Kuchnia z wyspą

Joanna Bogumił
Wyspa – to wyodrębniona część zabudowy kuchni, nie połączona z pozostałymi szafkami. Usytuowana nieco samotnie, pełni różnorakie funkcje w zależności od jej przeznaczenia i przystosowania. W rezultacie okazuje się być bardzo dobrym i praktycznym pomysłem, pozwalającym choćby na zmianę tradycyjnego układu kuchni. Wyspie potrzebna jest przestrzeń
Kuchnia z wyspą

Istnieje kilka zależności w rozplanowaniu miejsca na wyspę i przyściennych szafek kuchennych. Przy uwzględnieniu zabudowy szafek w kształcie litery U (czyli przy trzech ścianach), wyspę zazwyczaj umieszczamy w miejscu centralnym takiego układu. Minimalny wymiar kuchni w jej najszerszym miejscu, obliczamy dodając do siebie głębokość szafek, długość wyspy, przejście pomiędzy nią a szafkami. Wielkość takiej kuchni powinna odpowiadać wymiarom w najszerszym miejscu ok. 4 m, w najwęższym ok. 3 m. Obliczenie jest bardzo proste. Załóżmy, że szafki mają 60 cm głębokości (czyli 60x2, ponieważ są usytuowane przy obu przeciwległych ścianach kuchni, w kształcie litery U), funkcjonalny blat wyspy ma 80 cm długości i niewiele mniejszą szerokość (więc np. 80x70 cm), dodajmy do tego odległości między szafkami a wyspą, średnio po 80 cm z każdej ze stron, by można było w miarę swobodnie poruszać się po kuchni - zsumujmy wszystkie wymiary i ostateczny wynik będzie gotowy. W dobrym rozplanowaniu kuchni pomoże odręczny szkic, który możemy zrobić sami, a który pomoże ergonomicznie rozplanować powierzchnię kuchni, zwłaszcza wtedy, kiedy należy ona do mniejszych. Wymiar kuchni z wyspą, z układem szafek w kształcie litery L obliczmy analogicznie, i okaże się wówczas, że przy tego typu zabudowie kuchnia powinna mieć ok. 3x3 m.

Kuchnia z wyspą

Półwysep zamiast wyspy
Kiedy nie możemy mieć wyspy w kuchni, zastąpmy ją półwyspem - będzie dla bardzo dobra alternatywa. Półwysep to dodatkowa powierzchnia robocza i jeszcze jedna możliwość zaplanowania kuchni w nieco odmiennym kształcie. Minimalną powierzchnię kuchni z półwyspem ustalamy tak, jak w przypadku kuchni z wyspą - pamiętając o tym, że półwysep jedną krawędzią przylega do ściany, lub do boku narożnej szafki kuchennej. Można go planować w kuchni z zabudową w kształcie litery U i L. Półwysep jest funkcjonalny tak jak wyspa, a dodatkowo potrzebuje mniej miejsca.W przypadku dwóch rodzajów zabudowy kuchni, półwysep i wyspa są odsłoniętymi meblami, wysuniętymi w bardziej widoczne miejsca, dlatego też wymagają estetycznego wykończenia. Obydwie formy aranżacji zabudowy (kuchni z półwyspem i wyspą), możemy planować w kuchniach zamkniętych.

Kuchnia z wyspą

Wykorzystać przestrzeń wyspy
Podstawową rolą wyspy jest usprawnienie pracy w kuchni. Wyspa na ogół zajmuje miejsce w otwartej przestrzeni, łącząc kuchnię z salonem lub jadalnią. W kuchni zamkniętej, sprawdzi się również. Do takiego układu zabudowy kuchennej, wymagane są większe pomieszczenia oraz odpowiednie rozwiązania architektoniczne. Planując wyspę w kuchni, niezbędne będzie doprowadzenie instalacji elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej, przyłączy gazu. O tym, która z instalacji będzie potrzebna, zadecyduje wyposażenie wyspy w zlewozmywak, płytę grzewczą, lub piekarnik itd. Blat możemy pozostawić w całości bez wyposażenia, by służył jako stół. Do praktycznego rozplanowania pozostaje szafka pod blatem, w której możemy zrobić barek, otwarte lub zamknięte półki. Dowolność zagospodarowania blatu stwarza kilka możliwości, więc jego "konstrukcję" zaplanujmy według własnych przyzwyczajeń i wygód, mając na uwadze, że ma to poprawić użyteczność kuchni.

Zmywanie na wyspie
Takie rozwiązanie przewiduje umieszczenie na blacie wyspy - zlewozmywaka, którego wielkość musimy dopasować do długości blatu. Zlewozmywaki występują w kilku wymiarach i nie powinno być problemu ze znalezieniem tego odpowiedniego. Zlewozmywak należy umieścić tak, by po obu jego stronach mieć zapas pustego blatu, chociażby po to, by woda podczas mycia naczyń nie spływała na podłogę. Jeśli wyspa ma być miejscem do zmywania, pod blatem powinna być zamontowana zmywarka. To bardzo praktyczne rozwiązanie i sprawdzi się już w sytuacji kiedy płuczemy naczynia przed włożeniem do zmywarki i mamy ją w zasięgu ręki. Zmywarka w miejscu oddalonym od umywalki nie usprawnia pracy.

Wyspa przeznaczona głównie do zmywania, wymaga doprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, której montaż nie jest skomplikowany, ale wymaga znajomości zagadnienia (np. rura odpływowa powinna być zamontowana pod odpowiednim kątem by woda z umywalki, czy zmywarki mogła swobodnie spływać). W kuchni otwartej wyspa przeznaczona jedynie do zmywania, może być osłonięta wyższą ścianką od strony salonu czy jadalni, aby włożone do zlewu naczynia nie były widoczne.

Kuchnia z wyspą

Gotowanie na wyspie
Wyspa może być miejscem do gotowania. Wówczas na blacie montujemy płytę elektryczną. Płyta gazowa, piekarnik gazowy i kuchnia, wymagają przeprowadzenia bezpiecznej instalacji gazowej, dlatego też najczęściej na wyspie montuje się sprzęt działający na prąd, którego doprowadzenie jest prostsze. Wyspa do "gotowania" stawia również inne wymagania, które należy spełnić jeśli miejsce to, ma być w pełni użyteczne. Mianowicie - wokół płyty elektrycznej potrzebujemy sporo wolnego miejsca ze względów praktycznych i bezpieczeństwa. Podczas gotowania odstawiamy gorące garnki na bok, odkładamy sprzęt potrzebny do gotowania, przygotowujemy produkty, które nie pomieszczą się na małej powierzchni. Kolejne wyzwanie dotyczy praktycznego zagospodarowania miejsca pod blatem. Powinny się tam znaleźć szafki przeznaczone do przechowywania garnków, pojemne – szerokie szuflady do przechowywania przyborów niezbędnych do gotowania. W tym także miejscu nie powinno zabraknąć miejsca na przyprawy, czy ściereczki z możliwością powieszenia.

Tam gdzie w kuchni znajduje się miejsce do gotowania powinien być zamontowany okap kuchenny. W tym przypadku będzie potrzebny okap wyspowy (nie naścienny) lub pochłaniacz zapachów. Tu trzeba przewidzieć montaż urządzeń do sprawnej wentylacji.

Zmywanie i gotowanie na wyspie
Zlokalizowanie obu funkcji na wyspie – obok siebie – daje dużą wygodę. Blat mieszczący zlewozmywak, płytę grzewczą i trochę dodatkowego, wolnego miejsca wokół, powinien mieć 2 m długości i 1m szerokości. Pełną funkcjonalność wyspy uzyskamy montując pod blatem zmywarkę i piekarnik. Wiadomo jednak, że woda  i prąd w sąsiedztwie wymagają niezwykłej ostrożności i zabezpieczenia. Dwufunkcyjna wyspa wymaga sporej ilości miejsca, więc można ją planować w pomieszczeniach przestronnych. W kuchni otwartej wyspa lub półwysep łączą dwa pomieszczenia sąsiadujące. Na tle wystroju obu pomieszczeń powinna współgrać z ich wystrojem. Oprócz  tego ważne jest, by korzystanie z wyspy nie zakłócało komunikacji pomiędzy pomieszczeniami.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl