Boazeria na ścianach

Joanna Bogumił
Nie tak dawno wyłożenie ścian boazerią, wszędzie gdzie tylko to było możliwe było najlepszym pomysłem na dekorację ścian, a mieszkanie nabierało dużej wartości i zyskiwało na jakości wyposażenia.
Boazeria na ścianach

Moda z upływem czasu zmieniła się i dla boazerii nastały ostatnie dni popularności. Kto mógł, zlikwidował ją natychmiast i odetchnął. W wielu mieszkaniach do dziś ściany zdobią skrupulatnie łączone "na pióro" deseczki. Jak zmienić wygląd "zmęczonej czasem" boazerii, która utraciła swój urok, świeży zapach drewna i jasny kolor. Najprościej byłoby ją zdemontować, ale można też podjąć próbę zmiany jej wyglądu.

Popatrzmy na kilka przemian dokonanych w jednym z warszawskich mieszkań. Smutny, ciemny przedpokój wyłożony boazerią zyskał nieco na jasności. Pomysł wprowadzenia kolorów i akcentów egipskich zaproponował stylista biorąc pod uwagę pasje i zainteresowania właścicieli mieszkania. Bowiem Egipt odwiedzają co najmniej dwa razy w roku, a z podróży zawsze wracają  z pamiątkami, przypominającymi ulubione miejsca.

Wstęp do właściwych prac
Wszystko ze ścian zostało usunięte (obrazki, dekoracje, kinkiety) łącznie z demontażem osprzętu elektroinstalacyjnego (kontaktów, włączników i wyłączników). Boazeria wymagała starcia powierzchni na grubość ok. 0,5 mm papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości, tak by na jej płaszczyźnie nie powstały rysy i zadrapania. Pył, który osadził się na boazerii podczas szlifowania, należało dokładnie odkurzyć. Oszlifowane zostały również drewniane drzwi przeznaczone do malowania. Tak przygotowane powierzchnie można zacząć malować. Wszystkie płaszczyzny pokryto techniką przecierki wykonanej pędzlem i użyto do tego czterech różnych barw pastelowych imitujących kolory piasku i kamienia występującego w słonecznym klimacie Egiptu.

Boazeria na ścianach
Boazeria na ścianach


Dopracowane dodatki

Wykonane z grubego szkła kinkiety, w łudząco podobnym kolorze do boazerii, nie były funkcjonalne; dawały niewiele światła i nie pełniły funkcji dekoracyjnej. Zostały więc zastąpione podłużnymi  kinkietami z gipsu, ozdobionymi hieroglifami oznaczającymi imiona domowników (kinkiety zostały ozdobione ręcznie).

Boazeria na ścianach
Boazeria na ścianach
Boazeria na ścianach
Boazeria na ścianach
Boazeria na ścianach
Boazeria na ścianach

W planie aranżacji detale okazały się niezwykle ważne.
By wnętrze zyskało nowy styl, dobrym pomysłem było wykorzystanie charakterystycznych symboli pisma rysunkowego w kilku miejscach. Realizując projekt zmiany wystroju ścian w przedpokoju, rama lustra została pomalowana na jasny kolor i ozdobiona ręcznie pismem rysunkowym. W kącie, w którym wisi lustro jest o wiele jaśniej, a lustro jest jednym z głównych elementów dekoracyjnych pomieszczenia. Wnętrze optycznie powiększyło się. Kolejny krok polegał na wyeksponowaniu papirusów, które "zbladły" przy ciemnej boazerii. Jak widzimy jaśniejsza - pomalowana boazeria - jest bardziej odpowiednim tłem dla reprodukcji papirusów. By je dodatkowo wyeksponować, antyramy zostały zastąpione ramkami w kolorze brudnego złota. Wszystkie dotychczasowe detale umieszczone na ścianach, zostały wymienione i dobrane zgodnie z linią kolorystyczną wnętrza. Realizacja projektu według założonego planu przyniosła widoczne zmiany,
a stara boazeria zyskała nowy wygląd.

Boazeria na ścianach
Boazeria na ścianach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl