Jak zaplanować i wyposażyć garderobę. Poradnik

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Odpowiednim miejscem na garderobę jest sypialnia.
Odpowiednim miejscem na garderobę jest sypialnia. PEKA
Garderoba to znakomity sposób na uporządkowanie rzeczy – od ubrań i butów do różnych drobiazgów. Jednak, żeby garderoba była w pełni funkcjonalna i wygodna, trzeba ją odpowiednio zaplanować i wyposażyć. Podpowiadamy jak to zrobić.

Gdzie umieścić garderobę

To gdzie znajdzie się nasza garderoba zależy w dużym stopniu od powierzchni i rozplanowania mieszkania. Optymalnym pomieszczeniem jest sypialnia – wtedy rano i wieczorem łatwo będzie nam sięgnąć po ubrania (czy od razu odwiesić je na miejsce). Dodatkowo garderoba będzie miała szansę być dobrze oświetlona dziennym światłem, nie będzie też problemów z jej wentylacją. Kolejnym miejscem – często wymuszanym przez rozkład mieszkania –  jest przedpokój. Zabudowana szafa w przedpokoju jest również praktyczna, jednak trzeba jednak zadbać o dodatkowe oświetlenie garderoby.

Dzięki garderobie nasze ubrania zawsze będą na swoim miejscu.
Dzięki garderobie nasze ubrania zawsze będą na swoim miejscu. PEKA
Zabudowana szafa w przedpokoju jest również praktyczna, jednak trzeba jednak zadbać o dodatkowe oświetlenie garderoby.
Zabudowana szafa w przedpokoju jest również praktyczna, jednak trzeba jednak zadbać o dodatkowe oświetlenie garderoby. PEKA

Jak rozmieścić półki i wieszaki w garderobie

Aby garderoba była naprawdę funkcjonalna, korzystanie z niej – wygodne, musimy zadbać o zachowanie odpowiednich wysokości i odległości, na których umieścimy półki i drążki. Aby ubrania nie gniotły się, pamiętajmy, że:

  • drążki na ubrania powinny być zawieszone na wysokości ok. 150 cm od podłogi i odsunięte od tylnej ściany na odległość ok. 40 cm.
  •  wysokości umiejscowienia drążka na ubrania wiszące: – długie płaszcze i sukienki: 155-180 cm, koszule, marynarki, spódnice, kurtki: 90-130 cm, spodnie: 110-130 cm.
  • wysokości półek: – składane bluzy, koszulki i swetry: 25 cm, buty: 20-25 cm (niskie), 40-50 cm (wysokie, np. oficerki), jedna para butów zajmuje ok. 20 cm szerokości.

Nowoczesne rozwiązania w garderobach

Półki można dodatkowo wyposażyć w magnetyczne barierki – podzielą one powierzchnię półki na mniejsze przegródki, które przydadzą się do uporządkowania różnych drobiazgów. Ponieważ barierki można dowolnie skonfigurować, możemy łatwo dostosować je do własnych potrzeb (a w razie czego ich ustawienie łatwo zmienić).
Innym rozwiązaniem jest system będący połączeniem nowoczesnego drążka na wieszaki z półką. Dzięki temu przestrzeń garderoby jest lepiej wykorzystana.

Nowoczesne rozwiązania w garderobie pozwolą nam ją odpowiednio zaplanować.
Nowoczesne rozwiązania w garderobie pozwolą nam ją odpowiednio zaplanować. PEKA
Drążki na ubrania powinny być zawieszone na wysokości ok. 150 cm od podłogi.
Drążki na ubrania powinny być zawieszone na wysokości ok. 150 cm od podłogi. PEKA

Przechowywanie butów w garderobie

Do przechowywania butów służą specjalne wkłady, które mogą być umieszczone w szufladzie lub nałożone na płytę wysuwaną na prowadnicy. Wyprofilowane wytłoczki umożliwiają przechowywanie butów w dwóch rzędach. Innym praktycznym sposobem przechowywania butów jest system z nadstawianą półką, która może być ustawiona pod różnymi kątami. Dzięki dodatkowej półeczce możemy, na stosunkowo ograniczonej powierzchni, wygospodarować dodatkowe miejsce np.: na środki do pielęgnacji obuwia, łyżki do butów itp. Kolejnym sposobem przechowywania butów jest półka wykonana z kratownicy, mocowana do bocznej ściany szafki.

Odpowiednia ekspozycja butów w garderobie sprawi, że będą one zawsze pod ręką.
Odpowiednia ekspozycja butów w garderobie sprawi, że będą one zawsze pod ręką. PEKA
Innym praktycznym sposobem przechowywania butów jest system z nadstawianą półką, która może być ustawiona pod różnymi kątami.
Innym praktycznym sposobem przechowywania butów jest system z nadstawianą półką, która może być ustawiona pod różnymi kątami. PEKA

Przechowywanie akcesoriów i dodatków w garderobie

Przechowywanie (i odnajdywanie) różnych akcesoriów i dodatków w garderobie ułatwią np. wspomniane barierki magnetyczne, a także wysuwane koszyki, które mogą być dodatkowo wyposażone w  haczyki i kuwety. Różne haczyki, wieszaki i małe półeczki możemy też zamontować na bocznych ściankach garderoby. Przydadzą się po powieszenia pasków, krawatów, apaszek itp.

Dzięki barierkom magnetycznym zachowamy porządek w szufladach.
Dzięki barierkom magnetycznym zachowamy porządek w szufladach. PEKA
Haczyki, wieszaki i małe półeczki możemy zamontować na bocznych ściankach garderoby.
Haczyki, wieszaki i małe półeczki możemy zamontować na bocznych ściankach garderoby. PEKA
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl