Zalety i wady kabiny walk-in. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Artykuł sponsorowany
Kabiny typu walk-in już od kilku lat zyskują na popularności. Czy to tylko kolejny trend w projektowaniu łazienek, czy mają szansę na stałe wpisać się na listę standardowego wyposażenia? Dlaczego warto instalować prysznic walk-in i w jakich łazienkach sprawdzi się najlepiej? Jakie są minusy takiego rozwiązania? Oto lista zalet i wad kabin walk-in.

To rozwiązanie stosowane coraz częściej zamiast klasycznej kabiny. Wystarczą proste tafle szkła, by wydzielić strefę prysznicową. Kabina walk-in jest częściowo otwarta, opiera się na prostej konstrukcji przestrzeni ograniczonej z kilku stron ścianą lub szybami. 

Nie ma drzwi i – jeśli tylko instalacja na to pozwala – brodzika wystającego ponad powierzchnię podłogi. Bowiem kabina walk-in może opierać się na klasycznym brodziku lub mieć jedynie odpływ zamontowany w podłodze.  

Uniwersalne, niezwykle proste, cechują się otwartą formą i minimalizmem. Bardzo lekkie optycznie, nie przytłaczają łazienki nawet o małym metrażu. Kabiny typu walk-in pozwalają na funkcjonalne urządzenie przestrzeni. Świetnie pasują do wielu aranżacji, dobrze wyglądają w projektach w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. 

Jak każde rozwiązanie, także otwarta kabina ma swoje zalety i wady. Czy warto zdecydować się na prysznic typu walk-in?

Zalety i wady kabiny walk-in. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

źródło Kolo.com.pl

Funkcjonalność kabiny prysznicowej

To jedna z najważniejszych zalet tego rozwiązania. Ogromna łatwość korzystania sprawia, że zyskuje coraz więcej zwolenników. Wchodzenie i wychodzenie z niej nie sprawia kłopotu, szczególnie gdy pozbawiona jest brodzika. 

Podłoga kabiny znajduje się na poziomie posadzki, nie ma potrzeby pokonywania progów. Brak drzwi to także zaleta. Z tych względów kabina typu walk-in jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mają problem z poruszaniem się i wchodzeniem do wanny lub głębokiego brodzika.

Wnętrze otwartej kabiny jest przestronne, wyposażone jedynie w baterię i ewentualnie półki i wieszaki na kosmetyki. Daje to dużą swobodę ruchów wewnątrz.

 

Czasami jednak brak brodzika może okazać się wadą. Kiedy tak się dzieje?

  • Gdy chcemy wykąpać małe dziecko, które jeszcze nie potrafi stać lub siedzieć.
  • Podczas pomocy w kąpieli drugiej osobie – trudno wówczas o niezachlapanie się.
  • Gdy chcemy namoczyć pranie.
  • Gdy mamy potrzebę szybkiego umycia głowy.

To przykładowe sytuacje, w których kabiny bez brodzika mogą stanowić pewien problem. Co więcej, nieumiejętne korzystanie z nich może także skutkować regularnym zachlapywaniem przestrzeni wokół prysznica.

Estetyka i możliwości aranżacyjne

Kluczową zaletą tego rodzaju kabin prysznicowych jest jej optyczna lekkość i wrażenie przestrzeni. Dlatego to świetne rozwiązanie także dla małych łazienek. Kabiny tego typu składają się głównie ze szkła, dają poczucie głębi, pozwalają na uwypuklenie innych elementów wyposażenia, takich jak: wzór i układ płytek wewnątrz kabiny, oryginalna bateria, piękne lustro czy pomysłowe oświetlenie. 

Otwarte szklane kabiny cechuje prostota. Jednocześnie to rozwiązania eleganckie i pomysłowe. Mimo swoich gabarytów nie dominują nad wnętrzem, a raczej je dopełniają. Optycznie „nie zajmują miejsca”, bowiem tafle przezroczystego szkła sprawiają, że łazienka wydaje się przestronna. Ze względu na swoją prostą formę dają ogromne możliwości aranżacyjne. Pasują zarówno do projektów niewielkich łazienek, jak i do dużych salonów kąpielowych. To rozwiązanie bardzo uniwersalne, świetnie wpasowujące się w niemal każdy styl wnętrzarski.

Otwarta w pełni przeszklona kabina sprawia, że strefa kąpielowa staje się integralną częścią pomieszczenia. Wyraźnie oddzieloną, ale jednak dającą poczucie optycznej przestrzeni.

Prosta konstrukcja otwartych kabin typu walk-in sprawia, że ich instalacja jest niezwykle łatwa. Tym prostsza, jeśli wykorzystujemy w projekcie ściany łazienki. Wystarczy przytwierdzenie do ściany lub podłogi i połączenie szklanych tafli o odpowiednich rozmiarach, by uzyskać funkcjonalną całość. Wykorzystuje się do tego specjalne profile. Odpowiednie tafle, drzwi i ścianki prysznicowe KOŁO pozwalają na stworzenie projektu pasującego do niemal każdej łazienki. 

Wymiary kabiny

Wiele osób przed wyborem kabiny walk-in zastanawia się, jakie powinna mieć wymiary. Trudno tu mówić o standardowych wielkościach. Jedyne ograniczenie stanowią kształt i wymiary brodzika, jeżeli będzie montowany. Ścianki prysznicowe składające się na boki kabiny dostępne są w standardowych rozmiarach, jednak można je zrobić także na indywidualne zamówienie, jednak kombinacje, w których zostaną zamontowane, są dowolne.

O kształcie i wymiarach kabiny walk-in decyduje wielkość przestrzeni w łazience, jaką będzie zajmować. Do zalet kabin otwartych z pewnością należy fakt, że z łatwością można je zaaranżować także w łazienkach o niestandardowym układzie, mającej skosy lub wnęki. 

Może mieć klasyczny kształt na planie prostokąta lub kwadratu, ale można też ją zamontować w układzie ściętego prostokąta, trapezu lub nawet trójkąta. Wystarczy pamiętać, że aby komfortowo korzystać z prysznica, powinniśmy wewnątrz mieć przestrzeń przynajmniej 80 cm w każdą ze stron. 

Aby kabina walk-in była bezpieczna i służyła długo, jej elementy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepiej, aby wybierać szybę prysznicową z hartowanego szkła o wzmocnionej konstrukcji. To zapewni bezpieczeństwo korzystania na co dzień. Zwróćmy także uwagę, aby profile i mocowania były solidnie wykonane. Nie warto na nich oszczędzać.

Od jakości odpływu liniowego lub punktowego, jego wytrzymałości i precyzji wykonania zależy trwałość i funkcjonalność całej konstrukcji. Kluczowy jest także właściwy dobór i odpowiednia instalacja ochrony przed nadmierną wilgocią.

Niewątpliwą zaletą otwartych kabin jest brak lub bardzo ograniczona liczba elementów, które mogą się popsuć lub zużyć, typu: zawiasy, rolki, listwy. To też eliminuje potrzebę ich wymiany lub naprawiania. 

 

Zalety i wady kabiny walk-in. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

źródło Kolo.com.pl

Odpływ w łazience

Tu pojawia się pierwsze duże ograniczenie tego typu rozwiązań. Chcąc zamontować klasyczną otwartą kabinę typu walk-in bez brodzika, należy schować odpływ w podłodze. A to już wiąże się zwykle z remontem łazienki. Trzeba odpowiednio przygotować podłogę – tak, aby zachować spadek pozwalający na sprawny odpływ wody i chroniący przed zalewaniem. Taki spadek powinien mieć około 1,5 cm wysokości. Odpływ punktowy lub liniowy powinien znajdować się poniżej poziomu wylewki. Podłoga musi być też odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią.

Aby zamontować odpływ w podłodze, musi mieć ona określoną grubość. Cała instalacja tego rodzaju odpływów podłogowych zajmuje nieco miejsca. Pewnym kompromisem są niskie brodziki, tylko nieznacznie wystające ponad powierzchnię podłogi. Dodają lekkości strefie prysznicowej, jednocześnie nie przytłaczając swoimi gabarytami. I co najważniejsze, są w stanie „pomieścić” instalację odpływową.

Podsumowując, montaż kabiny walk-in bez brodzika nie zawsze jest możliwy. Jest to związane z pewnymi ograniczeniami wynikającymi w konstrukcji podłogi i instalacji, szczególnie w łazienkach w blokach i w nieco starszym budownictwie. 

Sprzątanie i utrzymanie w czystości

W porównaniu ze „zwykłymi” kabinami prysznicowymi te otwarte mają znacznie mniej elementów, a więc też zakamarków, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia. To znacznie ułatwia utrzymanie jej w czystości. 

Producenci wyposażenia łazienkowego oferują ścianki prysznicowe pokryte specjalną powłoką polimerową. Jest ona odporna na osadzanie się kamienia i powstawanie zacieków. Daje ogromną korzyść – czystą kabinę przy minimalnym wysiłku.

Według opinii użytkowników do ogromnych zalet kabin walk-in zalicza się brak lub bardzo ograniczona przestrzeń wykorzystania wszelkich silikonów i uszczelniaczy. To są te krytyczne miejsca, które brudzą się najszybciej, a których dokładne wyczyszczenie stanowi największy problem. 

Niekiedy da się słyszeć opinie, że problemem jest utrzymanie w czystości odpływu liniowego. Gromadzące się na nim zanieczyszczenia należy regularnie usuwać, by nie blokował odpływu. Bowiem w innym wypadku może utrudniać sprawne odprowadzanie wody i powodować zalewanie posadzki.

Ogrzewanie w łazience

Otwarta kabina prysznicowa wymaga utrzymania pewnej stałej, odpowiednio wyższej temperatury w łazience. Jeśli będzie za zimno w pomieszczeniu, znacznie obniży to komfort kąpieli. Zamknięte kabiny prysznicowe szybciej się nagrzewają i przez pewien czas utrzymują nieco wyższą temperaturę. 

Dzięki temu nie czujemy chłodu, a jedynie otaczające z każdej strony przyjemne ciepło. Komfort cieplny odczuwamy, kiedy wokół panuje temperatura około 24-25°C. Zwykle w łazience temperatura jest o kilka stopni niższa. Zatem zanim zdecydujemy się na montaż prysznica typu walk-in, warto rozważyć kwestię instalacji dodatkowego grzejnika.

 

Zalety i wady kabiny walk-in. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

źródło Kolo.com.pl

Wentylacja

Podczas kąpieli w otwartej kabinie zdecydowanie więcej pary wodnej rozchodzi się po wnętrzu w porównaniu z prysznicem w zamkniętej przestrzeni. Dlatego ważna jest sprawna i wydajna wentylacja, aby zapobiec kondensacji pary wodnej i nadmiernej wilgotności w łazience. 

Może to skutkować szybkim pojawieniem się niebezpiecznych dla zdrowia domowników grzybów i pleśni. Co więcej, stale utrzymująca się nadmierna wilgotność może powodować niszczenie mebli i okładzin ściennych i podłogowych. Wiecznie wilgotne ręczniki też nie należą do przyjemności. 

Optymalnie, jeśli w pomieszczeniu jest okno. Trzeba pamiętać o częstym wietrzeniu łazienki z otwartą kabiną i sprawnym usuwaniu nadmiaru wilgoci. Alternatywą jest montaż wydajnej wentylacji mechanicznej.

Prosta konstrukcja kabiny typu walk-in to nie tylko rozwiązanie wygodne, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. To przede wszystkim dobre zagospodarowanie przestrzeni i wyraźne wydzielenie stref w łazience. Tego typu kabiny świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu, niezależnie od wielkości i układu pomieszczenia. Ważne jednak, aby pamiętać o odpowiednim ogrzewaniu i wydajnym systemie wentylacyjnym.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl