W kuchniach nowo budowanych domów przeważnie jest już przewidziane osobne przyłącze wodne oraz odpływ dla zmywarki. Jeśli jednak w naszym mieszkaniu nie przygotowano takich elementów instalacyjnych, z podłączeniem zmywarki również nie powinniśmy mieć problemu.
Podłączenie zmywarki do baterii kuchennej
Do podłączenia zmywarki do baterii kuchennej wystarczy zwykły trójnik. Ale warto zwrócić uwagę na kombinowane zawory regulacyjne, które są wygodniejsze i praktyczniejsze. Ich zaletą jest to, że pozwalają na regulację ciśnienia wody w zmywarce i baterii niezależnie od siebie. Można również odciąć dopływ wody do zmywarki (np. w przypadku awarii) i bez problemu korzystać z baterii i zlewozmywaka. Taki zawór jest wyposażony w dwa pokrętła pozwalające na regulację dopływu wody do baterii i zmywarki, a montuje się go zamiast zaworu kątowego na przyłączu zimnej wody.
Alternatywą jest zastosowanie zaworu kątowego i zamontowanie na nim zaworu przyłączeniowego z gwintem 3/8 cala. Dzięki temu nie będzie problemu ani z odcięciem wody do zmywarki lub baterii, ani z odróżnieniem w którym miejscu należy to zrobić.
Kupując zawory warto zwrócić uwagę na to, czy są wyposażone w blokadę przepływu zwrotnego. To ważne, bo w przypadku awarii wodociągu i wystąpieniu podciśnienia, zużyta woda ze zmywarki może się cofnąć do instalacji wody pitnej. Blokada przepływu zwrotnego zapobiega takim sytuacjom.
Odprowadzenie wody ze zmywarki
Poza doprowadzeniem do zmywarki wody, trzeba zadbać o zapewnienie odpływu do kanalizacji. W tym celu należy wymienić syfon pod zlewozmywakiem na taki, który jest wyposażony w króciec do podłączenia węża zmywarki. To również nie jest kłopotliwe i nie wymaga skomplikowanych prac instalacyjnych.
Jak zrobić osobne przyłącze dla zmywarki
Przyłączenie zmywarki do baterii kuchennej jest prostym i często stosowanym rozwiązaniem, ale ma swoje wady. Przede wszystkim mogą następować skoki ciśnienia, jeśli korzystamy z baterii podczas pracy zmywarki. Dlatego warto rozważyć wykonanie osobnego przyłącza. W kuchniach, gdzie problemem jest miejsce, a właściwie – jego brak, rozwiązaniem mogą być kompaktowe zawory przyłączeniowe. Na rynku dostępne są takie, które pozwalają na stworzenie przyłącza o głębokości tylko 45 mm.
Umożliwia to postawienie zmywarki blisko ściany, a jeśli chcemy zabudowany sprzęt – na wybór nieco większego modelu. Na szczycie korpusu zaworu umieszczono praktyczne pokrętło do regulacji, a dolnej części – gwint G ¾ do podłączenia węża zmywarki. Jest on tak zbudowany, że nie ma ryzyka zatarcia, a ponadto redukuje hałasy z instalacji wodnej (klasa szumów I).