Mieszkania urządzone w tym stylu jedynie z pozoru wydają się chaotyczne. Jest to nieład kontrolowany, w którym każda rzecz jest starannie dobrana. Planując urządzenie mieszkania w oparciu o cygański przepych, na samym wstępie należy ustalić motyw przewodni. Oznacza to kolor lub wzór, które mają przeważać, a następnie konsekwentnie dobierać do nich elementy wystroju.
Kolory wnętrz w stylu bohemy
Na paletę kolorystyczną składają się mocne i żywe kolory, które można znaleźć na strojnych ubraniach cygańskich. Wśród nich należy wymienić róż, jasne odcienie niebieskiego, pomarańcz, fiolet oraz brąz. Takie kolory będą się dobrze prezentować zarówno na ciemnym, jak i na bardzo jasnym tle.
Wzory bohemy
Przy wyborze wzoru nie musimy się ograniczać, ale powinna rządzić nami żelazna konsekwencja. Motyw słońca, kwiatów bądź inny idealnie wpisze się w mieszkanie urządzone w stylu bohemy. Ornamenty powinny się znaleźć zarówno na:
- ścianach – można tu wykorzystać tapety, naklejki oraz szablony malarskie;
- meblach – również warto skorzystać z szablonów malarskich oraz różnych technik decoupage;
- dodatkach – np. poduszkach bądź pościeli.
Materiały i tekstylia tworzące styl bohemy
Drewno odgrywa ogromną rolę w aranżacjach w stylu bohemy. Najlepiej wybierać to bardzo ciemne, np. dąb, z egzotycznych nada się również cedr. Często spotykanym rozwiązaniem jest również malowanie drewna – wtedy kolor najlepiej dobrać tak, aby pasował do wnętrza. Ale drewno w bohemie to nie tylko podłogi, ale również stoły, komody i sofy. W sklepach dostępnych jest wiele mebli, które mogą pasować do wystroju, np. taka drewniana sofa firmy Perle de Provence, która w towarzystwie kolorowych i wzorzystych poduszek będzie dopełnieniem stylu. Perełki, które nadadzą klimat naszemu wnętrzu, można również znaleźć w sklepach z antykami oraz na giełdach staroci.
Również tekstylia mają ogromne znaczenie. Tylko w stylu bohemy wybaczyć można połączenia ciężkich i grubych tkanin (np. dzianiny, krepy wiskozowej czy bouclé) z lekkimi materiałami (satyna, żakard lub batyst). Mieszanki te najlepiej wyglądają na kanapach (obicia z poduszkami) oraz łóżkach (pościel i narzuty). Nie zapominajmy o jak najbardziej różnorodnych kolorach i wzorach: tutaj również warto znaleźć dla nich miejsce. Barwy powinny ze sobą kontrastować, aby jeszcze bardziej podkreślić różnicę tekstyliów. Z kolei wzory powinny pojawić się tylko na jednym z elementów. Jeśli zdobią one pościel, to narzuta powinna być bez jakichkolwiek motywów.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?