Meble dla młodszych i starszych dzieci

Marta Balcerowska
Odpowiednia aranżacja pokoju dziecka pozwala mu się prawidłowo rozwijać i sprawia, że maluch chętnie spędza tam czas. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie musimy zbyt często zmieniać wyposażenia pokoju – ułatwią to meble modułowe.

Meble modułowe, wykonane z litego drewna (sosna), o prostym, skandynawskim wzornictwie oferuje marka Flexa (dystrubutorem jest firma Matitu). Wyróżnia je możliwość przebudowy i łatwej zmiany wystroju w pokoju, gdy dziecko przechodzi kolejne etapy rozwoju – nie jest więc konieczna wymiana wszystkich mebli. 

Meble dla młodszych i starszych dzieci
Meble dla młodszych i starszych dzieci

Przedstawiamy schemat, który obrazuje sposób, w jaki zmienia się pokój dziecka wraz z wiekiem.

Pokój 3-latka
W tym czasie konieczna jest zmiana łóżka z niemowlęcego na większe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju trzylatka:

  • łóżko – musi być bezpieczne i inspirujące, dobre do spania i do zabawy. Dobre łóżko to takie, które można przebudować w miarę upływu lat i zmieniających się zainteresowań; by zmienić wygląd pokoju wystarczy zmienić dodatki, a nie meble.
  • materac – wygodny i dopasowany do potrzeb dziecka, o odpowiedniej twardości i elastyczności. Czas snu to czas intensywnego wzrostu dzieci, które śpią 9-10 godzin dziennie.
  • półki i regały na zabawki i książki – warto zawiesić regały na takiej wysokości, by dziecko samo mogło sięgnąć ukochaną zabawkę czy książkę i odłożyć je po zabawie. Zwiększa to samodzielność dziecka i uczy je porządku.
  • stolik i krzesełko – ważne, by wysokość stolików i krzeseł była odpowiednia do wzrostu dziecka i by dziecko miało prawidłową postawę podczas pracy. Flexa do swoich stolików i krzeseł dodaje 5 cm przedłużenia, tak aby zakupiony stolik starczył aż do następnego etapu.
Meble dla młodszych i starszych dzieci

Meble dla młodszych i starszych dzieci



Pokój 6-latka

W pokoju sześciolatka pojawią się nowe meble – biurko i fotel. W tej fazie rozwoju dziecka należy wziąć pod uwagę:

  • szybki wzrost dziecka – niezbędna jest regulacja wysokości blatu biurka i fotela. Jeżeli biurko jest zbyt wysokie, dziecko nie zachowuje prawidłowej postawy, co prowadzi do urazów i schorzeń. Biurka Flexa umożliwiają regulację od 55 do 75 cm.
  • wygodę pracy – uchylny blat biurka zwiększa komfort pracy, gdyż zmniejsza pochylenie dziecka nad biurkiem. Możliwe jest również opuszczenie blatu do pozycji poziomej.
  • funkcjonalność – kółka umożliwiają łatwe przestawianie biurka, co jest ważne w niewielkich wnętrzach.

Pokój 9-latka
W życiu naszych dzieci pojawiają się przyjaciele. Akceptacja środowiska to ważny aspekt ich rozwoju. Są sposoby na to, by ułatwić dziecku kontakty z rówieśnikami:

  • dodatkowe łóżko – wysuwane spod łóżka. Można zrównać je do poziomu łóżka bazowego.
  • stylizacja – wyrażanie siebie poprzez otoczenie; środowisko otaczające nasze dziecko kształtuje jego gust i poczucie estetyki na następne lata;
  • ubiór – pojemne szafy z dużą ilością półek i szuflad pomogą w utrzymaniu ładu w garderobie dziecka.

 

 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl