Jak posprzątać po remoncie? Przegląd odkurzaczy budowlanych

Materiał promocyjny

Skuteczne sprzątanie po remoncie jest możliwe tylko z pomocą dobrego odkurzacza budowlanego. Jaki wybrać, aby praca była szybka i dawała zadowalające efekty? Przedstawiamy przegląd odkurzaczy do użytku profesjonalnego.

Sprzątanie po remoncie – jak to zrobić skutecznie?

Po każdym przeprowadzonym remoncie trzeba posprzątać. Nie jest to zadanie łatwe z uwagi na rodzaj zabrudzeń – resztki farb, materiałów budowlanych, gruz oraz inne uciążliwe zanieczyszczenia. Najwięcej problemów sprawia pył np. gipsowy lub cementowy, który powstaje podczas tynkowania, szpachlowania, szlifowania, kucia oraz innych prac. Jego usunięcie wymaga zastosowania dobrego odkurzacza budowlanego, który poradzi sobie także z pozostałymi zabrudzeniami. 

Trzeba jednak mieć świadomość, że pył budowlany jest także szkodliwy dla zdrowia. Płuca człowieka nie są bowiem przystosowane do radzenia sobie z tak drobnymi cząsteczkami. Dlatego nawet w niewielkich ilościach może powodować alergie, zapalenia oraz liczne dolegliwości chorobowe. Szczególnie niebezpieczny jest, gdy jest wzniecany i unosi się w powietrzu. Dlatego po remoncie nie należy zamiatać. Konieczne jest zastosowanie profesjonalnego odkurzacza o wysokim poziomie absorpcji szkodliwych pyłów.

 

Pracownik budowy sprząta pył po remoncie odkurzaczem Karcher
Pracownik budowy sprząta pył po remoncie odkurzaczem Karcher Kärcher

Odkurzacz budowlany – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Odkurzacz tzw. przemysłowy na budowę powinien spełniać przede wszystkim 2 zadania – skutecznie zbierać zanieczyszczenia oraz chronić zdrowie użytkowników przed szkodliwym pyłem. Powinien być zatem dostosowany do rodzaju pyłów, a także ich ilości. Wybierając odkurzacz budowlany, który ma służyć do sprzątania po remoncie, warto uwzględnić następujące kwestie:

  • klasa filtracji – do zbierania pyłów po remoncie wykorzystywane są odkurzacze klasy L, których absorpcja niebezpiecznych substancji przez system filtracyjny sięga >99% (maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu wynosi poniżej 1%)
  • parametry techniczne – od siły ssania, podciśnienia maksymalnego czy przepływu powietrza zależy skuteczność i wydajność odkurzania
  • system filtracji – dotyczy rodzaju filtrów głównych, worków i innych rozwiązań, które wpływają na skuteczność odkurzania i decydują o skuteczności zatrzymywania pyłów
  • system oczyszczania filtra – filtr może być oczyszczany ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie
  • wytrzymałość – obudowa powinna być wykonana z odpornych materiałów, które umożliwiają pracę w trudnych warunkach i częsty transport
  • ergonomia – długość kabla, węża ssącego czy pojemność zbiornika na zanieczyszczenia wpływają na komfort pracy
  • dostępność części eksploatacyjnych i dodatkowych akcesoriów – możliwość rozszerzenie zakresu zastosowania odkurzacza.

 Czytaj więcej: Profesjonalny odkurzacz do pyłu, gipsu, gładzi

Jaki odkurzacz budowlany wybrać? Polecane modele

Na rynku odkurzaczy budowlanych szczególną pozycję zajmują urządzenia marki Kärcher z serii NT, które wyróżniają się wysokimi parametrami pracy i imponująco wytrzymałą konstrukcją. Szeroka gama modeli umożliwia dobranie odpowiedniego do zastosowania i potrzeb każdego profesjonalisty.

Profesjonalny odkurzacz budowlany do małej ilości pyłu

Polecanym odkurzaczem do małej ilości drobnego pyłu budowlanego klasy L jest model NT 22/1 Ap L Kärcher o wysokiej sile ssania. Posiada on odporny na wilgoć filtr kartridżowy PES oraz półautomatyczny system czyszczenia filtra Ap. Może być wykorzystywany do zbierania pyłu, ale także wody i wilgotnych zabrudzeń. 

Zaletą odkurzacza NT 22/1 Ap L jest ergonomiczna konstrukcja, która zapewnia maksymalny komfort pracy. Warto podkreślić niską wagę, poręczność oraz mobilność. Co więcej, w tym modelu złącze węża ssącego przesunięte jest na głowicę. Pozwala to wykorzystać pełną pojemność zbiornika na zanieczyszczenia, a w konsekwencji eliminuje konieczność częstego opróżniania i przestoje w pracy.

Odkurzacz budowlany do dużej ilości drobnego pyłu

Profesjonalny odkurzacz uniwersalny Kärcher NT 30/1 Tact Te L jest rekomendowany do pracy związanych z usuwaniem dużych ilości drobnego pyłu klasy L. Jest do tego zadania w pełni przystosowany. Posiada płaski filtr falisty PES w specjalnej kasecie, który zapewnia bezpyłowe środowisko pracy, a ponadto można go wymienić bez kontaktu z kurzem. Atutem odkurzacza jest także wydajny system automatycznego oczyszczania filtra Tact z 2-stopniową regulacją. To rozwiązanie gwarantuje nieprzerwaną pracę i stałą siłę ssania, nawet w przypadku zbierania dużych ilości zanieczyszczeń.

Warto także podkreślić przemyślaną konstrukcję odkurzacza NT 30/1 Tact Te L. Posiada 30-litrowy zbiornik z trwałego tworzywa sztucznego oraz pojedyncze pokrętło do obsługi funkcji urządzenia i trybów pracy, co zapewnia komfort obsługi. Atutem jest także wyposażenie przystosowane do zastosowania na budowie – gniazdo do podłączenia elektronarzędzi z funkcją automatycznego włączania/wyłączania oraz adapter do tych urządzeń z obrotowym pierścieniem do regulacji siły ssącej. Z kolei takie akcesoria, jak: kolanka, ssawki, węże i rury znacząco ułatwiają sprzątanie po remoncie.

 

Profesjonalny odkurzacz na budowę do bardzo dużej ilości pyłu

Najlepszym odkurzaczem budowlanym, który doskonale sprawdza się do sprzątania po remoncie jest model NT 65/2 Tact² Tc Kärcher. Płaski filtr falisty PES o bardzo dużej powierzchni filtracyjnej skutecznie zatrzymuje bardzo drobny pył klasy M, który jest szkodliwy dla zdrowia. Z kolei automatyczny system oczyszczania filtra Tact² zapobiega spadkom mocy ssania nawet podczas zbierania bardzo dużej ilości zanieczyszczeń.

Ponadto odkurzacz budowlany Kärcher jest przyjazny w obsłudze i wyróżnia się wysoką ergonomią – poręczne uchwyty, mocowanie osprzętu, praktyczną półkę na głowicy. Jego zaletą jest także wózek z wychylnie zamontowanym zbiornikiem o pojemności 65 l, który łatwo opróżnić. Dodatkowo posiada wąż spustowy do płynnych zanieczyszczeń. 

Profesjonalne odkurzacze Kärcher stanowią niezawodne wsparcie w codziennej pracy każdego budowlańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl