Blaty kuchenne ze sztucznego kamienia – nowoczesne i wytrzymałe

Katarzyna Laszczak
Blaty kuchenne ze sztucznego kamienia łączą zalety kamienia naturalnego oraz tworzyw sztucznych.
Blaty kuchenne ze sztucznego kamienia łączą zalety kamienia naturalnego oraz tworzyw sztucznych. ZAJC Kuchnie
Blaty kuchenne ze sztucznego kamienia mają wiele zalet. Są trwałe, odporne, łatwe do utrzymania w czystości i mają niewielką grubość. Wszystko to sprawia, że zyskują coraz większą popularność.

Blaty kuchenne ze sztucznego kamienia

Wybór blatów kuchennych obecnie jest dość duży – od laminowanych, poprzez drewniane, szklane, stalowe, do kamiennych. Coraz większą popularność zdobywają także blaty kuchenne ze sztucznego kamienia. Mają one trwałość i wytrzymałość naturalnego kamienia, ale cechują się m.in. znacznie gładszą i bardziej jednolitą powierzchnią, dzięki czemu są odporniejsze na zabrudzenia i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Wyglądają nowocześnie i pasują praktycznie do każdej kuchni. Jednak pod hasłem „sztuczny kamień”, czy „konglomerat” kryją się różne materiały, o różnych właściwościach i specyfice. Ich wspólną cechą jest wykorzystanie do produkcji surowców mineralnych. Warto też wiedzieć, że wiele z tych materiałów zostało opatentowane przez producentów i muszą one spełniać konkretne parametry. Oto kilka przykładów blatów kuchennych ze sztucznego kamienia.

Blaty kuchenne z kamienia spiekanego

Przykładem kamienia spiekanego jest Lapitec®. To opracowany przez włoską firmę materiał, który łączy właściwości porcelany technicznej z kolorystyką typową dla naturalnych kamieni. Lapitec® jest wyjątkowo gładki i nie wchłania płynów. Ma nawet właściwości „samoczyszczące” i jest odporny na bakterie, pleśnie i grzyby (dzięki zawartości tlenku tytanu). Blat kuchenny z takiego materiału jest więc wyjątkowo higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości. W dodatku jest to materiał trwały i wytrzymały – dzięki czemu można z niego produkować blaty o niewielkiej grubości (12 mm), które nie wymagają montażu wzmacniającego stalowego stelaża. Lapitec® stosuje się także jako okładziny ścienne, więc jeśli zdecydujemy się na taki blat, możemy również zadbać o jednolite wykończenie ścian nad nim.

Blaty kuchenne z kamienia spiekanego Lapitec® są wyjątkowo gładkie i higieniczne.
Blaty kuchenne z kamienia spiekanego Lapitec® są wyjątkowo gładkie i higieniczne. ZAJC Kuchnie

Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego

Innym przykładem „sztucznego kamienia” stosowanego do produkcji blatów kuchennych jest konglomerat kwarcowy Silestone®. Powstaje on na bazie kwarcu (wyjątkowo twardego minerału) oraz żywicy poliestrowej. Blaty kuchenne z tego materiału są dostępne w dużym wyborze wzorów oraz trzech fakturach: polerowana, matowa i strukturalna. Blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego są odporne na plamy, nie chłoną też wody i innych cieczy. Niektóre są dostępne także z powłoką antybakteryjną. Jako blaty kuchenne stosuje się płyty o grubości 20 i 30 mm, natomiast cieńsze (12 mm) wykorzystuje się jako panele ścienne.

Blaty kuchenne z Corianu®

Innym, nowoczesnym (choć opatentowanym prawie 50 lat temu) materiałem stosowanym do produkcji blatów kuchennych jest Corian®. Do jego produkcji jest wykorzystywany wodorotlenek glinu oraz żywica akrylowa. Z Corianu® można tworzyć jednolite powierzchnie, bez widocznych łączeń – umożliwia to np. zintegrowanie zlewozmywaka bezpośrednio z blatem kuchennym. Z tego materiału można wykonywać blaty kuchenne niewielkiej grubości (12 mm). Materiał jest gładki i wytrzymały, jednak trzeba uważać na bezpośrednie działanie wysokich temperatur.

Corian® to materiał, który pozwala np. na stworzenie zlewozmywaka bezpośrednio zintegrowanego z blatem kuchennym.
Corian® to materiał, który pozwala np. na stworzenie zlewozmywaka bezpośrednio zintegrowanego z blatem kuchennym. ZAJC Kuchnie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl