczesne lub zupełnie stare.
Ulepiony jak z gliny
Należy mieć świadomość, że tynki z gliny nie mogą być zbyt cienkie i nie można ich kłaść na podłoża niemineralne. Optymalna grubość umożliwiająca dużą pojemność wewnętrzną na gromadzenie wilgoci to 10-20 mm. Najlepiej tynki z gliny "pracują" wykonane bezpośrednio na mury bez tynków. W przypadku już wykonanych tynków cementowo-wapiennych, należy sprawdzić ich wiązanie z podłożem.
Pomysłodawcą wdrożenia tynku z gliny do budownictwa i dekoracji wnętrz jest firma Baumit.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?