Zwierzęta domowe - jak im zapewnić optymalne warunki

Wojciech Lechowski
Domowe zwierzęta to sama radość...jednak nie możemy zapominać, że to żywe i bardzo ruchliwe istoty, które potrafią nieświadomie coś zwalić, przegryźć...a to może stwarzać dla nich niebezpieczeństwo.
Domowe zwierzęta to sama radość...jednak nie możemy zapominać, że to żywe i bardzo ruchliwe istoty, które potrafią nieświadomie coś zwalić, przegryźć...a to może stwarzać dla nich niebezpieczeństwo. MarlyneArt Pixabay.com
Zwierzęta domowe traktowane są jak równoprawni członkowie rodziny. Przeszły one z człowiekiem bardzo długą drogę. Znaczącą ich rolę w naszym życiu wyznaczyło łowiectwo, a potem hodowla. Były obecne w pierwotnych szałasach i pierwszych osadach, jakie tworzyli ludzie. Obecnie mieszkają z nami w wygodnych mieszkaniach usytuowanych w wielkich i hałaśliwych miastach.

Pragniemy obecności zwierząt w naszych domach, ponieważ ich towarzystwo działa na nas kojąco. Mają miłe w dotyku futerka, wiernie na nas spoglądają i radośnie witają, kiedy wracamy z pracy. Jednak zdarza się też niestety, że bywają psotne i potrafią narobić niemało szkód w czasie naszej nieobecności w domu. Tego, jak nabywane przez nas zwierzę będzie zachowywało się na co dzień – nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć. Wiele zależy także od trudu, jaki włożymy w jego wychowanie oraz od ilości czasu poświęcanego zwierzęciu w ciągu doby.

Jeśli jesteśmy bardzo zapracowani, w domu bywamy rzadko i krótko – w ogóle nie powinniśmy brać pod uwagę posiadania zwierząt. Jeżeli dysponujemy większą ilością czasu wolnego – przygarnięcie lub zakup zwierzątka i tak trzeba dobrze przemyśleć. Przed podjęciem decyzji należy uwzględnić nie tylko przyjemności płynące z obcowania z nim, ale także nasze zwiększone obowiązki i ewentualne straty, jakie mogą powstać w mieszkaniu. Dodatkowo mieszkanie oraz balkon powinny zostać odpowiednio przygotowane na przyjęcie nowego mieszkańca.

Zwierzęta domowe - przede wszystkim bezpieczeństwo

Zwierzęta domowe, które najczęściej przyjmujemy w nasze progi to psy oraz koty. Kiedy decydujemy się na to, by zamieszkały razem z nami – należy zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Musimy zdawać sobie sprawę, że już od pierwszego dnia obecności zwierzęcia w naszym domu – to tylko my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na młode czworonogi, powinniśmy wykazać się dość dużą wyobraźnią w przygotowywaniu dla nich nowego lokum.

Młode zwierzęta są bowiem bardzo ciekawskie i pełne temperamentu, co powoduje, że złe przygody przytrafiają im się najczęściej. Psy bywają nadzwyczajnie pomysłowe jeśli chodzi o gryzienie i zjadanie różnych przedmiotów. Koty natomiast łatwo mogą się zaplątać, zaklinować, pokaleczyć lub wypaść przez niezabezpieczone okno, czy balkon. Nietrudno także u nich o poparzenia lub porażenie prądem. Zarówno w przypadku jednych, jak i drugich czworonogów powinniśmy być nie mniej przewidujący, co podczas zapewniania bezpieczeństwa dla naszych dzieci.

Mieszkanie powinno być urządzone w taki sposób, aby było w nim jak najmniej bibelotów. Szczególnie należy zabezpieczyć przedmioty cenne, a dodatkowo kruche. W przypadku psa wystarczy przenieść je w wyższe partie mieszkania. Jednak dla kota taki zabieg nie będzie wystarczający. Łupem zwierzęcych pazurków oraz zębów mogą też paść nasze rzeczy, które niekiedy zostawiamy porozrzucane po podłodze. To jednak akurat jedynie czysty pozytyw, ponieważ będziemy mieli szansę bardzo szybko nauczyć się panowania nad porządkiem w naszym domu. Warto też zabezpieczyć kontakty oraz wszelkie kable. Niektóre koty uwielbiają gryźć ładowarki do telefonów.

Dobre warunki – mniej strat

Bezpieczeństwo zwierząt domowych, to jedna sprawa. Zupełnie inną jest stworzenie im dogodnych warunków i wytyczenie jasnych granic od samego początku obecności w naszym domu. Musimy pamiętać, że choć zwierzęta bardzo chętnie zamieszkają w naszym wygodnym i ciepłym mieszkaniu i z wielką chęcią będą przyjmować od nas pożywienie, to jednak w dalszym ciągu pozostają wierne potrzebom swojego gatunku. Stworzenie im optymalnych warunków bywa niekiedy trudne poprzez ograniczoną przestrzeń mieszkalną, jaką dysponujemy.

Zobacz także: Jak usuwać w mieszkaniu sierść, gdy mamy psa lub kota

Wielu z nas nie chce też od razu po przyjęciu psa lub kota zamieniać mieszkania w ogród zoologiczny. Skoro jednak zwierzak stał się już członkiem naszej rodziny – należy zagwarantować mu przestrzeń, którą w pewnym sensie będzie mógł dysponować. Odpowiedni wystrój wnętrza i uwzględnienie sprzętów służących potrzebom czworonoga pozwala uniknąć problemów i uchronić zwierzę przed wystąpieniem u niego zaburzeń w zachowaniu, powodujących straty i szkody w naszym domu.

Ułożony i niekłopotliwy pies

Kiedy przyjmujemy psa bardzo ważne jest wytyczenie mu od razu przestrzeni, którą może dysponować i zabezpieczenie tej powierzchni mieszkania, do której nie życzymy sobie, by czworonóg wchodził, np. do sypialni dziecka, naszej własnej, do kuchni, czy jadalni. Do nauczenia psa, które miejsca pozostają do jego dyspozycji, a które są wyłącznie naszą strefą doskonale nadadzą się drewniane lub metalowe płotki.

Jeśli pies czy kot ma swoje zabawki, znacznie rzadziej interesuje się naszymi rzeczami i nie niszczy ich.
Jeśli pies czy kot ma swoje zabawki, znacznie rzadziej interesuje się naszymi rzeczami i nie niszczy ich. Katarzyna Laszczak

Mogą to być te same płotki, które służą do zagrodzenia schodów, czy innych miejsc przed dostępem do nich małych dzieci. Po pewnym czasie zwierzę zrozumie, do których części domu nie ma wstępu i płotki będzie można zdemontować. Musimy jednak pamiętać, że pies w swojej strefie musi mieć wygodne posłanie oraz regularnie napełnianą karmą i wodą miskę. Niemniej ważne jest podarowaniu psu zabawek, które staną się jego wyłączną własnością oraz poświęcanie zwierzęciu maksymalnej ilości czasu poprzez wspólną zabawę, długie spacery, itp. Zwierzęta najczęściej czynią bowiem szkody na skutek tego, że nudzą się pozostawione same na długie godziny w domu.

Indywidualny i bezpieczny kot

Kot chodzi swoimi ścieżkami i wejść w każdy kąt - warto zabezpieeczyć szklane rzeczy na półkach, żeby ich nie zwalił i się nie skaleczył.
Kot chodzi swoimi ścieżkami i wejść w każdy kąt - warto zabezpieeczyć szklane rzeczy na półkach, żeby ich nie zwalił i się nie skaleczył. Katarzyna Dębek

Innych warunków wymaga domowy kot, a zwłaszcza ten, który nie wychodzi na dwór. Kocia strefa nie jest już tak oczywista i ograniczona, jak strefa psa. Koty lubią podział mieszkania na określone rewiry. Oznacza to, że kot w innym pomieszczeniu spożywa posiłki, w innym śpi i bawi się, a jeszcze w innym załatwia swe potrzeby. Potrzebuje
w domu miejsca, gdzie będzie mógł spokojnie wskakiwać, wdrapywać się, ostrzyć pazurki i gonić turlające się przedmioty.

