Ozdoby - jak powiesić dekoracje ścienne bez użycia gwoździ

Wojciech Lechowski
Ozdoby ścienne dodają uroku każdemu wnętrzu, jednak często się nudzą. Zamocowanie ich na ścianie bez wiercenia jest możliwe.
Ozdoby ścienne dodają uroku każdemu wnętrzu, jednak często się nudzą. Zamocowanie ich na ścianie bez wiercenia jest możliwe. Engin_Akyurt Pixabay.com
Mocowanie ozdób ściennych na gwoździach oraz wkrętach niesie z sobą pewną stałość. Dekoracji nie można zdjąć aż do kolejnego malowania, bo w ścianach pozostają nieestetyczne dziury. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest wykorzystywać do tego celu inne (nieinwazyjne) metody. A jest ich aktualnie całkiem spory wybór.

Dawniej standardem było wieszanie obrazów czy innych elementów dekoracji ścian na haczykach, które opierały się na zakotwionym w murze wkręcie. Dziś nikt już nie chce mieć podziurawionych gładzi gipsowych. Tym bardziej, że drobne zmiany aranżacyjne w naszych domach następują z coraz większą częstotliwością. Producenci elementów montażowych są niejako zmuszeni wychodzić naprzeciw istniejącym oczekiwaniom i proponują różnorodne rozwiązania. Najpopularniejszymi nieinwazyjnymi systemami mocującymi są:

  • kleje i masy montażowe;
  • taśmy i plastry  dwustronne;
  • rzepy samoprzylepne;
  • folia magnetyczna i magnesy;
  • haczyki i zawieszki do łatwego montażu.

Kleje i masy montażowe

Na rynku jest ogromny wybór klejów i mas montażowych. Pierwsze z wymienionych powyżej potrafią być bardzo mocne oraz odporne na działanie wody i zmiennych temperatur. Można nabyć je w mniejszych i większych opakowaniach. Zawartość mniejszych tubek wyciska się ręcznie i nanosi na obydwie klejone powierzchnie. Do większych tub potrzebny jest specjalny pistolet wyciskający. Większość dostępnych klejów nadaje się do praktycznie wszystkich powierzchni. Kleją drewno, cegłę, beton, tworzywa sztuczne, ceramikę, itd. Wadą klejów jest to, że po oderwaniu dekoracji pozostawiają widoczne i często trudne do usunięcia ślady na ścianach.

W łatwy sposób można zamocować dekoracje na ścianie za pomocą kleju montażowego.
W łatwy sposób można zamocować dekoracje na ścianie za pomocą kleju montażowego. Tessa

Masy montażowe mają zróżnicowane formy, porcje i właściwości. Produkt należy zatem starannie dobrać do wielkości i wagi elementu, który zamierzamy wieszać. Na tego typu wyrobach najczęściej mocuje się lekkie dekoracje (niewielkie obrazki, plakaty, fotografie, itp.). Masy mogą mieć postać kostek, kapsułek, placków oraz gotowych do użycia pasków. Ich konsystencja jest plastyczna.

Taśmy i plastry dwustronne

Taśma dwustronna nie jest nowym wynalazkiem i każdy doskonale zna jej działanie i przeznaczenie. Niestety dotychczas nie wszystkie tego typu produkty dawały sobie radę z trwałymi i solidnymi połączeniami dwóch powierzchni. Aktualnie jakość oferowanych taśm jest dużo wyższa, co zapewnia pełną skuteczność montażu dekoracji na ścianie. Taśmy montażowe kupuje się w kilkumetrowych rolkach i stosuje zgodnie z istniejącymi potrzebami, przyklejając je jedną stroną do powierzchni mocowanego przedmiotu, a drugą do ściany. Dekorację należy solidnie docisnąć i przytrzymać przez kilkanaście sekund. Pośród dostępnych dziś taśm znajdziemy i takie, które po zdjęciu ze ściany nie pozostawiają żadnego śladu.

Plastry są formą taśmy dwustronnej, ale mają postać gotowych do użycia kawałków. Podczas mocowania należy dobierać ilość elementów klejących do wagi i rozmiaru zawieszanego na ścianie przedmiotu. Producenci plastrów samoprzylepnych dołączają jasne instrukcje montażu oraz przelicznik ilości danego produktu w stosunku do wagi mocowanego elementu. Niektóre tego typu wyroby są bardzo mocne i w zupełności zastępują gwoździe, wkręty, nity oraz kłopotliwe przewiercanie ścian. Standardowe plastry nie są odporne na działanie wody, ale w sklepach znajdziemy również wyroby wodoodporne, które nadają się do zastosowania w łazienkach i kuchniach.

Taśma dwustronna nie jest nowym wynalazkiem i każdy doskonale zna jej działanie i przeznaczenie.
Taśma dwustronna nie jest nowym wynalazkiem i każdy doskonale zna jej działanie i przeznaczenie. Tessa

Rzepy samoprzylepne

To bardzo praktyczny i innowacyjny system montażowy. Składa się z dwóch dopasowanych do siebie pasków. Jeden z nich przykleja się na ścianie, a drugi na wieszanym elemencie. Rzepy łączą się poprzez przyczepienie do siebie. Mocowanie tego typu ma wiele zalet, ale tą najbardziej docenianą przez użytkowników jest możliwość wielokrotnego rozdzielania połączenia. Dzięki tej opcji można swobodnie zdejmować tkaniny dekoracyjne do prania czy dowolnie zmieniać rozmieszczenie dekoracji ściennych. O sile i stabilności połączenia decydują wymiary sytemu mocującego. Na rzepach wysokiej jakości można wieszać duże obrazy, ciężkie dyplomy, płótna, itp. Dodatkowo produkty te, po odklejeniu ze ściany, nie powinny pozostawiać po swojej obecności żadnych śladów.

Folia magnetyczna i magnesy

Folia magnetyczna to materiał, w który wprasowuje się proszek ferrytowy. Dzięki temu zabiegowi całość uzyskuje właściwości magnetyczne, czyli siłę przyciągania. Na rynku dostępne są folie o różnej grubości oraz zróżnicowanej mocy. Do skutecznego montażu potrzebne jest pokrycie tym produktem obydwu powierzchni, które mają do siebie przylegać.

Nie trzeba już wiercić dziur w ścianie, aby zamocować dekoracje, ozdoby i wieszaki na ścianie.
Nie trzeba już wiercić dziur w ścianie, aby zamocować dekoracje, ozdoby i wieszaki na ścianie. RivieraWood Pixabay.com

Oprócz folii o działaniu magnetycznym dostać można też magnesy montażowe. Takie magnesy trzeba pierwotnie zamocować do ściany (za pomocą taśmy, kleju, plastra, itp.). Wówczas bez kłopotu przyczepimy do nich wszelkie ozdoby, które mają metalowy spód. Jest to świetna metoda na wieszanie tak modnych w ostaniem czasie obrazów i plakatów drukowanych na podłożu z blachy. Magnesy nie zniszczą i nie uszkodzą ani ulubionej kolekcji, ani ścian.

Haczyki i zawieszki do łatwego montażu

To samoprzylepne elementy o różnorodnym przeznaczeniu (w zależności od ich wielkości i możliwości obciążania). Mogą mieć postać lepkich pasków, do których przykleimy różnej wielkości dekoracyjne obrazy czy praktyczne relingi. Paski te mogą być przezroczyste, dzięki czemu nie rzucają się w oczy nawet wówczas, gdy dekoracja ma postać ażuru.

Inna forma łatwego sytemu montażowego to haki i haczyki. Mają różne kształty, wielkości oraz różnorodną wytrzymałość. Służą do wieszania ramek na zdjęcia, obrazów oraz innych przedmiotów dekoracji wnętrz lub codziennego użytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl