Sauna w mieszkaniu. Jakie są koszty i wymagania instalacyjne

Wojciech Lechowski
Sauna w mieszkaniu nie dla wszystkich ma sens, jednak takie rozwiązanie w domowym zaciszu to sama przyjemność.
Sauna w mieszkaniu nie dla wszystkich ma sens, jednak takie rozwiązanie w domowym zaciszu to sama przyjemność. TheUjulala Pixabay
Jeszcze całkiem niedawno dysponowanie własną sauną uważane było za luksus, na który pozwolić mogli sobie jedynie przedstawiciele najzamożniejszej klasy społecznej. Aktualnie ze zdrowotnych i relaksujących kąpieli korzysta się już w bardzo wielu domach jednorodzinnych, a także w mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych.

Wymagania techniczne i koszty instalacji prywatnej sauny są na ogół do przejścia. Jednak inwestycja ta nie zawsze ma sens, o czym w głównej mierze decyduje powierzchnia użytkowa lokalu, jakim dysponujemy. Wprawdzie wymiary dostępnych na rynku kabin prysznicowych (wzbogaconych o funkcję sauny parowej) są tak zminimalizowane, że udaje się je zamontować nawet w najmniejszych blokowych łazienkach. Pamiętajmy jednak, że to tylko namiastki, mające niewiele wspólnego z komfortem użytkowania prawdziwej sauny. Ta, powinna mieć powierzchnię umożliwiającą jednoczesny wypoczynek przynajmniej dwóch – trzech osób lub chociażby możliwość korzystania z niej w wygodnej pozycji leżącej.

Miejsce na saunę

Decyzję o posiadaniu sauny najlepiej jest podjąć na etapie projektowania bądź kapitalnego remontu mieszkania. Najlepsze rozwiązania to takie, które pozwalają np. na wyjście na zewnątrz czy skorzystanie z prysznica po odbytych zabiegach SPA. W domach jednorodzinnych sauny lokalizuje się najczęściej na poddaszach lub w piwnicach. W przypadku pomieszczeń dotychczas niezagospodarowanych i wyposażonych w odpowiednią wentylację oraz instalację doprowadzającą i odprowadzającą wodę – montaż sauny nie trwa na ogół dłużej niż kilka godzin. W mieszkaniach jest podobnie, ale w tym przypadku sauna przeważnie nie może mieć wymiarów, o jakich marzymy. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji o jej lokalizacji warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy zaproponują nam rozwiązanie najbardziej korzystne i jednocześnie uwzględniające wszelkie niezbędne wymagania techniczne. W blokach oraz kamienicach sauny montuje się najczęściej w pomieszczeniach, które muszą pełnić jeszcze inne funkcje (łazienki, sypialnie, przestronniejsze korytarze, itp.).

Wymagania techniczne dla domowej sauny

Najczęstsze błędy podczas montażu saun dotyczą wentylacji. Nieprawidłowe podłączenie może spowodować zawilgocenie mieszkania. Będzie też wpływać negatywnie na komfort korzystania z sauny. W czasie kąpieli powinien być bowiem zapewniony stały dopływ świeżego powietrza oraz bieżące odprowadzenie powietrza ciepłego i wilgotnego.

Kabiny sauny nie podłącza się bezpośrednio do kanału wentylacyjnego, a zapewnia wymianę powietrza poprzez pomieszczenie, w którym jest ona zainstalowana. W celu zapewnienia swobodnej cyrkulacji we wnętrzu kabiny, wlot wentylacyjny wykonuje się pod piecem. Wylot zaś powinien znaleźć się w suficie lub możliwie wysoko w ściance (po przeciwnej stronie niż wlot). Istotne jest bowiem zachowanie jak największej odległości pomiędzy wlotem i wylotem. Oba otwory powinny też mieć takie same wymiary.

Kolejny wymóg techniczny dla sauny to instalacja wodna i kanalizacyjna. Ujęcie wody zimnej jest niezbędne w przypadku pieców z automatycznym zraszaniem kamieni. Zaś odpływ kanalizacyjny jest przydatny zwłaszcza w przypadku sauny parowej. Wykonuje się go w podłodze kabiny (pod piecem) tak, by nadmiar wody  mógł swobodnie spływać do kanalizacji. Ułatwia to sprzątanie kabiny i jest praktyczne. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, odpływ warto zabezpieczyć kratką. Zaś poniżej niej należy zainstalować syfon, który zapobiegnie przedostawaniu się przykrych zapachów z rur do wnętrza kabiny.

Niemniej ważna przy budowie sauny jest instalacja elektryczna. Wszelkie urządzenia na prąd, które zamierzamy instalować w saunie należy podłączyć do oddzielnego obwodu elektrycznego. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenckich. Zwłaszcza w zakresie przekroju kabli, stosowania zabezpieczeń różnicowo-prądowych, itp. Wykonanie podłączeń elektrycznych najlepiej jest powierzyć wykwalifikowanemu fachowcowi.

Ważne! Konieczne jest zachowanie przynajmniej kilkucentymetrowego odstępu pomiędzy ściankami kabiny sauny, a ścianami pomieszczenia. Będzie to miejsce na termoizolację. Pamiętajmy, że to właśnie poprawne i szczelne ocieplenie decyduje o niższych kosztach eksploatacji sauny. Natomiast skuteczna wentylacja całego pomieszczenia zapobiega gromadzeniu się pary wodnej na zewnętrznej stronie ścianek kabiny.

Piec do sauny

Piec jest podstawowym urządzeniem każdej sauny tradycyjnej. Jego moc musi być dostosowana do wielkości kabiny. W przypadku domowych SPA przyjmuje się, iż na 1m³ kubatury powinien przypadać 1 kW mocy pieca. Producenci oferują aktualnie dwa typy urządzeń grzewczych. Są to:

  • Piece elektryczne, które wydają się być najbardziej odpowiednimi do saun powstających w mieszkaniach. Ze względu na niewielkie rozmiary można montować je nawet w najmniejszych kabinach. Najwłaściwszym jest ustawienie takiego pieca pod ławkę lub powieszenie go na jednej ze ścian.
  • Piece opalane drewnem – to urządzenia o większych gabarytach i wymagające podłączenia do przewodu dymowego. Należy wybierać pośród urządzeń, które nagrzewają się możliwie szybko i posiadają dodatkowe automatyczne zabezpieczenia przed przegrzaniem. Konieczne jest również wyposażenie tego typu pieca w sterowniki regulujące temperaturę i wilgotność w saunie.

Koszt zakupu pieca jest przez producentów przeważnie określany oddzielnie. Może zatem zdarzyć się, że cena sauny nie będzie obejmowała wydatku związanego z zakupem pieca. W takiej sytuacji do kosztów całej inwestycji należy doliczyć od 1 do około 2,5 tys. zł. Tyle kosztuje bowiem dość dobrej jakości piec ze sterownikami.

Ile kosztuje domowa sauna?

Warto zdawać sobie sprawę, że saunę można zbudować samodzielnie i od podstaw w miejscu, w którym została ona zaplanowana lub skorzystać z gotowych prefabrykatów. Sauny budowane samodzielnie zawsze wycenia się indywidualnie. Nie można tu zatem podać nawet przybliżonych kosztów, gdyż wszystko zależy od rozmiarów kabiny, jakości zastosowanych w niej materiałów oraz specyfiki dodatkowego osprzętu. Pamiętajmy, że im większa sauna, tym większe koszty jej budowy i wyposażenia. Można przyjąć, że minimalnie jest to około 7 – 8 tys. zł. Ceny najbardziej typowych kabin prefabrykowanych wynoszą orientacyjnie:

  • Sauna na  podczerwień (infrared) – 8 – 14 tys. zł;
  • Sauna fińska – 8 – 15 tys. zł;
  • Sauna parowa – od 6 tys. zł.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl