Do tej pory aranżacja wnętrz w szarej kolorystyce przywodziła na myśl surowy, industrialny wystrój lub praktyczny, męski styl. Łazienka, w której dominuje szarość, nie musi być jednak ponura. Przemyślany projekt, odpowiednie wyposażenie oraz wykończenie sprawią, że szara łazienka zyska na uniwersalnej elegancji, nie tracąc przytulnego charakteru.
W tzw. surowych łazienkach, nadal istnieje strefa domowego relaksu, tyle że funkcjonalna i użyteczna. Jak przekonują specjaliści ze stowarzyszenia National Kitchen and Bath Association, szarości wracają do łask, zajmując miejsce uniwersalnej bieli. Wykorzystanie szarości uważają za jeden z najistotniejszych trendów wnętrzarskich 2015 roku.
Czym charakteryzuje się współczesna, szara łazienka
Ponadczasowa elegancja to główny element. Szary nada pomieszczeniu stonowany charakter, stając się jednocześnie tłem dla innych, kontrastujących kolorem elementów wyposażenia. Szarości najłatwiej wykorzystać przy wykańczaniu wnętrza, np. kładzeniu płytek lub dekoracyjnego gresu czy malowaniu ścian. Barwa ta sprawdzi się w połączeniu z matową powierzchnią kafli z fakturą naturalnych kamieni. Aby przełamać jednolity koloryt, poszczególne strefy, a więc umywalkową, toaletową czy wannową, warto oddzielić. To możliwe, dzięki wykończeniu o nieco jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu. Szary dobrze komponuje się z kontrastującymi barwami, choćby czerwienią, pomarańczem, błękitem, zielenią. Można również wykorzystać dekoracyjny pas drewnianej okleiny lub kilka neonowych płytek.
Ceramika w roli głównej
Paleta szarych barw to często tło dla białej ceramiki, która w takim otoczeniu będzie przyciągać uwagę nie tylko kolorem, ale i wzorem. – Aby ceramika łazienkowa wyglądała estetycznie i zachowywała jednolity odcień, już na etapie wyboru warto sprawdzić, czy jest ona wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków czystości – mówi Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Skutecznym zabezpieczeniem jest 100-procentowe szkliwienie powierzchni. Dla utrzymania niezmiennej kolorystyki, znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Aby nie uszkodzić zewnętrznej powłoki i nie narazić jej na odbarwienia, warto czyścić ceramikę wodą z płynem do naczyń oraz bawełnianą szmatką.
Zobacz również: Jak urządzić białą łazienkę
Na tle szarości widoczne stają się detale brył. Powinniśmy więc zadbać, aby poszczególne elementy, czyli miska sedesowa, bidet i umywalka, były dopasowane także pod względem wzorów. Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup modeli z jednej kolekcji.
Meble łazienkowe
Ze względu na standardową wielkość mebli łazienkowych, często są one głównym elementem wystroju tego pomieszczenia. W przypadku szarości, ta barwa może zadecydować, czy pomieszczenie stanie się jasne czy ponure. Jeśli wykończenie jest w ciemnym odcieniu, zastosowanie znajdą meble o frontach i korpusach w kolorze jasnego drewna lub białym. Dekorację stanowią chromowane, matowe uchwyty. Lekkości nadadzą szafki i słupki podwieszane, dzięki którym podłoga pozostanie wolna. Oczywiści kolor szary do łazienki możemy wprowadzić również wybierając meble w tej barwie.
Armatura chromowana
Uzupełnieniem szarej kolorystyki łazienki będzie armatura wykończona w chromie. Istotne są tutaj kształt i wzory na baterii. – Urządzając wnętrze w stylu minimalistycznym, warto wyposażyć je w armaturę wyróżniającą się kształtem inspirowanym geometrią – uważa ekspertka. – W tradycyjnej łazience popularne są modele o obłych kształtach lub ścienne z dwoma, dekoracyjnymi uchwytami. I w tym przypadku ważna jest jednak pielęgnacja, dzięki której baterie zachowają swój kolor i połysk. Do ich czyszczenia warto wykorzystywać płyn do mycia naczyń lub delikatne środki bez granulatu.
Diabeł tkwi w szczegółach. W łazience też
Kropką nad "i" w łazience jest dobór dodatków. Przy szarościach sprawdzą się eleganckie akcesoria monochromatyczne lub te o chromowanej powierzchni, np. mydelniczki czy reflektory przy lustrze. Szarość dobrze komponuje się także z drewnem, przyda się więc kosz na bieliznę czy skrzyneczki na kosmetyki. Podpowiedzią mogą być również neonowe przedmioty, które orzeźwią wystrój. Może to być mała grafika ścienna czy po prostu ręczniki.
Warto poczytać: Znaczenie kolorów w aranżacji wnętrz
Ręcznik do szarej łazienki
Ręczniki same w sobie mogą stanowić ozdobę. W łazience urządzonej na szaro sprawdzą się te kąpielowe o żywych, energicznych kolorach, np. czerwone, granatowe, zielone, niebieskie. W tych samych kolorach w łazience mogą pojawić się inne praktyczne detale, np. dywanik łazienkowy. Gdy kafle łazienkowe są lśniące, niczym lustrzanki, barwa ręczników i innych kolorowych ozdób, będzie się w nich odbijała, co da ciekawy efekt.