Bardzo istotą potrzebą kota i jednocześnie uciążliwą dla właścicieli ekskluzywnych mieszkań jest właśnie ostrzenie pazurów. Jeśli nie dostarczymy kotu odpowiedniego dla niego drapaka, będzie niszczył ściany, podłogę oraz meble. Specjalistyczne kocie drapaki można nabyć w sklepach zoologicznych, ale do powyższego celu nadaje się również kawałek pnia, pochodzącego ze ściętego drzewa, np. z brzozy.

Ponadto koty, które nie wychodzą na zewnątrz muszą mieć też dostęp do żywej zieleni w doniczce. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre rośliny doniczkowe mogą wydzielać substancje trujące i z posiadania takich, po przyjęciu kota, należy całkowicie zrezygnować. Inne mogą pozostać w mieszkaniu, ale jeśli chcemy, aby kot nie niszczył ich liści – konieczne jest zagwarantowanie zwierzęciu jego własnej zieleniny. Nadają się do tego mieszanki traw, kocimiętka, zielistka, papirus, szczypiorek oraz tradycyjne zioła, które wysiewamy w domu także i dla naszych potrzeb, np. oregano, rozmaryn, czy estragon.

Zorganizowanie kociego ogródka w domu prawdopodobnie uchroni przed zagładą nasze ulubione rośliny. Jeżeli mieszkamy na wyższej kondygnacji budynku – konieczne jest zabezpieczenie okien siatką lub gęstą kratą. W identyczny sposób należy zabezpieczyć balkon. Jeśli będziemy mieli pewność, że kot nie wypadnie z balkonu – można tam urządzić koci raj. Rośliny w skrzynkach oraz odpowiednie zabawki sprawią prawdopodobnie, że kot w ciągu lata praktycznie nie będzie schodził
z balkonu. Koty uwielbiają bowiem świeże powietrze, wygrzewanie się na słońcu oraz baczną obserwację tego, co dzieje się na zewnątrz.

Kabel od laptopa to potencjalne niebezpieczeństwo - koty są w stanie je przegryźć.
Kabel od laptopa to potencjalne niebezpieczeństwo - koty są w stanie je przegryźć. Katarzyna Korzeniewska

Inne zwierzęta domowe

Psy i koty uchodzą za najbardziej absorbujące i wymagające poświęcenia im czasu zwierzęta. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że także i wszyscy pozostali przyjaciele człowieka nie mogą być pozostawieni sami sobie. Wprawdzie króliki, żółwie, świnki morskie oraz wszelkiego rodzaju udomowione ptactwo większość czasu spędza w zamkniętych klatkach, ale i te zwierzęta wymagają właściwej opieki i pielęgnacji. Klatki trzeba bowiem czyścić, a zwierzęta wypuszczać na tzw. wybieg lub loty.

Wypuszczone z klatki papugi potrafię np. zrywać dekoracje okienne, a ostrymi dziobami uszkodzić zewnętrzną powierzchnię ścian lub sufitów. Przed królikiem konieczne jest staranne pochowanie wszystkich kabli oraz umieszczenie w wyższych partiach mieszkania książek. Reasumując: nie ma zwierzęcia, które oprócz swych licznych zalet, nie miałoby jednocześnie określonych wad. Dlatego też każda decyzja mająca na celu przyjęcia zwierzęcia do domu powinna być bardzo starannie przemyślana. Zwierzę, to nie przedmiot, którego można się pozbyć, gdy przestanie nam się podobać!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl