Zajączek wielkanocny – pomysły na dekoracje domu [ZDJĘCIA]

Katarzyna Laszczak
Zajączek jest ważną i sympatyczną częścią wielkanocnych dekoracji.
Zajączek jest ważną i sympatyczną częścią wielkanocnych dekoracji. Couleur - pixabay.com
Zajączek wielkanocny jest sympatyczną postacią, która coraz częściej przynosi prezenty. Zobaczcie, jak go wykorzystać w świątecznych dekoracjach domu.

Zajączek wielkanocny wcale nie taki święty

Zajączek jest uznawany za świecki symbol Świąt Wielkanocnych. Od dawna towarzyszy pisankom i barankom. Jednak jego historia jest nieco bardziej zawiła i wiąże się z czasami przedchrześcijańskimi, kiedy wczesną wiosną świętowano odradzanie się przyrody.

Zaloty zajęcy, które odbywają się właśnie wczesną wiosną, połączone z płodnością tych zwierząt i ich energią, stały się symbolem odradzającego się na wiosnę życia oraz witalności. Potem właśnie wiosną zaczęto obchodzić Wielkanoc i pewne elementy dawniejszych świąt przeniknęły do jej symboliki.

Prezenty od Zajączka mile widziane

Oczywiście obecnie zajączek albo króliczek – bo na zachodzie i południu Europy, tam gdzie króliki żyją dziko, to ten sympatyczny zwierzak dominuje – stracił pierwotne znaczenie i stał się elementem wielkanocnych dekoracji. W niektórych regionach Polski i wielu krajach Europy miłym zwyczajem są też prezenty przynoszone przez zajączka.

Tym bardziej, że może temu towarzyszyć dodatkowa zabawa, bardzo atrakcyjna dla dzieci. Zajączek nie wręcza prezentów, ale drobne upominki, które chowa w różnych zakamarkach domu lub ogrodu. Ich poszukiwanie, które odbywa się po wielkanocnym śniadaniu, bywa radością niemal na równi z samymi prezentami.

Wielkanocne dekoracje

Zajączek jest wdzięcznym obiektem świątecznych dekoracji szczególnie, gdy w domu są dzieci. Różnorakie figurki zajączków bez problemu można kupić przed świętami – gipsowe, słomiane, drewniane, szklane, plastikowe, ceramiczne, pluszowe, no i oczywiście – czekoladowe. Można je też zrobić samemu, np. z masy solnej, a nawet plasteliny, czy modeliny. To oczywiście rozrywka przede wszystkim dla najmłodszych.

Zajączki mogą stać się częścią stroika – ustawione wśród pisanek, albo na zielonej „łączce” z rzeżuchy czy młodego owsa, wysianego na Wielkanoc. Dobrze wyglądają też w towarzystwie wiosennych kwiatów, gałązek bazi, kwitnących forsycji, czy bukszpanu. Można je też przystroić kolorowymi piórkami, czy zrobić "legowisko" z siana lub kolorowych trawek. Jeśli mamy ogródek, zajączki mogą się znaleźć również w nim, szczególnie w miejscu, gdzie rosną krokusy, czy inne wiosenne kwiatki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl