Planując budowę domu o dwóch kondygnacjach zawsze będziemy mieć problem z wyborem i określeniem rodzaju tej struktury. Jedno jest pewne, są nam one potrzebne do pokonania różnicy poziomów
i zadbajmy o to, aby były praktyczne, wygodne i zdobiły wnętrze!
Wady i zalety
Schody z drewna lub stali są coraz częściej stosowane w nowoczesnych wystrojach wnętrz, ponieważ nie zabierają dużo powierzchni i ładnie zaprojektowane mogą być największą ozdobą pomieszczenia, nadają mu designerskiego wyglądu. Wadą jest otwarte połączenie kondygnacji, która nie sprzyja izolacji akustycznej i ci domownicy, którzy chcą zasnąć na górze będą uciszać tych bawiących się na dole. Na schodach odsłoniętych musi także panować porządek, cokolwiek na nich postawimy będzie sprawiało wygląd zabałaganionego. Budowle wykonane z tych materiałów nie wytrzymują długo wysokiej temperatury pożaru. Jednak największą wadą jest na pewno ich cena za wykonanie!
Konstrukcje żelbetowe mają swoje niepodważalne zalety, przede wszystkim są tańsze. Monolityczne schody można kształtować w dowolne formy architektoniczne i nie trzeba ich malować czy konserwować. Głównym jednak minusem jest to, iż zabierają nam sporą powierzchnię i nadają wnętrzu ciężkiego wyglądu, nie da się ich tak wyeksponować jak tych o lekkiej konstrukcji.
Pamiętajmy, że schody bez spoczników mogą sprawiać kłopot szczególnie starszym ludziom, ponieważ nie mają się na nich gdzie zatrzymać i złapać oddech.
Forma kręcona także musi być przemyślana, musimy wziąć pod uwagę potrzebę wynoszenia mebli bądź innych większych rzeczy na górę.
Na zdjęciu powyżej prezentujemy najnowszy obecnie trend w aranżacji wnętrz, czyli schody otwarte na salon. Struktura wykonana jest z drewnianych stopni, ozdobiona balustradą ze szkła i stali szczotkowanej i oparta na jednowspornikowej konstrukcji.
Niezależnie jakie schody wybierzemy, musimy pamiętać o tym, aby były one antypoślizgowe
i bezpieczne z wygodną balustradą także dla najmłodszych. Musimy wiedzieć również, że minimalna szerokość stopni powinna wynosić około 80 cm, wysokość 16,5-17 cm, a głębokość – 26-30 cm. Dobrze zaprojektowane, a także odpowiednio przemyślane i wykonane będą dopełnieniem wyglądu każdego stylu we wnętrzu!