Sauna w mieszkaniu w bloku

Agnieszka Jaros
Zbawienne oddziaływanie sauny na ludzki organizm jest znane od bardzo dawna. Coraz chętniej korzystamy z ośrodków SPA, skąd na ogół wracamy zrelaksowani, wypoczęci i naładowani nową energią witalną. Sauny powstają również w zaciszu domowych ogrodów, a ostatnio coraz częściej - we wnętrzach naszych domów i mieszkań.

Urządzenie domowej sauny nie jest jednak sprawą prostą i jej zaprojektowanie oraz wykonanie warto zlecić profesjonalnej firmie usługowej. Postępować we wskazany sposób warto szczególnie wówczas, gdy myślimy
o saunie parowej. W niewielkich mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych – namiastki sauny parowej lokuje się najczęściej
w kabinach prysznicowych. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że rozwiązanie tego typu jest jedynie półśrodkiem i ma niewiele wspólnego z komfortowym korzystaniem z sauny. Sauna jest bowiem wygodna, kiedy posiada odpowiednią powierzchnię. Niestety dostępne na rynku kabiny prysznicowe nie są w stanie zagwarantować luksusowego wypoczynku w ich wnętrzach. Z tego też powodu dla właścicieli lokali mieszkalnych usytuowanych w blokach zdecydowanie bardziej poleca się inne rodzaje saun. Mowa tu oczywiście o tzw. saunach suchych.

Stop wilgoci w domu

Decydując się na posiadanie sauny mokrej w mieszkaniu w bloku, musimy zdawać sobie sprawę
z konieczności wyposażenia tego wnętrza w odpowiedni system wentylacji. W saunach mokrych panuje bowiem nieco niższa temperatura powietrza, przy podwyższonej wilgotności względnej. Największa wilgoć panuje w saunach parowych, zwanych także łaźniami rzymskimi. W ich przypadku przy temperaturze 45 – 60 stopni Celsjusza – powietrze może mieć wilgotność nawet 65%. Brak sytemu odprowadzającego tak wysoką wilgoć jest w stanie bardzo szybko doprowadzić do zawilgocenia pozostałych wnętrz mieszkania, a nawet lokali mieszkalnych należących do naszych sąsiadów. Dlatego też montaż tego rodzaju sauny w mieszkaniach usytuowanych w budynkach wielorodzinnych jest dość ryzykowny i wymaga ekspertyzy istniejącego sytemu wentylacyjnego. Podwyższona wilgoć panuje też w pozostałych saunach mokrych, w przypadku których także konieczne jest zagwarantowanie właściwego jej odprowadzenia na zewnątrz budynku. Oprócz kanałów odprowadzających wilgoć z sauny poza budynek – konieczne jest także dostarczenia do komory świeżego powietrza. Według fachowców wlot powinien zostać umiejscowiony przynajmniej 500 mm nad piecem. Takie jego usytuowanie zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza we wnętrzu sauny i eliminuje ryzyko występowania przeciągów.

Bezpieczna sauna fińska

Choć najczęściej kojarzymy ją jako obiekt wolnostojący, z tradycyjnym piecem, gdzie rozgrzane kamienie polewa się wodą w celu podniesienia wilgotności powietrza, to istnieją też komory do instalacji i montażu wewnątrz budynków. Sauna fińska, nazywana także niekiedy szwedzką jest typem sauny, który bez obaw można urządzić w mieszkaniu usytuowanym w wielorodzinnym bloku. Temperatura, jaka panuje w saunie fińskiej jest wysoka i waha się w granicach 60 – 120 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie od 5 do 20%. Kąpiel w takiej komorze odbywa się zatem w suchym powietrzu, ponieważ wilgoć panująca w pomieszczeniach to na ogół 30 – 55%. Zasadniczym elementem komory sauny jest piec, który pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury. Stosowane obecnie piece są bardzo nowoczesnymi i inteligentnymi urządzeniami elektronicznymi, które pozwalają na zmianę trybu pracy sauny oraz na dogodną regulację panującego w niej klimatu. Decydując się na posiadanie sauny w mieszkaniu warto wybrać gotowe prefabrykowane elementy jej wyposażenia, które spełniają normy i standardy europejskie. Tego rodzaju elementy oferuje obecnie bardzo wielu producentów, dołączając do nich także dodatkowe akcesoria, a nawet odpowiednio dopasowane oświetlenie. Zapaleni majsterkowicze mogą jednak pokusić się o samodzielne stworzenie komory sauny. Zabierając się za to warto zwrócić uwagę, aby jeden z jej boków miał przynajmniej 200 cm długości, co pozwoli na korzystanie z gorącej kąpieli
w pozycji leżącej. Najlepszymi do wykonania sauny gatunkami drzew są świerk, cedr oraz jodła kanadyjska. Do wykonania ścian najlepiej jest użyć drewna o małej ilości sęków i żywicy. Podłoga domowej sauny może być drewniana, ale wcale nie musi. Ważne, aby była odporna na działanie ciepła i wilgoci oraz charakteryzowała się antypoślizgowością. Półgodzinny pobyt w tak wykonanej saunie poprawia nie tylko wygląd skóry, ale również polepsza ogólne samopoczucie oraz pozwala na pozbycie się 300 – 400 zbędnych kalorii.

Infrared – sauna na podczerwień

Jest to szczególny rodzaj sauny, ponieważ na ciało osoby w niej przebywającej oddziałują promienie podczerwone. Promienie te są w stanie dotrzeć nawet na głębokość 4 cm w głąb tkanki skórnej, powodując tym samym bardzo intensywne pocenie się ciała. Przeprowadzony masaż termiczny pozwala na pozbycie się z organizmu toksyn, kwasów i metali ciężkich. Doskonale wpływa też na spalanie kalorii. Jednocześnie jest to sauna uchodząca za najbardziej opłacalną w jej późniejszej eksploatacji i użytkowaniu w prywatnych mieszkaniach. Kłopotów nie przysparza również montaż, ponieważ promienniki wystarczy podłączyć do tradycyjnego gniazdka elektrycznego. Zużywana przez nie ilość energii jest porównywalna do ilości energii zużywanej przez domowe żelazko lub suszarkę do włosów. Na rynku dostępne są gotowe kabiny, które bardzo często zajmują tyle miejsca, ile potrzeba na ustawienie w pomieszczeniu średniej wielkości szafy. Względy praktyczne, jakimi charakteryzują się sauny na podczerwień powodują, że rozwiązania te są polecane nawet przez największych zwolenników sauny tradycyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl