Podłoga na balkon - przegląd możliwości

Wojciech Lechowski
Podłoga na balkonie powinna być funckjonalna, praktyczna i estetyczna.
Podłoga na balkonie powinna być funckjonalna, praktyczna i estetyczna. Westwing
Podłoga na balkonie ma duży wpływ na jego funkcjonalność. Najbardziej tradycyjnym materiałem, nadającym się do tego celu, wydają się być płytki ceramiczne. Jednak aktualnie możliwości na balkonową podłogę jest dużo więcej. Poniżej przedstawiamy te najbardziej praktyczne.

O rodzaju materiału do wykończenia podłogi na balkonie najlepiej jest zdecydować się na etapie projektowania tego elementu budynku. Jednak w blokach jest to przeważnie niemożliwe. Tam zwykle zastajemy gotową wylewkę betonową, którą wypada odpowiednio zagospodarować zarówno ze względów estetycznych, jak i użytkowych.

W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak tylko sprawdzić czy posadzka balkonowa ma odpowiedni (1,5-2,5%) spadek oraz zadbać o właściwe ułożenie wszystkich kolejnych warstw uszczelniających. Na prawidłowo przygotowanym podłożu można ułożyć:

  • płytki ceramiczne,
  • drewno;
  • kompozytowe deski tarasowe;
  • kamień;
  • płyty betonowe;
  • płyty gumowe;
  • gotowe systemy balkonowo-tarasowe w postaci wodoszczelnej powłoki.

Płytki ceramiczne na balkon

Choć różnorodność materiałów nadających się do wykończenia podłogi na balkonie jest spora, to wielu z nas wciąż decyduje się na tradycyjną terakotę w tym miejscu. Płytki ceramiczne faktycznie są w stanie stworzyć efektowną, praktyczną i długowieczną posadzkę, ale warunkiem jest ich właściwy dobór oraz prawidłowe ułożenie.

Decydując się na ten materiał należy wybierać sposób produktów jak najmniej nasiąkliwych (poniżej 3%). Wyroby nienasiąkliwe (np. gres) są też jednocześnie mrozoodporne, co przy zastosowaniu zewnętrznym jest sprawą priorytetową. Na rynku znajdziemy całą gamą płytek z gresu strukturalnego czy szkliwionego, dostępnych w różnych wymiarach i o zróżnicowanym wzornictwie, które sprawdzą się w trudnych warunkach atmosferycznych, na jakie narażony jest balkon.

Inne ważne kwestie to antypoślizgowość oraz klasa ścieralności płytek balkonowych. Pierwszy z wymienionych powyżej parametrów określany jest symbolem „R”. Im wyższa jest wartość tego symbolu, tym płytki są bardziej antypoślizgowe. Na balkon najlepiej jest wybierać produkty oznakowane R9-R13. Natomiast klasę ścieralności określa się liczbowo. Wysoce odporne na ścieranie produkty posiadają oznakowanie klasy IV lub najwyższej, czyli V.

Podłoga z desek drewnianych ma swoje wady i zalety.
Podłoga z desek drewnianych ma swoje wady i zalety. Westwing

Drewniana podłoga na balkonie

Drewno jest surowcem ponadczasowym i trudno oprzeć się jego naturalnemu urokowi. Jednak decydując się na zastosowanie drewnianych desek na balkonie, należy uwzględniać konieczność odpowiedniej o nie dbałości.

Niektóre elementy drewniane na balkonową podłogę są zaimpregnowane przez producentów. Jednak przeważnie zabieg ten i tak trzeba ponowić po ułożeniu posadzki, a następnie powtarzać go przynajmniej dwa razy do roku, by drewno nie poszarzało. Tak postępuje się z gatunkami rodzimymi, spośród których najbardziej udanym wyborem jest dąb lub modrzew. Drewno egzotyczne jest bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych i nie wymaga konserwacji, ale też kosztuje dużo więcej. Na balkon nadaje się np. ipe lub bangkirai.

Deski kompozytowe alternatywą dla drewna

Układa się je bardzo wygodnie i szybko – na legarach za pomocą klipsów systemowych lub przymocowując na wkręty. To doskonała alternatywa dla drewna, ponieważ deski kompozytowe mają prawie te same walory estetyczne co surowiec naturalny, a są dużo bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i dużo prościej utrzymać je w nienagannym stanie.

Panele wykonane są z kompozytu włókien drewnianych oraz tworzyw sztucznych (np. polietylenu) wyglądają podobnie do drogiego drewna egzotycznego i nie ulegają działaniu grzybów pleśni czy wilgoci. Nie impregnuje się ich ani nie konserwuje w żaden inny sposób. Dla utrzymanie czystości wystarcza sama woda pod wysokim ciśnieniem lub woda z dodatkiem detergentu. Trudniejsze zbrudzenia usuwa się szczotką.

Deski kompozytowe są alternatywą dla drewna.
Deski kompozytowe są alternatywą dla drewna. Pexels Pixabay.com

Jedyną wadą desek kompozytowych jest to, że wkrótce po ułożeniu mogą nieco zmienić intensywność koloru – zwłaszcza przy bardzo dużym nasłonecznieniu. Odbarwienia są jednak na ogół równomierne i mało zauważane. Pamiętajmy też, że deski w ciemnych barwach bardziej nagrzewają się od słońca niż te jaśniejsze. Warto uwzględnić ten fakt szczególnie wówczas, gdy balkon ma ekspozycję południową.

Kamień wykończeniem podłogi balkonowej

Na podłogę balkonową najlepiej nadaje się granit. Trawertyny, piaskowce czy alabastry sprawdzają się gorzej, ponieważ są mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Kamień to naturalny i bardzo elegancki materiał podłogowy, ale niestety dość drogi i podobnie jak drewno – wymagający okresowej impregnacji (jeden raz do roku). Kolejne jego wady to duży ciężar, uniemożliwiający zastosowanie na niektórych konstrukcjach balkonowych oraz intensywne nagrzewanie się od słońca.

Producenci kamiennych okładzin balkonowych oferują przeważnie gotowe płytki lub elementy o większych wymiarach, które docina się zgodnie ze złożonym zamówieniem. Kamień układa się na podłodze na zaprawę cementową lub na klej. Do spoinowania służą elastyczne fugi z dodatkiem silikonu. Brzegi balkonu wykańcza się kamienną listwą lub szlifuje krawędzie płyt.

Wprawdzie granitu nie trzeba obowiązkowo impregnować, ale wykonanie tej czynności sprawia, że materiał mniej się brudzi. Bieżąca pielęgnacja kamiennej posadzki powinna sprowadzać się do przemywania jej chłodną wodą,. Ważne jest, by nie przesadzać ze stosowaniem detergentów. W przypadku mocnego zabrudzenia się kamienia, konieczne jest specjalistyczne czyszczenie maszynowe (tzw. krystalizacja) i ponowna impregnacja nawierzchni.

Podłoga na balkon - płyty betonowe

Dość dobrze imitują różne rodzaje kamienia lub określone gatunki drewna, a są tańsze od naturalnych surowców. Na tarasy i balkony stosuje się płyty o grubości 4 cm, wykonane z mieszanek o małej zawartości wody. Mogą być to elementy barwione lub zawierające widoczne w strukturze kruszywa (np. kolorowe grysy).

Płyty betonowe dobrze imitują różnego rodzaje kamienie i drewno.
Płyty betonowe dobrze imitują różnego rodzaje kamienie i drewno. Dasag

Płyty betonowe świetnie pasują do nowoczesnych elewacji i na balkony urządzane w takiej właśnie stylistyce. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Tworzy się z nich trwałe i długowieczne podłogi na zewnątrz budynków. Nie wymagają szczególnej dbałości i są łatwe do utrzymania w należytym stanie.

Płyty gumowe dedykowane zwłaszcza dzieciom

Balkon wykończony gumowymi płytami zamienia się w elastyczny i miękki podest. Świetnie amortyzuje upadki i sprzyja zabawom na podłodze. Dlatego też materiał ten dedykowany jest szczególnie rodzinom z małymi dziećmi. Bardzo łatwo go ułożyć oraz zdemontować i zamienić na inny, gdy przestanie być potrzebny. Dodatkowo nie kosztuje wiele.

Gumowe płyty to większych gabarytów puzzle, które łączy się z sobą, układając je bezpośrednio na betonowym podłożu. Występują w kilku uniwersalnych barwach, choć czasami można spotkać również gumę bardziej kolorową. Podłoga z tego materiału jest wbrew pozorom dość trwała oraz odporna na mróz, wilgoć i promieniowanie UV.

Podłoga na balkonie z powłok wodoszczelnych

Powłoki wodoszczelne to gotowe systemy na balkon, taras lub schody, przeznaczone do samodzielnego naniesienia na podłoże. Tworzą gładkie, równe i antypoślizgowe nawierzchnie, które skutecznie opierają się działaniu wody, słońca i mrozu. Producenci tego typu systemów zapewniają o ich wieloletniej użyteczności i długotrwałym pozostawaniu w nienaruszonym stanie.

Masy balkonowe występują w dość szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu łatwo dopasować je do elewacji i stylistyki budynku. Systemy składają się z kilku składników, które nanosi się w kolejności wskazanej przez wytwórcę (jeden na drugi). Układanie mas jest łatwe i każdy może poradzić sobie z nim samodzielnie. Wykorzystanie tego materiału nie generuje też wysokich kosztów inwestycyjnych.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl