Przeszklenia w aranżacji wnętrz
Szkło coraz częściej znajduje zastosowanie w aranżacji pomieszczeń. Szklane ścianki działowe, duże przeszklenia wewnętrzne i zewnętrzne, a także szklane drzwi, czy nawet podłogi, to ważne elementy nowoczesnej architektury. Wykorzystanie szkła daje wiele możliwości aranżacyjnych, pozwala podzielić przestrzeń, jednocześnie zachowując jej wizualną integralność. Jednak są przypadki, kiedy przeszklenia z przeźroczystego szkła nie do końca sprawdzają się. Łazienka oddzielona przeszkleniem, wydzielony szklanymi taflami gabinet, czy duże okna, wyglądają ciekawie, jednak w takich przypadkach musimy również pomyśleć o zapewnieniu prywatności. Standardowym rozwiązaniem są różnego rodzaju rolety i żaluzje. Jednak takie przesłony, choć estetyczne, odbierają lekkość szklanym aranżacjom.
Szkło o zmiennej przezierności
Ciekawym pomysłem na zapewnienie prywatności przestrzeni oddzielonych przeszkleniami jest zastosowanie szkła o zmiennej przezierności. To innowacyjne szkło, które jednym przełączeniem ‘on’-’off’ można zmienić z całkowicie przeźroczystego na nieprzeźroczyste, w dodatku z zachowaniem przepuszczalności światła.
Jak to działa? Mechanizm działania jest całkiem prosty. Pomiędzy dwoma warstwami szkła znajduje się folia LC z ciekłymi kryształami. Kryształy układają się względem siebie w tym samym kierunku pod wpływem napięcia elektrycznego. Warstwa LC – z początku półprzejrzysta staje się natychmiast przeźroczysta.
Dzięki temu możemy łatwo zapewnić sobie prywatność, nie tracąc nic z dekoracyjnych walorów szkła. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania szyb kolorowych, a nawet umieszczenia między taflami szkła elementów dekoracyjnych, w postaci ażurowych tkanin, czy ozdobnych siatek. Szkło można także ozdobić nadrukami. W swojej nieprzeziernej postaci, takie szkło może być wykorzystane jako ekran projekcyjny.
W przypadku przeszkleń ważnym aspektem użytkowania jest bezpieczeństwo. W przypadku szkła o zmiennej przezierności można stosować szyby hartowane, także w połączeniu z systemami ognioodpornymi, dźwiękochłonnymi i zespolonymi.