Kolory ścian w mieszkaniu

Joanna Bogumił
Remont mieszkania to duże wyzwanie. Przystępując do niego chcielibyśmy, aby nasze mieszkanie wyglądało inaczej, a wszystko w nim było zaplanowane i przemyślane. Zwykłą, ale niezmiernie znaczącą zmianą jest wprowadzenie kolorowych ścian.
Kolory ścian w mieszkaniu

Paleta barw, pomoże nam wykluczyć kolory, które odbieramy źle, a które odbieramy pozytywnie, które kolory stworzą nastrój pogodny, spokojny, a które z nich stworzą energiczny klimat wnętrza. Przy wyborze kolorów kierujmy się funkcją użytkową, wielkością i kształtem pomieszczeń. Każde z nich składa się z czterech ścian, sufitu i podłogi. Zdarza się, że wnętrze jest za długie, za wysokie, lub za krótkie. Ale jest na to rada. Trafnie dobrany kolor ścian i sufitu powiększy, zmniejszy, lub zmieni proporcje pomieszczenia. Gdzie szukać inspiracji do tworzenia kolorowych wnętrz? Wystarczy rozejrzeć się wokół - natura to niewyczerpane źródło inspiracji kolorów. Przyroda podaje nam gotowe zestawy barw niezwykle harmonijnie pasujących do siebie. Oto kilka wskazówek, jak poruszać się w sferze kolorów i jak należy je komponować we wnętrzach.
Zmień proporcje wnętrza

Wnętrza jasne sprawiają wrażenie większych, ciemne wydają się mniejsze. Optycznie zwiększymy powierzchnię pomieszczenia jeżeli kolor podłogi i sufitu będą podobne, ale przy takim rozwiązaniu kolorystycznym obniżymy wizualnie sufit. By tego uniknąć sufit powinien być w tonacji dużo jaśniejszej niż podłoga. Ciemny sufit - przy zachowaniu jasnych ścian - poszerzy pomieszczenie. Akcentowanie kolorystyczne naprzeciwległych ścian, da efekt zwężenia pomieszczenia.

Nastroje ukryte w kolorach

Biel jest kolorem uniwersalnym i daje bezpieczne tło wszystkim innym barwom w pomieszczeniu, sprawia wrażenie, że wnętrze jest przestronne. Pomaga się skupić, wywołuje wrażenie porządku i świeżości, ale jest kolorem chłodnym. Biel zmienia odcień pod wpływem działającego na nią światła i kolorów z otoczenia. Kolor ten można zabarwić niewielką domieszką wybranego pigmentu, tworząc bardzo subtelny i chłodny odcień. Szary kolor jest bardzo popularny w nowoczesnych wnętrzach. Najczęściej zestawia się go ze szkłem, z prostymi, stalowymi i białymi elementami wyposażenia. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się w zestawieniu z bielą ceramiki łazienkowej, wydobywając jej estetykę. Odcienie szarości dobrze harmonizują z intensywnymi kolorami we wnętrzu, delikatnie je łagodząc. Są bardzo dobrym tłem dla roślinności i obrazów.

Kolory ścian w mieszkaniu
Kolory ścian w mieszkaniu

Kolor żółty pobudza do działania. Sprawdza się w kuchni i uprzyjemnia przyrządzenie posiłków. Pastelowe odcienie  żółci przywołują pogodę ducha, optymizm, pozwalają odpocząć i uczynić wnętrze przestronnym. Kolory czerwone i ich pochodne zmniejszają pomieszczenia, ale wzmacniają optymizm i pozytywną energię. Sprawdzą się w przedpokojach, klatkach schodowych, korytarzach. Są to kolory dla odważnych i lubiących bardzo wyraziste wnętrza. Kolory ziemi, wszelkie beże, brązy, kolory drewna, suszonych roślin, gwarantują poczucie ciepła i spokoju, a odcienie tych barw w zależności od nasycenia powiększają lub zmniejszają pokój.

Kolory ścian w mieszkaniu
Kolory ścian w mieszkaniu

Podobny efekt uzyskamy wybierając naturalne kolory zieleni i jej niezliczone odcienie, od subtelnych pistacji, oliwkę, do nasyconych barw roślin i drzew iglastych.  Barwy te uspakajają, relaksują , działają kojąco. Dobrze sprawdzają się w pokojach kąpielowych / łazienkach /, przedpokojach, ogrodach zimowych. W zależności od nasycenia żółci i błękitu, kolorów składowych zieleni, barwy te mogą być ciepłe lub chłodne. Barwy niebieskie, błękity, turkusy, szafiry, działają podobnie jak zieleń – kojąco. Skłaniają do zadumy i refleksji. Ale uwaga, zimne odcienie tego koloru mogą wpływać negatywnie na psychikę i budzić negatywne uczucie chłodu, samotności. Niebieski może się sprawdzić w sypialni, ale niekoniecznie w jadalni. Osoby pełne optymizmu, mogą pokusić się o czarne elementy dekoracyjne w pomieszczeniu. Czerń dobrze współgra z innymi kolorami i podkreśla ich intensywność.

Kolory ścian w mieszkaniu

O ton jaśnieszy
Pamiętajmy – wyraźne kolory na dużej powierzchni ściany wydają się ciemniejsze niż we wzornikach, z których korzystamy wybierając kolor. Dlatego warto kupić farbę o ton jaśniejszą od wybranej, jeśli mamy wątpliwości i obawiamy się, że nasz kolor może być za intensywny. Po wybraniu koloru, zastanówmy się jaką powierzchnię chcemy uzyskać, matową, czy z połyskiem. Do niektórych pomieszczeń lepiej zastosować farbę zmywalną, do innych matową. Rynek oferuje farby dające wysoki półmat, mat, lekki połysk i wyraźny połysk. Jeśli chcemy uzyskać kolor z fakturą musimy zastosować farby strukturalne.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl
Dodaj ogłoszenie