Domki drewniane: dlaczego warto je wybrać?

Materiał promocyjny

Historia domków drewnianych sięga daleko wstecz. Już nawet w czasach prehistorycznych, gałęzie drzew były używane do budowania schronienia. Ludzie doskonale zdawali sobie sprawę z wytrzymałości drewna i jego użyteczności jako materiału budowlanego. Pierwsze domki drewniane były dość prymitywne – zazwyczaj zbudowane z gałęzi i uszczelniane gliną, aby przykryć szpary, co dawało ochronę przed wiatrem i deszczem. W miarę pojawienia się rolnictwa ludzie zaczęli się osiedlać na stałe, a drewniane rezydencje zaczęły być ulepszane. Z biegiem czasu, pojawiły się różne rodzaje domów, ale najpopularniejszymi z nich nadal pozostawały domki drewniane, ponieważ drewno było najbardziej dostępnym i przyjaznym dla środowiska materiałem.

Wiele światowych religii, a przede wszystkim pogaństwo, skupiało się wokół natury. Ogólnie rzecz biorąc, w dawnych czasach ludzie w dużo większym stopniu polegali na naturze. Była ona źródłem pożywienia i schronienia, dlatego przyroda była uważana za świętą, a wykorzystywanie jej do celów życiowych było mile widziane. Co więcej, różne kultury wierzyły w reinkarnację, która również jest często kojarzona ze środowiskiem naturalnym. Na przykład, wierzono, że człowiek może się odrodzić jako drzewo. Z tego powodu, wiele kultur zaczęło chronić lasy, ale w późniejszych epokach, kiedy chrześcijaństwo wyparło z Europy starsze religie, duża część populacji, w tym arystokracja, zaczęła mieszkać w drewnianych domach.

Dom z drewna – źródło ciepła

Ciepło to zdecydowanie główne kryterium w budownictwie mieszkaniowym. W końcu, każdy z nas chce żyć w komfortowych warunkach. Dawno temu, ludzie rozumieli, że domki drewniane są lepsze w porównaniu z domami ceglanymi czy murowanymi, jeśli chodzi o utrzymanie ciepła. To znaczy, że dom z drewna pozwala na zaoszczędzenie środków i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.

Ważne jest, aby wiedzieć, że drewno nie tylko dobrze zatrzymuje ciepło, ale również ma tendencję do gromadzenia wilgoci. Oczywiście, ta właściwość nie jest pozytywna, dlatego wybieranie odpowiedniego rodzaju drewna jest kluczowe. Dom Mistrza oferuje nie tylko modele domów, ale także wysokiej jakości drewno, które przy właściwej konserwacji zapewni ciepłe i suche miejsce do zamieszkania.

Kolejna zaleta – wytrzymałość i ekologia

Drewno ma unikalną cechę charakterystyczną – długowieczność. Jeśli dom z tego materiału jest dobrze utrzymany to może przetrwać nawet pół wieku. Ponadto, drewno jest łatwe w renowacji: wystarczy je ponownie pomalować lub polakierować. Dlatego, właściwe dbanie o domki drewniane nie wymaga dużej wiedzy, możesz bez problemu zrobić to sam.

W czasach zmian klimatycznych, każdy mieszkaniec na ziemi musi przyczynić się do ochrony przyrody. To może być zrobione wybierając przyjazny dla środowiska materiał. Nie od dziś wiadomo, że plastik jest szkodliwy nie tylko dla nas, ale również dla roślin, a czas jego rozkładu w środowisku naturalnym sięga nawet 50 lat. Drewno jest znacznie bardziej ekologicznym wyborem, ponieważ jest materiałem naturalnym, a co za tym idzie nieszkodliwym dla środowiska, a będąc w stanie rozkładu staje się pożyteczną materią organiczną.

Doskonałym przykładem tego procesu są lasy i nieustannie zachodzący w nich cykl odnowy. Przewrócone drzewa zaczynają gnić, a na ich miejsce wyrastają nowe. Warto wspomnieć o organizmach, które powodują rozkład, ponieważ odgrywają ważną rolę w tym procesie – zwracają do gleby składniki odżywcze. W ten sposób cykl zaczyna się od nowa i nigdy się nie kończy. Zatem domki drewniane są przyjazne dla środowiska, ponieważ są wykonane z niesztucznych materiałów będących częścią natury. Cała materia stworzona przez człowieka w taki czy inny sposób przerywa naturalny cykl i to jest coś, co powinniśmy dobrze przemyśleć.

Duże możliwości projektowania

Każdy z nas, bez wyjątku, chce żyć nie tylko w dobrze zbudowanym domu, ale również w przytulnym domu. Można osiągnąć przytulną atmosferę za pomocą różnorodnych subtelności projektowych – domki drewniane otwierają wiele możliwości na realizowanie kreatywnych pomysłów.

Domki drewniane: dlaczego warto je wybrać?
Adobe

Domki drewniane wyróżniają się swoją naturalnością. Zazwyczaj ich wnętrze pozostawia się bez zmian, nie stosuje się ani tapety, ani tynku. Wnętrze domu zdobią fasady, które są montowane w pomieszczeniach.

Drewno idealnie nadaje się do stylu vintage, który czerpie inspirację z przeszłości, ale wygląda niezwykle luksusowo. Drewno tekowe jest zazwyczaj używane do mebli, ponieważ ma niezwykły czerwonawy odcień. Ponadto, jest zaprojektowane w nietradycyjnych kształtach z różnymi zakrzywionymi detalami. Jeśli lubisz rośliny, ten styl będzie bliski Twojemu sercu, ponieważ wnętrze vintage wyróżnia się obfitością roślin doniczkowych. Warto jest wspomnieć, że głównym akcentem stylu vintage jest drewno, dlatego ten styl najlepiej nadaje się do domków drewnianych.

Innym stylem aranżacji wnętrz, który idealnie pasuje do drewnianych przestrzeni jest retro. Wyróżnia się ciemną tonacją drewna, ale także umiarem. Dom udekorowany na ten styl jest przestronny, pozbawiony zbędnych przedmiotów, ale jeśli jest wykonany prawidłowo, to każde pomieszczenie wygląda pięknie i luksusowo.

Natomiast, jeśli lubisz egzotyczny wydźwięk to świetną opcją będzie styl japoński, ponieważ większość elementów tego stylu idealnie pasuje do drewnianych akcentów. Większość przedmiotów jest zrobionych z naturalnych materiałów, więc będziesz mógł się poczuć, jakbyś był otoczony naturą.

Jeśli opcje projektowania w stylu old-fashioned są dla Ciebie bardziej do zaakceptowania, to rustykalny styl jest czymś, czego szukasz. Jest to wnętrze, które emanuje energią antyczności i naturalności, najbardziej ceni codzienną prostotę, ale jednocześnie jest niezwykle przytulne. Taki styl to doskonały wybór dla tych, którzy chcą żyć jak w bajce, w której mogą znaleźć zaciszną leśną chatkę. Wspaniale byłoby spędzić w takim domku chłodne, zimowe wieczory, będąc zawiniętym w koc przy tlącym się kominku z filiżanką gorącej herbaty i książką.

Warto również omówić opcje na elewację domu. Zewnętrzna część domku drewnianego nie wymaga wielu zasobów, ponieważ samo drewno jest ozdobą. Wygląd może pozostać niezmieniony, jeśli drewno jest poddane stałej konserwacji. Wszystkie konstrukcje z naturalnych materiałów będą pasować do drewnianego domu: skalniak, meble ogrodowe, itd. Warto zwrócić uwagę na zieleń, która ożywi otoczenie. Prawdziwą ozdobą takiej rezydencji jest ogrodzenie, które również powinno być wykonane z drewna. Najnowsze pomysły projektowe oferują ogrodzenie, które jest przeplatane kwiatami. Jest to niezrównana dekoracja zewnętrzna, do której najczęściej stosuje się róże. Dzięki swoim najlepszym innowacyjnym pomysłom możesz tworzyć z kwiatów łuki lub inne konstrukcje. Oczywiście, należy również wziąć pod uwagę otaczający Cię krajobraz.

 

Domki drewniane: dlaczego warto je wybrać?
Timber Cabins

Świetna izolacja akustyczna i dobre warunki eksportowe

Domki drewniane, w przeciwieństwie do domów z betonu, posiadają znakomitą izolację akustyczną. Pozwala to na życie w cichym i spokojnym otoczeniu. Nawet, jeśli mieszkam w mieście, w Twoim domu z pewnością będzie panowała cisza.

Drewno jako materiał jest lekkie, dlatego jest łatwe i wygodne do przetransportowania. Na przykład, szopa ogrodowa może by zmontowana gdziekolwiek na świecie, a następnie dostarczona na docelowe miejsce. Taka opcja jest znacznie wygodniejsza, ponieważ nie wymaga przewożenia narzędzi na miejsce pracy lub szukania źródła prądu.

Ekonomiczna opcja

Wybudowanie domu z drewna, jak jego konserwacja, jest dużo tańszym przedsięwzięciem niż w przypadku domów z betonu. Pozostawienie wnętrza w stanie naturalnym pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które następnie można przeznaczyć na farby, lakiery lub inne środki wykończeniowe.

Marzysz o niewielkim domku? Zatem domki drewniane są właśnie dla Ciebie, ponieważ słyną z funkcjonalności. Bez problemu możesz znaleźć projekt domu idealny dla Ciebie. Budowa sama w sobie nie trwa długo w porównaniu z betonowymi budynkami. Ogrzewanie domu z drewna również jest tańsze niż w przypadku standardowych domów, jak wspomniano wcześniej, drewno ma tendencję do utrzymania ciepła oraz posiada doskonałe właściwości izolacyjne.

Chłodniejsze lato niż w betonowym budynku

W końcu drewno jest naturalnym materiałem, więc w pomieszczeniu utrzymywana jest stała temperatura, podczas gdy budynki betonowe mają tendencję do nagrzewania się – latem odczuwa to wiele osób. Najważniejsze kryterium dla domu to dobra izolacja, ponieważ zimą nie pozwala na utratę ciepła, a latem zapobiega przed nagrzewaniem się budynku. Jak już wspomniano wcześniej, domki drewniane mają doskonałe właściwości izolacyjne, z tego powodu w takim budynku zawsze jest miło i przyjemnie. Nie doświadczysz żadnych dokuczliwych sytuacji związanych z pogodą.

Drzewa w mitologii

Prawdopodobnie najbardziej znanym, wspólnym motywem mitologicznym wielu narodów jest Drzewo Świata. Ten pogląd jest kolejną wersją koncepcji świata, w której wyjątkową pozycję przypisuje się drzewu. Drzewo jest postrzegane jako całokształt wielu zjawisk, ale jednocześnie jako przegroda między kosmosem a ziemią. Jego górna warstwa, zwykle gałęzie, jest równoznaczna z poganami, środkowa część (pień) symbolizuje świat ziemski, a korzenie reprezentują świat podziemny. Każdy naród ma inny obrazy Drzewa Świata. Na przykład, w kulturze skandynawskiej ten mitologiczny symbol nazywa się „Yggdrasill” i jest przedstawiany jako gigantyczny jesion, łączący dziewięć światów. Każda gałąź prowadzi do innej warstwy, gdzie znajduje się źródło wszystkiego.

Jeśli chodzi o obecne czasy, to Buddyzm jest religią najbardziej zbliżoną do natury. Wyznawcy buddyzmu wierzą w reinkarnację – dusza po śmierci ciała wcieli się w nowy byt fizyczny. Wierzą również, że wszystko zależy od karmy, czyli dobrych i złych uczynków człowieka. Buddyści nie uczestniczą w kulcie pojedynczej osoby. Nie mają Boga, ale szanują wszystko, co ich otacza. Wyznawcy tej religii przywiązują dużą wagę do pielęgnowania natury. Drzewa są uważane za wyjątkowe. Na przykład, drzewo Bodhi jest słynnym centrum odbywania się pielgrzymek.

Warto również wspomnieć o innych religiach świata, które uważają drzewa za święte. Jedną z nich jest Shinto, rodzima religia Japonii. Jest to religia pogańska, której głównym przedmiotem kultu jest przyroda – nic, zatem dziwnego, że natura zajmuje ważne miejsce w kulturze Japonii. Nie można zapomnieć o Sakurze, prawdziwej dumie Japonii. To drzewo jest najważniejszym symbolem kultury, która przypomina ludziom o tymczasowości, przelotnym pięknie, które trwa nie dłużej niż kwiat Sakury.

W mitologii greckiej również wiele uwagi poświęcano naturze. Mówiąc konkretnie o drzewach, należy wspomnieć o driadach (nimfach leśnych). Wierzono, że były one bezpośrednio związane z drzewami, więc lasy były szczególnie chronione.

Kilka porad jak dbać o drewno

Drewno wymaga stałej opieki, aby mogło utrzymać swoją pierwotną formę. Odsłonięte drewno jest bardziej narażone na gromadzenie się wilgoci, co prowadzi do gnicia. Promienie słoneczne również mogą spowodować negatywne skutki – drewno może stracić swój kolor. Dlatego, tak ważne jest, aby chronić ten naturalny materiał. Doskonale nadają się do tego farby, impregnaty lub inne środki zabezpieczające.

Największym wrogiem drewna są termity, które żywią się martwą zielenią lub drzewami. Jeśli drewno jest już zaatakowane przez termity, co często ma miejsce w przypadku starych budynków, należy najpierw pozbyć się ich, a dopiero potem można przystąpić do renowacji budynku. Najlepiej jest systematycznie sprawdzać swój dom: sprawdzaj ściany lub inne obszary pod kątem uszkodzeń i podejmij natychmiastowe działania, gdy zauważysz najmniejszą zmianę. Termity można usunąć tylko za pomocą specjalnego sprzętu, więc to zadanie najlepiej nadaje się dla profesjonalisty. Dlatego, ważne jest, aby regularnie odnawiać domki drewniane - malować lub zaimpregnować, najlepiej co pięć lat.

Kolejnym ważnym aspektem jest ruch drewna – jest to nieunikniony proces; dlatego ważne jest, aby przed budową domu wybrać odporne na wilgoć, poddane obróbce, wysokiej jakości drewno i pozostawić otwarte najbardziej wrażliwe miejsca domu, czyli okna i drzwi. Na zewnętrznej części budynku wymagane jest zastosowanie podkładu; chroni przed promieniami ultrafioletowymi słońca. Ale równie ważne jest wnętrze domu nawet, jeśli jest narażone na mniej szkodliwe warunki, to mimo wszystko wymaga stałej konserwacji, a dokładniej mówiąc, może wymagać malowania lub innej formy naprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl