Jakiej marki klucz dynamometryczny do warsztatu wybrać?

Materiał promocyjny
dynamometryczne.pl
Chyba każdy pracownik warsztatu jest w pełni świadomy tego, jakiej siły trzeba użyć, by wykręcić lub dokręcić daną śrubę. Oczywiście tajemnicą nie jest fakt, że siła ta ma ogromny wpływ na wykonane mocowanie. W przypadku, kiedy dokręcimy śrubę ze zbyt małym naciskiem, mocowany element może po prostu odpaść. Jeśli z kolei użyjemy zbyt dużo siły, wówczas można dany element po prostu zniszczyć. Oczywiście producenci zwykle określają dokładną moc z jaką mają zostać dane śruby dokręcone, a gwarancją tego będzie właśnie klucz dynamometryczny. Jakiej marki klucz więc wybrać najlepiej?

Do czego służy klucz dynamometryczny?

Klucze dynamometryczne są niezwykle profesjonalnym i wszechstronnym narzędziem. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mają one nam pomóc dokręcić zarówno śruby jak i nakrętki z określoną siłą, czyli do wyznaczonego momentu. Oczywiście na rynku klucze dynamometryczne występują w różnorodnych odmianach. Można je rozróżnić nie tylko pod względem zastosowanego mechanizmu, ale także pod względem ich możliwego zastosowania. Co więcej różnią się one również pod względem zakresu momentu dokręcenia. Urządzenie to działa w zależności od specyfikacji w odmienny sposób. Niemniej jednak okazuje się niezbędne nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale także i w gospodarstwie domowym. Wspomniane zostało, że klucze dynamometryczne mogą różnić się między sobą konkretnymi parametrami. Tak więc z jakimi rodzajami można spotkać się obecnie na rynku? Otóż:

  • klucz dynamometryczny mechaniczny- jest to klucz, który potocznie określa się mianem "klikowego". Jest to jednocześnie jeden z najbardziej podstawowych rodzajów urządzeń, które działa w niezwykle prosty sposób. Otóż w momencie, gdy przekroczymy zalecany moment obrotowy, zapadka automatycznie zablokuje sprężynę, a my będziemy mogli usłyszeć charakterystyczne kliknięcie.
  • klucz dynamometryczny wychylny- jest to urządzenie wyposażone w dodatkowy wskaźnik. Zasada działania jednak jest równie prosta. Otóż wskaźnik po prostu odchyla się w momencie, gdy dokręcana przez nas śruba zaczyna stawiać opór. Oczywiście wynik trzeba porównać ze skalą, by móc sprawdzić z jaką siłą należy ją dokręcić. Warto jednak mieć na uwadze to, że wynik jest obarczony niewielkim ryzykiem błędu.
  • klucz dynamometryczny wskazówkowy- to już ostatni rodzaj klucza dynamometrycznego. Wyróżnia go prostota i klasyczność. Najprościej rzecz ujmując, klucz ten posiada tarczę ze wskazówką, która wychyla się w momencie, gdy śruba zaczyna stawiać opór. Oczywiście siłę z jaką dokręcamy daną śrubę lub nakrętkę można odczytać ze skali. W momencie kiedy wskazówka na tarczy będzie zbliżać się wymaganego momentu obrotowego, trzeba przerwać pracę.

Profesjonalny klucz dynamometryczny- jaki wybrać?

Nie da się ukryć, że rynek kluczy dynamometrycznych jest niezwykle zróżnicowany. Nie tylko można spotkać ich różne modele, ale także i różnych producentów. Oczywiście rodzaj klucza dynamometrycznego trzeba przede wszystkim dopasować do własnych potrzeb oraz preferencji- w końcu do tam ma się wygodnie z nim pracować. Niemniej jednak należy odróżnić producentów amatorskich kluczy dynamometrycznych od tych profesjonalnych. Okazuje się, że najlepszym wyborem dla profesjonalnych warsztatów i zakładów może być klucz dynamometryczny Proxxon - dynamometryczne.pl/proxxon-m14. Jest to klucz stworzony do pracy w nawet najtrudniejszych warunkach. Z powodzeniem znosi duże obciążenia, a jednocześnie jest odpowiednio wyprofilowany tak, by praca z nim była niezwykle komfortowa. Co więcej klucze tej firmy można spotkać zarówno w formie kluczy wskazówkowych jak i kluczy klikowych. Bez względu na to, który model wybierzemy, możemy mieć pewność, że klucz ten został wyprodukowany z najwyższej jakości materiałów, a także z dbałością o każdy detal. W przypadku klucza dynamometrycznego wskazówkowego, skala jest niezwykle wyraźna oraz czytelna. Z pewnością taki klucz posłuży w profesjonalnym zakładzie przez wiele lat, a także znacznie ułatwi oraz przyspieszy pracę z upartymi śrubami i nakrętkami, które trzeba odpowiednio dokręcić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl