Biel – kolor przewodni skandynawskiego designu
Skandynawski design słynie z jasnej kolorystyki i prostych dodatków. Prawdziwą ozdobą wnętrza nie są bibeloty i dekoracje, ale wyposażenie wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna, wiklina, kamień czy szkło. Pozbawione ozdób monochromatyczne meble wyglądają niezwykle efektownie i wybijają się na tle białych ścian.
Sposobem na przełamanie laboratoryjnego, bezosobowego charakteru wnętrza jest wykorzystanie drewna. Panele z bielonego drewna optycznie powiększają przestrzeń i doskonale kontrastują z wyrazistymi, ciemnymi meblami wykonanymi z naturalnych materiałów.
Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji tradycyjnego północnego parkietu jest jasny dąb. Klepki ułożone na pióro-wpust przywodzą na myśl prawdziwe skandynawskie wnętrza. Są bardzo eleganckie i nawet po zmianie wystroju pomieszczenia będą jego najpiękniejszą ozdobą.
Panele i drzwi – harmonia we wnętrzu
Jasna posadzka wprowadza przytulny klimat i sprawia, że wnętrze nabiera prawdziwie domowego charakteru. Osoby, które preferują styl rustykalny w minimalistycznym wydaniu, chętnie sięgają po elementy z surowego drewna wykończone w bieli. Aby wyeksponować piękno drewna, warto dobrać drzwi o designie wpisującym się w koncepcję stylu północnego. Najlepszym wyborem są standardowe białe skrzydła bez przeszkleń, pozbawione ozdobników, o subtelnym geometrycznym wzornictwie. Drzwi z kolekcji Porta SKANDIA Premium przypadną do gustu wszystkim osobom stawiającym na klasyczną elegancję i minimalizm. Białe ościeżnice wtopią się w ściany, dzięki czemu drzwi staną się spójnym elementem wnętrza i nie wywołają wrażenia zamknięcia przestrzeni.
Drzwi z przeszkleniami do wnętrz skandynawskich
Alternatywą dla pełnych drzwi są skrzydła z częściowym przeszkleniem. Matowa szyba, umieszczona w wąskim pionowym pasie, tworzy bardzo ciekawy efekt wizualny i sprawia, że drzwi wyglądają niezwykle oryginalnie i efektownie. Kolekcja Porta FOCUS Premium obejmuje wiele modeli drzwi dostępnych w najmodniejszym kolorze tego sezonu. Efektowne geometryczne przeszklenia, wyeksponowane na białym tle, nadają wnętrzu wrażenia lekkości i świetnie harmonizują ze szklanymi dodatkami.
Listwy przypodłogowe – o tym pamiętaj
Listwy podłogowe powinny pasować zarówno do drzwi, jak i paneli. Decydując się na bielony parkiet i białe drzwi, nie dobierajmy listew w intensywnych kolorach. Ciemna oprawa wnętrza optycznie je pomniejszy i odbierze wyjątkowy, naturalny charakter.
Najlepszym wyborem do wnętrz północnych są białe szerokie listwy, które optycznie wtapiają się w ścianę, przechodząc płynnie w panele.
Meble we wnętrzach skandynawskich
Przeciwwagą dla jasnych drzwi i podłóg są ciemniejsze meble, które przełamią monochromatyczność pomieszczenia. Skórzane kanapy, drewniane komody, lniane zasłony czy – popularne ostatnimi czasy – drewniane żaluzje dodadzą wnętrzom domowego charakteru.
Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz są dodatki, które powinny podkreślać naturalny charakter stylu skandynawskiego. Decydując się na stonowane meble i podłogi, możemy zaszaleć przy doborze akcesoriów dekoracyjnych. Wystarczy kilka dodatków w intensywnych kolorach, aby całkowicie odmienić wnętrze.
Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim są ciepłe, jasne i eleganckie. Oszczędne stosowanie dodatków i powściągliwość aranżacyjna sprawiają, że wystarczy kilka zmian, aby wprowadzić do pomieszczeń zupełnie inny klimat i całkowicie je przestylizować. Meble wykonane z naturalnych materiałów oraz jasne parkiety to elementy wykorzystywane w wielu designach. Jeżeli szukasz sposobu na wykreowanie elastycznego wnętrza, które daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, serdecznie zachęcamy do skorzystania z gotowych rozwiązań.
Podobał Ci się artykuł? Więcej wnętrzarskich inspiracji znajdziesz na blogu Porta.
Otwórz się na https://www.porta.com.pl/otworzsiena
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?