Co na podłogę w salonie? Wybieramy materiał na podłogę trwałą i piękną

Joanna Bogumił
Wybór podłóg do salonu jest bardzo duży. Tym bardziej, że np. podłoga wyglądająca na drewnianą, wcale nie musi być  z drewna. A i drewniana podłoga ma niejedno oblicze.
Wybór podłóg do salonu jest bardzo duży. Tym bardziej, że np. podłoga wyglądająca na drewnianą, wcale nie musi być z drewna. A i drewniana podłoga ma niejedno oblicze. Baumedex - pixabay.com
Propozycji podłóg jest tak wiele, więc którą wybrać? Która będzie najlepsza? Jaki powinna mieć kolor? Która z podłóg jest najtrwalsza, praktyczna w użytkowaniu i szybko się nie zniszczy?

By podjąć słuszną decyzję, i wybrać podłogę do salonu, która będzie nam służyła przez wiele lat trzeba wiedzieć, czym kierować się przy jej wyborze. Zbierzmy jak najwięcej informacji o zaletach i wadach materiałów używanych do układania podłóg – one pomogą nam rozwiać wątpliwości i obawy.

Oto, jakie mamy ogólne możliwości wyboru podłogi do salonu:

  • podłogi drewniane i panele, a wśród nich: podłogi z litych desek, parkiety, mozaiki, parkiet przemysłowy, panele drewniane lub laminowane.
  • podłogi układane z gresu i terakoty,
  • wykładziny miękkie: strzyżone i pętelkowe,
  • panele, płytki i wykładziny elastyczne z PVC,
  • panele winylowe.

Zobacz zdjęcia

Drewniana podłoga w salonie - deski surowe i zdrowe

Deski podłogowe nabrały innego wyglądu i różnią się od starych – surowych, którymi dawniej wykładano podłogi mieszkań. Ich obróbka jest dokładniejsza, a sama deska ma wygładzoną powierzchnię, pokrytą woskiem, lakierem bądź olejem do drewna – ten zabieg zabezpiecza powierzchnię deski, wyostrza  jej naturalny kolor i wzór.

Montaż desek polega na łączeniu ich w pióro i wpust, ułożeniu na legarach lub drewnianych belkach; mniejsze przykleja się do podłoża. Deski, tzw. dyle mają różną szerokość i długość. Do ich produkcji używa się drzewa rodzimego i egzotycznego. Prawidłowo ułożona podłoga z desek prezentuje się okazale i jest trwała. Sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jedyna jej wada to wysoka cena.

Deski podłogowe mogą być pokryte nietypowym kolorem i wzorami, ostatnio szczególnie popularne są podłogi z desek postarzanych, albo z widocznymi niedoskonałościami drewna. Deski, podobnie jak inne podłogi drewniane, można samodzielnie odnawiać i malować.

Może parkiet lub mozaika do salonu?

Te rodzaje podłóg różnią się wyraźnie od pozostałych. Na dużych płaszczyznach wyraźnie zarysowuje się wzór ułożony z niewielkich listewek. Tradycyjny parkiet  swój urok zawdzięcza sposobowi ułożenia deseczek (klepek). Te niewielkie rozmiarem deszczułki układa się w cegiełkę lub jodełkę.

Jeśli chcemy by podłoga miała  wzór wyraźny, ułóżmy klepkę wykonaną z czereśni, orzecha lub drewna egzotycznego. Te rodzaje drewna mają głęboką barwę i wyraźne słoje tworząc bardzo "elegancką" podłogę. Parkiet o mniej wydatnym wzorze ułożymy z mniej dekoracyjnego drewna, którym jest buk i jesion, sosna, świerk.

Ułożenie parkietu oddajmy w ręce dobrego fachowca, gdyż łączenie niewielkich deszczułek wymaga doświadczenia i precyzji. Źle połączone ze sobą deszczułki, sposobem na wpust i pióro i nieprawidłowo przyklejone do podłoża odpadną przy cyklinowaniu. Bezbłędnie ułożony parkiet ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Jest bardzo ładny, a odpowiednio konserwowany przetrwa w nienaruszonym stanie przez lata.

Zbliżona wyglądem do parkietu jest mozaika. Jest to płyta, którą tworzą lamele – listewki z litego drewna, naklejone na siatkę mocującą. Tak przygotowane "formy" przykleja się obok siebie, które tworzą gotowy deseń na podłodze. Mozaika – tak jak parkiet – wymaga cyklinowania, szpachlowania i zabezpieczenia lakierem.

Zarówno w przypadku parkietu, jak i mozaiki występuje duża dowolność zestawiania ze sobą różnych rodzajów drewna. Nie bójmy się wyjść poza ramy układania tradycyjnych podłóg. Do dużych pomieszczeń bez obaw planujmy podłogi z ciemniejszego wyraźnego drewna, wzory bardziej dyskretne dla oka przeznaczmy do wnętrz o mniejszym metrażu.

Niezniszczalny parkiet przemysłowy

Parkiet przemysłowy jest nie do zdarcia, a po ułożeniu wygląda niezwykle efektownie. Parkiet przemysłowy pierwotnie był przeznaczony do obiektów użyteczności publicznej – stąd jego nazwa. Teraz wkracza do prywatnych wnętrz. Jak wygląda?

Znane już nam – wąskie deseczki (lamelki) wykonane z litego drewna, układa się ściśle obok siebie, ale nie płasko, jak w mozaice, tylko na węższym boku, i przykleja do podłoża. Następnie cyklinuje się je, pył z cyklinowania miesza się z lakierem i wykorzystuje do wypełnienia szpar. Pozostaje wzmocnienie podłogi lakierem lub olejem.

Parkiet przemysłowy produkowany jest z dębu palonego, z drewna tekowego, merbau, acajonu, ipe. Te gatunki drewna są bogate w barwę i desenie. Odważni i z pomysłem – parkietem przemysłowym dekorują fragmenty ścian, który w tym miejscu wygląda równie okazale jak na podłodze. W nowoczesnych wnętrzach staje się popularny.

Panele podłogowe wszystkim znane

Wśród nich mamy do wyboru panele drewniane lub laminowane. Ich główną zaletą jest nieskomplikowany i szybki montaż, a podłoga po ułożeniu od razu może być użytkowana.

Panele drewniane (deski warstwowe) ułożone na podłożu, nie wymagają cyklinowania i kilkakrotnego lakierowania, gdyż wykończone są fabrycznie. Ich powierzchnia jest polerowana i zabezpieczona kilkunastomilimetrową  warstwą, co umożliwia w przyszłości odnowienie paneli poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie bądź impregnowanie olejem.

Panele drewniane produkowane są niemal z każdego rodzaju drewna, a te mają różną twardość i wytrzymałość. Najtwardsze są z drewna egzotycznego, w dodatku nie ma żadnych przeszkód by stosować je w pomieszczeniach wilgotnych, czy intensywnie odwiedzanych, jak kuchnie czy łazienki. Jednak i wśród rodzimych gatunków drewna są twarde podłogi. Panele występują w przeróżnych barwach drewna, co pomaga urządzić wnętrze w określonej tonacji kolorystycznej, nawet tej najbardziej wyszukanej.

Drugie z rodziny paneli, pod nazwą panele laminowane "mają się dobrze" - niezwykle trafnie imitują szlachetne i naturalne gatunki drewna. Równie wygodne i szybkie w układaniu, są dość trwałe, odporne na zniszczenia. Jednakże po latach użytkowania uszkodzonych paneli laminowanych nie możemy odnowić, a jedynie wymienić. Ponadto przy chodzeniu wydają dokuczliwy odgłos, co może przeszkadzać domownikom i sąsiadom. Dlatego pod panele laminowane trzeba zastosować wyciszający podkład. Plusem paneli laminowanych jest ich niska cena.

Terakota i gres na podłodze salonu

Podłogi z terakoty i gresu, odkąd się pojawiły, zadomowiły się w określonych wnętrzach (kuchniach, korytarzach, łazienkach) z prostej przyczyny – były funkcjonalne i praktyczne i dekoracyjne. Oferta płytek podłogowych jest bardzo szeroka i jest w czym wybierać i co ważne na każdą kieszeń. Można je komponować z podłogami drewnianymi co staje się standardem na dużych powierzchniach.

O podłogę z gresu czy terakoty trzeba dbać, ponieważ łatwo zachodzi brudem. Szczególnego zabezpieczenia specjalnym środkiem wymaga fuga, by zbyt szybko nie traciła koloru i nie wykruszała się.

Podłogi ceramiczne (i gres i terakota to rodzaje ceramiki) są twarde. Dlatego jeśli po naszym salonie mają biegać dzieci, rozważmy ten wybór. Są też zimne, za to doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym, więc jeśli planujemy w salonie ten typ ogrzewania, za jednym zamachem rozwiązujemy dwa problemy – zimnej podłogi i wydajności ogrzewania

Wykładziny miękkie - wykładzina dywanowa do salonu

Amatorów wykładzin dywanowych w salonie nie brakuje. Wykładziny strzyżone lub pętelkowe wyciszają i ocieplają pomieszczenia, a chodzenie po nich boso to sama przyjemność. Oczywiście mogą "gościć na salonach", w sypialniach, w gabinetach do pracy, pokojach dzieci.

Wzornictwo wykładzin obejmuje różne style od klasycznych po współczesne. Wykładziny wytwarza się z naturalnej wełny lub innych surowców typu poliamid lub poliester. Te ostanie brzmiące "sztucznie" są bezpieczne, a producenci dokładają wszelkich starań by były wysokiej jakości - nie ma tu mowy o wykładzinach szkodliwych dla zdrowia. W ofercie wykładzin są również te - produkowane z surowców antyalergicznych.

Jednak utrzymanie w odpowiedniej czystości wykładziny dywanowej może być pewnym wyzwaniem.

Wykładziny elastyczne wchodzą do salonu

Wykładziny elastyczne są trwałe, odporne na wilgoć i nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia, które można łatwo usunąć ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego. Sprawdzą się bez wątpienia w kuchniach i łazienkach.

Do pokojów przeznaczona jest wykładzina elastyczna – trójwarstwowa wzmocniona od spodu pianką, odporna na odkształcenia. Ważna jest warstwa wierzchnia wykładziny, którą tworzy bezbarwne PVC – grubsza warstwa gwarantuje większą trwałość wykładziny.

Producenci zadbali o to by na rynku nie zabrakło wykładzin elastycznych akustycznych, antypoślizgowych oraz ekologicznych wyprodukowanych na bazie składników naturalnych. Wykładziny z PVC mają bogate wzornictwo stylizowane na kamień, drewno nawet egzotyczne, wzory nowoczesne, geometryczne, motywy kwiatowe, z deseniami do pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Wykładzinę elastyczną z PVC bez trudu położymy sami bez specjalistycznych narzędzi i zatrudniania fachowca.

Panele winylowe do salonu

Stosunkową nowością, jeśli chodzi o materiał na podłogę salonu, są panele winylowe. Łączą one zalety paneli i wykładzin. Mogą mieć przeróżne wzory, łącznie z niemal doskonałą imitacja drewna, kamienia lub płytek ceramicznych. Są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Również ich układanie nie przysparza problemów.

Materiał, z którego ułożymy podłogę ma służyć wiele lat i zdobić wnętrze. By całe przedsięwzięcie przyniosło oczekiwane efekty nie pomińmy zagadnień, które mają wpływ na wybór podłogi. Proporcje pomieszczenia, jego kształt, które z barw wolimy, ciepłe czy chłodne, jaki klimat chcemy we wnętrzu stworzyć. Odpowiedzi na te pytania pomogą podjąć słuszną decyzję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl