Pustaki szklane i luksfery

Marta Balcerowska
Projektanci znajdują coraz to nowsze możliwości ich zastosowania. Mają one bowiem swoistą właściwość przepuszczania światła, pozwalając dzielić, a zarazem łączyć różne pomieszczenia.
Pustaki szklane i luksfery
Pustaki szklane i luksfery

Określenie pustaki szklane i luksfery często stosowane jest zamiennie, chociaż nie jest to dokładnie to samo. Pierwsze z nich zbudowane są z dwóch warstw szkła ściśle stopionych, w taki sposób, aby wewnątrz zachować niewielką przestrzeń, zasadniczo wpływającą na ich parametry techniczne. Luksfery są natomiast kształtkami pełnymi. Bogate wzornictwo, kolorystyka, dobre parametry techniczne sprawiły, że są efektownym elementem współczesnej architektury oraz atrybutem modnego i nowoczesnego wnętrza.

Wzornictwo
Zarówno pustaki szklane, jak i luksfery zbudowane są ze szkła bezbarwnego, całkowicie przezroczystego lub matowego. Są też kolorowe – barwione w masie lub też powierzchniowo. Kolory kształtek są ciepłe, zazwyczaj pastelowe. Pustaki – błyszczące bądź matowe – mają bogatą gamę wzorów i faktur. Wzory są mniej lub bardziej regularne, wytłaczane na powierzchni lub wtopione w szkło, wyraziste lub stonowane. Tworzą różnego rodzaju figury geometryczne, są również pustaki stylizowane na antyczne.

Pustaki szklane i luksfery
Pustaki szklane i luksfery
Pustaki szklane i luksfery

Zastosowanie
Swoistą właściwością kształtek jest zdolność przepuszczania światła. W przypadku pustaków przezroczystych, przy prostopadle padającym świetle, przepuszczalność ta wynosi nawet 70-80%, co odpowiada zwykłemu, dwuszybowemu przeszkleniu. Przepuszczalność światła przez pustaki kolorowe zmienia się natomiast w zależności od intensywności barwy i wynosi średnio 50%. Pomysły architektów i projektantów wnętrz w połączeniu z nowoczesną technologią wykonawstwa i montażu dają wprost nieograniczone możliwości wykorzystania pustaków szklanych. Wznosi się z nich potężne ściany wieżowców, ale także przepierzenia, całe ścianki działowe lub tylko ich fragmenty. Wypełnia się nimi otwory okienne, bywają jedynym rozwiązaniem w ścianach, w których z różnych względów nie można zaprojektować zwykłych okien (np. z powodu bliskości sąsiedniego budynku). Ze szklanych elementów wykonuje się ściany proste, o różnych krzywiznach, sklepienia i kopuły. Wykańcza się nimi balkony, tarasy, balustrady, schody, werandy i oranżerie. Wykonuje się z nich bufety, barki, kabiny prysznicowe, obudowuje się nimi wanny, a także drzwi, przeważnie wejściowe, doświetlając w ten sposób ciemny przedpokój czy wiatrołap. Można je stosować właściwie w każdym pomieszczeniu, tworząc z nich duże szklane tafle lub tylko dekoracyjne detale.

Pustaki szklane i luksfery
Pustaki szklane i luksfery
Pustaki szklane i luksfery

Pustaki szklane i luksfery - kształty 
Najczęściej spotykane szklane cegiełki to prostopadłościany. Dostępne są także kształtki prostokątne, trójkątne, a nawet okrągłe, ale te stosuje się przeważnie jako posadzkowe, często z odciśniętym wzorem stanowiącym ochronę antypoślizgową. Można też kupić pustaki narożnikowe oraz wentylacyjne. Są pustaki, którymi można wyłożyć podłogę, a nawet przejście nad pomieszczeniem wymagającym doświetlenia z góry.

Podświetlane szklane ściany
Ofertą specjalną są podświetlane pustaki szklane, świecące dzięki diodom LED umieszczonym na ich powierzchni montażowej. Światło odbija się od wewnętrznych ścian pustaków i nadaje im wybrany kolor – w przypadku pustaków bezbarwnych.

Z kolei tym barwionym w masie lub powierzchniowo i podświetlonym dowolnym kolorem nadaje się inną barwę, zmieniając tym samym aranżację wnętrza po zmroku. Pustaki podświetlane znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach – wypełnia się nimi otwory okienne, buduje z nich elewacje.

Pustaki szklane ożywiają i rozjaśniają wnętrze. Refleksy światła, często kolorowego, zmiękczonego, tworzą niepowtarzalny nastrój we wnętrzu. Szklane ściany z jednej strony izolują, zapewniają prywatność, a z drugiej dają poczucie przestrzeni.

Najmniejsze okienka
Przeznaczone są do montażu w konstrukcji z pustaków szklanych. Służą nie tylko do doświetlenia pomieszczenia, ale także wentylacji (skrzydło okienka jest uchylne). Wykonane są z białego PVC, wyposażone w podwójną szybę (ornamentową), klamkę oraz uszczelkę. Produkowane są w Stanach Zjednoczonych, ale dostępne są także w naszym kraju. Znajdują zastosowanie w piwnicach, garażach, budynkach gospodarczych, a także łazienkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl