Brzoskwinia UFO. Jak uprawiać płaskie brzoskwinie w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Brzoskwinie o płaskich owocach w Polsce są popularne od stosunkowo niedawna. Jednak to stara, chińska odmiana, uprawiana tam już w co najmniej XVI wieku.
Brzoskwinie o płaskich owocach w Polsce są popularne od stosunkowo niedawna. Jednak to stara, chińska odmiana, uprawiana tam już w co najmniej XVI wieku. Taleitan (pixabay.com)
Brzoskwinie dające płaskie owoce, nazywane UFO, można uprawiać w ogrodzie. Podpowiadamy, jakie mają wymagania, jak pielęgnować i przycinać te brzoskwinie.

Brzoskwinia to owoc wyjątkowo smaczny i aromatyczny. Zwykle ma okrągły kształt i żółty, słodko-kwaśny miąższ, ale są też odmiany płaskoowocowe, przypominające kształtem kosmiczny statek UFO.

Czym są brzoskwinie UFO

Płaskie brzoskwinie to jednak nie mutanty, ale drzewa od stuleci uprawiane w Chinach (są odmianą brzoskwini zwyczajnej - Prunus persica var. platycarpa). Uzyskiwane z nich owoce są bardzo cenione, gdyż od swoich „okrągłych” kuzynów różnią się nie tylko wyglądem, ale też smakiem. Ich miąższ jest delikatniejszy, słodszy, bardziej soczysty i prawie biały.

Płaskie brzoskwinie – odmiana „Saturn” polecana do ogrodu

Protoplaści uprawianych dzisiaj brzoskwiń płaskoowocowych pochodzili z rejonów o ciepłym i wilgotnym klimacie, dlatego obszar ich uprawy był dość ograniczony. Prace hodowlane pozwoliły jednak uzyskać takie odmiany, które są w stanie poradzić sobie w trudniejszych warunkach i chłodniejszym klimacie.

Należy do nich przede wszystkim amerykańska odmiana „Saturn”, której owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Są średniej wielkości i mają spłaszczony kształt, kremowo-białą skórkę, pokrytą dużym, czerwonym rumieńcem (w 60-80%) oraz bardzo smaczny, soczysty, aromatyczny, biały, słodki miąższ. Wewnątrz owocu znajduje się mała pestka, łatwo odchodząca od miąższu.

Uprawa brzoskwini Saturn – podstawowe wymagania

Brzoskwinie płaskoowocowe należy sadzić w miejscach słonecznych i zacisznych, osłoniętych przed wiatrem. Podłoże dla nich musi być żyzne i przepuszczalne (ziemię dobrze jest przemieszać z kompostem). Drzewka najlepiej sadzić wiosną, ponieważ młode są wrażliwe na mróz. Posadzone jesienią lub nawet latem, będą wymagały solidnego zabezpieczenia na zimę.

Drzewa owocują obficie i starsze są odporne na mróz, a ich kwiaty dobrze znoszą wiosenne przymrozki, jednak brzoskwinia płaskoowocowa nie ma jedynie samych zalet i nie należy do roślin bezobsługowych.

Kiedy i jak przycinać brzoskwinie Saturn i inne płaskoowocowe

Odmiana „Satrurn”, podobnie jak inne brzoskwinie płaskoowocowe, rośnie bardzo silnie i tworzy szeroką koronę, dlatego wymaga radykalnego przycinania, nawet 2 razy w sezonie. Wiosną drzewa tnie się podobnie jak klasyczne odmiany brzoskwiń, ale rośliny potrzebują jeszcze dodatkowego cięcia latem. Przeprowadza się je na ok. 3 tygodnie przed terminem dojrzewania owoców.

W czasie zabiegu całkowicie usuwa się wszystkie silne, mocne pędy tzw. "wilki" oraz skraca najsłabsze pędy na długość ok. 20 cm. Te, które znajdują się wewnątrz korony, przycina się jeszcze mocniej, bo nad drugim oczkiem od podstawy. Dzięki temu drzewa są lepiej doświetlone, a owce mają lepsze warunki do rozwoju.

Płaskie brzoskwinie są smaczne i mają niewielką pestkę.
Płaskie brzoskwinie są smaczne i mają niewielką pestkę. Moritz320 (pixabay.com)

Pielęgnacja brzoskwini UFO – przerzedzanie zawiązków owoców

To jednak nie koniec zabiegów pielęgnacyjnych związanych z brzoskwinią płaskoowocową. Odmiana „Saturn” ma tendencję do zawiązywania bardzo dużej ilości małych owoców, jeśli więc chcemy uzyskać jak największe owoce, musimy przeprowadzić zabieg przerzedzania związków. Wiele osób z niego rezygnuje w obawie, że straci wszystkie owoce, nie jest to jednak dobry pomysł, bo jeśli zawiązków na drzewie pozostanie zbyt dużo, ze zbiorów też nie będziemy zadowoleni, bo owoce będą małe i mniej słodkie.

Z zabiegiem warto jednak poczekać do końca czerwca, gdyż wtedy wiele drzew samoistnie zrzuca nadmiar zawiązków (tzw. „opad czerwcowy” lub „świętojański”). Po takim opadzie zawiązków należy dokładnie obejrzeć drzewo i ręcznie usunąć te zawiązki, które nadal rosną zbyt gęsto (np. po kilka w pęczkach).

Usuwanie zawiązków należy zacząć od tych najmniejszych, zdeformowanych i uszkodzonych. Po zabiegu najdorodniejsze, pojedyncze zawiązki powinny znajdować się na pędzie w odstępach ok. 10-15 cm.

Szkodniki i choroby brzoskwini Saturn

Kolejna słaba storna brzoskwini „Saturn” to właśnie jej smaczne, płaskie owoce. Ich słodki, aromatyczny miąższ wabi mnóstwo owadów (m.in. osy i pszczoły), które uszkadzają owoce, powodując ich szybsze gnicie. Spłaszczony kształt owoców sprawia, że woda z opadów dłużej zalega przy szypułce, prowadząc do ich gnicia.

Delikatny miąższ jest też wrażliwy na długotrwałe opady, dlatego podczas mokrego lata wiele owoców może zgnić, zanim będą nadawały się do zbioru. Taka wrażliwość owoców na gnicie sprawia, że drzewa stają się podatne na brunatną zgniliznę drzew pestkowych i dobrze jest stosować zabiegi profilaktyczne, chroniące je przed chorobą. Drzewa nie są też niestety odporne na kędzierzawość liści brzoskwini, która także może im zagrażać.

Kiedy zbierać płaskie brzoskwinie

Owoce brzoskwini płaskoowocowej po osiągnięciu pełnej dojrzałości szybko przejrzewają i stają się miękkie, jeśli wiec chcemy zebrać ich jak najwięcej, najlepiej zrywać je krótko przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, wielokrotnie, w miarę dojrzewania. Owoców nie można też zbyt długo przechowywać, bo już po 2-3 dniach zaczynają mięknąć. Inne wymagania uprawowe brzoskwini płaskoowocowej są podobne, jak wymagania tradycyjnych brzoskwiń.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brzoskwinia UFO. Jak uprawiać płaskie brzoskwinie w ogrodzie - e-Ogródek

Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl