Aksamitki królowały w przydomowych ogródkach naszych babć, ale znalazły też swoje miejsce we współczesnych ogrodach, zawdzięczając swoją ponadczasową popularność żywym barwom kwiatów i długiemu okresowi kwitnienia.
Jak uprawiać aksamitki
Aksamitki to rośliny jednoroczne, ale mało wymagające i łatwe w uprawie. Oczekują jedynie słonecznego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej, przeciętnej gleby ogrodowej. Mają niewielkie rozmiary, dlatego mogą być uprawiane zarówno na rozległych kwietnikach (np. miejskich), jak w małych, przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach i tarasach. Na ogół nie sprawiają większych problemów i tylko czasami mogą paść ofiarą ślimaków (na stanowiskach wilgotnych, półcienistych i zacisznych) lub szkodników (w suchych miejscach atakowane są przez przędziorki).
Sprawdź: Jak uprawiać poziomki w ogrodzie
Posadź aksamitki przeciw nicieniom i mszycom
Jednak aksamitki zasługują na uwagę nie tylko ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty, ale też szczególne właściwości, dzięki którym mogą być uznane za rośliny do zadań specjalnych. Przede wszystkim mogą stać się naszym nieocenionym sojusznikiem w walce ze szkodnikami i chorobami roślin.