Jak poprawnie używać kluczy dynamometrycznych?

Materiał promocyjny
Źródło: pexels.com

Klucze dynamometryczne wykorzystywane są w profesjonalnych jak i amatorskich warsztatach. Umożliwiają idealne dokręcenie śruby z wykorzystaniem momentu. Dzięki czemu śruba nie niszczy się, nie odkręca, co jest gwarancją idealnego działania mechanizmu. Dlatego klucze dynamometryczne wykorzystywane są w sytuacji, kiedy w czasie dokręcania śrub konieczna jest bardzo wysoka precyzja.

Wykorzystując klucz dynamometryczny można ustawić odpowiednie parametry oraz zyskać pewność, że wszystkie śruby zostały dokręcone precyzyjnie, zużyciem wystarczającej ilości siły. Jest to zatem uniwersalne narzędzie, które ma szereg zastosowań. W tym artykule dowiesz się, jak poprawnie używać kluczy dynamometrycznych.

Do czego służą klucze dynamometryczne?

Klucze dynamometryczne służą do precyzyjnego dokręcania śrub. Dzięki wykorzystaniu momentu siły nie dochodzi do zbyt mocnego dokręcenia śruby ani do pozostawienia luzu. Tym samym elementy nie rozciągają się, natomiast ich później że odkręcanie nie będzie sprawiało problemów. Dodatkowo wykorzystując klucze dynamometryczne można wielokrotnie odkręcać i przykręcać te same śruby bez ich niszczenia.

Co więcej, moment dokręcania uzależniony jest przede wszystkim od wielkości śruby oraz materiału z jakiego powstała. Warto zatem odszukać informacje na temat maksymalnej siły z jaką należy dokręcić wkręt. Wskazówki w tym obszarze odnaleźć można w specjalnych tabelach, które udostępnia producent. Moment dokręcania wyraża się w jednostce jaką jest niutonometr.

Jak działa klucz dynamometryczny?

We wnętrzu klucza dynamometrycznego umieszczona jest sprężyna, dzięki czemu można dostosować klucz do napięcia zalecanego przez producenta. Dlatego śrubę można dokręcić w taki sposób aby nie doszło do jej poluzowania ani też uszkodzenia w skutek działania zbyt dużego nacisku. Kiedy nastąpi idealny naprężenie sprężyny wówczas mówi się o momencie dokręcenia. Jest ona najbardziej istotnym parametrem podczas pracy z kluczem dynamometrycznym.

Moment siły to parametr, przy którym śruba zostaje dokręcona jednak bez ryzyka jej uszkodzenia. Wynika to z praw fizyki w zakresie właściwości ciał sprężystych. Prawo to mówi, że wskutek działania siły dochodzi do odkształcenia ciała w sposób przewidywalny oraz wprost proporcjonalny. Wysokiej jakości klucze dynamometryczne można zakupić na stronie https://dynamometryczne.pl/klucze-c7.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Klucze dynamometryczne można podzielić między innymi ze względu na mechanizm ich działania. Tym samym wyróżnia się klucz:

  • Mechaniczny – który zwany jest inaczej klikowy. Jest to najbardziej podstawowe narzędzie, które po przekroczeniu momentu obrotowego blokuję sprężynę. Słychać wówczas charakterystyczne kliknięcie.
  • Wychylny – Kiedy dojdzie do przekroczenia momentu dokręcania wychyla się Wskaźnik narzędzia. Wówczas śruba zaczyna stawiać opór. Natomiast wynik należy porównać ze skalą, aby sprawdzić Z jaką siłą śruba powinna zostać dokręcona.
  • Wskaźnikowy – prosty i klasyczny klucz starczą, która posiada w uchylającą się wskazówkę w momencie, gdy śruba zaczyna stawiać opór. Dlatego siła dokręcania można odczytać ze skali.
  • Wyzwalany – kiedy dojdzie do osiągnięcia momentu można usłyszeć bardzo charakterystyczny odgłos.
  • Sprzęgłowy – blokada uruchamia się po przekroczeniu danej wartości oraz operator ma wrażenie, że klucz zaczyna się ślizgać się po śrubie.
  • Elektroniczny – najbardziej precyzyjny, a jednocześnie zapewniający wysoki komfort pracy. Posiada pamięć ustawień oraz współpracuje z komputerem. Pomiar momentu dokonywany jest dzięki tensometrowi.

Kto powinien korzystać z tych narzędzi?

Klucz dynamometryczny pozwala dokręcić śruby oraz nakrętki z wykorzystaniem określonej siły, inaczej zwanej momentem dokręcania. Dostępne klucze dynamometryczne różnią się pod względem mechanizmu działania lecz także ze względu na ich zastosowanie. Różne jest zatem zakres momentu dokręcania do jakiego można wykorzystać klucz dynamometryczny. Ze względu na dużą różnorodność tych właśnie produktów można wykorzystać je w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Idealnie sprawdzają się między innymi podczas naprawy rowerów. Zwłaszcza w przypadku śrub w dwóch kołach, które są delikatne a jednocześnie wymagają użycia odpowiednich ilości siły aby nie doszło do ich uszkodzenia.

Klucze dynamometryczne sprawdzają się także podczas wymiany koła, dokręcania lub odkręcania. Jest to o tyle istotne, że nieodpowiednie dokręcenie może spowodować nawet odkręceniem się śrub, co może być katastrofalne podczas jazdy. Klucze dynamometryczne umożliwiają także przykręcenie śruby silnika, świec oraz innych niewielkich elementów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl