Surowe wykończenia. To jest w modzie [ZDJĘCIA]

Anna Skibicka
Proste rozwiązania, a robią wrażenie. Nieskomplikowany stelaż łóżka, rzymskie rolety i kamień na ścianie, to tylko niektóre elementy, które idealnie wpasowują się w surowość wnętrza.
Proste rozwiązania, a robią wrażenie. Nieskomplikowany stelaż łóżka, rzymskie rolety i kamień na ścianie, to tylko niektóre elementy, które idealnie wpasowują się w surowość wnętrza. Rani_Ramli (pixabay.com)
Surowość aranżacyjna, czyli beton, drewno, biel i otwarta przestrzeń. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy często lubią zmieniać wystrój mieszkania.

Zainteresowanie surowością pojawiło się w latach 40. XX wieku, jako nurt zwany brutalizmem. Cechował się masywnością formy, wykorzystaniem naturalnych surowców i dużą ilością nieotynkowanego betonu. Początkowo styl ten nie zyskał popularności. Dopiero po dwudziestu latach amerykańscy artyści zaczęli doceniać surowe wnętrza. Wykorzystywali je przeważnie, jako sale wystawowe, pracownie, ale także mieszkania.

Surowość aranżacji mieszkania jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na konkretny styl wykończenia, albo tych, którzy lubią ekperymentować i często zmieniają wystrój. Surowość wnętrza nie musi być nijaka. Dzięki niej możemy urządzić mieszkanie w niepowtarzalnym stylu. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, tkaniny, rośliny, meble czy oświetlenie.

Surowość wnętrz dla niezdecydowanych

Od surowości do każdego stylu jest blisko. Gdy marzy nam się mieszkanie stylizowane na loft w fabryce wystarczy, że weksponyjemy przewody elektryczne, nie otynkujemy ścian, ułożymy cegły na ścianie czy zainstalujemy fabryczne lampy. Z drugiej strony, kiedy zdecydujemy się na skandynawski minimalizm w mieszkaniu pojawią się drewniane elementy, dodatki w jasnych barwach i proste meble. Natomiast, gdy zaczaruje nas styl boho, na tle jasnych ścian ustawimy kolorowe dodatki, porozrzucamy wielobarwne poduszki, a na podłogę położymy orientalny dywan. Żadne z tych rozwiązań nie musi być ostateczne, dlatego surowość wykończenia jest niezwykle uniwersalna.

Wykorzystanie betonu na ścianie nie jest oczywistością. Odpowiednia impregnacja sprawia, że beton jest odporny na wilgoć.
Wykorzystanie betonu na ścianie nie jest oczywistością. Odpowiednia impregnacja sprawia, że beton jest odporny na wilgoć. Kappala

Surowość w łazience

Przez lata wiodącą formą aranżacji wnętrza łazienki było ułożenie płytek od podłogi, aż po sam sufit. Rozwój technologi, dzięki któremu na rynku dostępne są wodoodporne farby, tapety oraz inne materiały spowodowały, że odchodzi się od zaklejania całej łazienki płytkami. Dostępne są impreganty zabezpieczające beton czy cegłę przed wilgocią, dlatego coraz popularniejsze jest używanie właśnie tych materiałów do wykończena łazienki. Nadają one wnętrzu surowy charakter. Dopełnieniem takiego pomieszczenia jest prosta forma umywalki, wanny czy prysznica.  

Surowość wnętrz jest inspiracją szczególnie dla tych, którzy lubią proste, funkcjonalne formy.
Surowość wnętrz jest inspiracją szczególnie dla tych, którzy lubią proste, funkcjonalne formy. connoman (pixabay.com)

Surowość w kuchni i salonie

I tu nie może zabraknąć cegły i betonu. Z racji na masywność i wizualną ciężkość tych materiałów, warto by kuchnia i salon były połączone. Dodatkowo takie rozwiązanie wpisuje się w amerykański loftowy styl, gdzie ściany były tylko cztery, a mieszkanie stanowiło dużą platformę. Wybierając meble powinniśmy kierować się naturalnością. Drewno idealnie wpasowuje się w surowość wnętrz, dodając wnętrzu ciepła i przytulności. Akcenty recyklingowe są również mile widziane. Stoły, półki zrobione z drewnianych palet, stara komoda przemalowana na biało czy fotele z metalowymi elementami.
W kuchni świetnie się odnajdą owalne lub prostokątne okapy.

Surowość w sypialni

Surowość w sypialni doskonale podkreśli beton dekoracyjny albo ceglana ściana. Przy wykończeniu wnętrza w surowym stylu warto pamiętać o prostej zasadzie: podstawą są jasne, zimne i pastelowe odcienie. Jeśli chodzi o dodatki, to świetnie z surowością komponują się różnego rodzaju metale czy też drewno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl