Żelazka nowoczesne i tradycyjne - czym się różnią?
Tradycyjne żelazka wygładzają powierzchnię tkaniny gorącą temperaturą swojej stopy. Nawet jeśli wyposażone są w zbiornik na wodę, to para powstaje właśnie w wyniku nagrzewania się metalowej powierzchni żelazka. To sprawia, że trudno dopasować nam temperaturę do rodzaju tkaniny, co często przyczynia się do powstania nieestetycznych wyświeceń na powierzchni materiału. Nowoczesne żelazka do prasowania parą do wygładzania tkaniny wykorzystują właśnie parę wodną, która powstaje w generatorze pary. Dostarczana za pomocą grubego przewodu do żelazka posiada duże ciśnienie oraz wysoką temperaturę, co pozwala nam poradzić sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zagnieceniami. Co ważne, para nie uszkadza tkaniny, dlatego prasowanie żelazkiem tego typu jest nie tylko szybkie i łatwe, ale również bezpieczne dla naszych ubrań. Mówiąc o różnicach pomiędzy tradycyjnymi żelazkami, a nowoczesnymi, nie sposób nie zauważyć sporej różnicy jeśli chodzi o wymiary samego żelazka. Jak wygląda tradycyjny model wiemy wszyscy. Z kolei jeśli chodzi o żelazko parowe, to tak naprawdę wygląda ono bardzo podobnie do zwykłego, lecz jego nieodłączną częścią jest stacja generująca parę(patrz zdjęcie poniżej) - przez to może wydawać się ono większe i mniej praktyczne. Jest to jednak nieprawda. Samo żelazko parowe, po odłączeniu od generatora pary jest lżejsze i bardziej zwrotne. Generator zaś możemy położyć w dowolnym miejscu - tak, by nie przeszkadzał nam w czasie pracy. Warto więc nie ulegać obiegowym opiniom. Żelazka parowe są bowiem wygodne i praktyczne, a zalety, jakie posiadają, są nie do przecenienia.
Prasowanie w pionie - kiedy warto skorzystać z takiej możliwości?
Prasowanie w pionie to oszczędność czasu. Nie musimy bowiem rozkładać deski do prasowania oraz starannie układać na niej ulubionych ubrań by dotrzeć w każdy zakamarek. Jest to więc idealne rozwiązanie gdy musimy szybko zadbać o wygląd naszego stroju. To również spore ułatwienie w przypadku materiałów, które ciężko prasować w tradycyjny sposób. Przykładem może być prasowanie firan- w pionie jest szybkie, proste i przyjemne. Co więcej, prasując parowo nie musimy martwić się, że delikatna tkanina, z jakiej zostały wykonane, ulegnie zniszczeniu. Prasowanie na wieszaku doskonale sprawdza się w przypadku ubrań, które są trudne do wyprasowania - marynarek, sukienek, bluzek z falbanami. Dzięki żelazku do prasowania w pionie możemy usunąć zagniecenia bez obaw, że powstaną kolejne.
Co jeszcze potrafi żelazko do prasowania w pionie?
Chyba każdy z nas stanął w obliczu sytuacji, w której pomimo pieczołowitego prasowania koszuli czy sukienki, po wyjęciu jej z szafy po raz kolejny natknęliśmy się na nieestetyczne zagniecenia. Bardzo często jest to wynikiem złego sposobu składania ubrań i można tego uniknąć. Niemniej jednak kiedy dojdzie do takiej sytuacji, a wyjście z domu już za chwilę, nie ma czasu na kolejne chwile przy desce do prasowania. Jak szybko odświeżyć ubrania bez prania i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów? W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się właśnie żelazko do prasowania w pionie. Doskonale odświeża ubrania parą sprawiając, że na powrót zaczynają prezentować się estetycznie i elegancko. Odświeżanie ubrań parą to również idealne rozwiązanie w przypadkudawno nienoszonych płaszczy, palt czy kurtek. Po lecie spędzonym w szafie często nie prezentują się najlepiej, ale nie zawsze wymagają od nas zawożenia ich do pralni. Szybkie odświeżenie parą w takiej sytuacji jest rozwiązaniem oszczędzającym nasz czas i pieniądze.
Jaki sprzęt warto wybrać i na co zwrócić uwagę?
Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej żelazek ze stacją parową, które umożliwiają nam zarówno tradycyjne prasowanie, jak i prasowanie w pionie. To sprawia, że podjęcie decyzji co do zakupu konkretnego urządzenia bywa kłopotliwe. Jak zwykle w tym przypadku warto stawiać na sprawdzone marki, których jakość produktów znana jest od wielu lat. Urządzenia znanych producentów są bowiem zazwyczaj znacznie bardziej solidne, a przy tym skuteczne w działaniu. Warto także sprawdzić w jakie funkcje wyposażone jest żelazko. Dobre żelazko do prasowania w pionie ułatwia nam codzienność np. poprzez prosty system usuwania kamienia czy brak konieczności regulowania temperatury. Tak, to naprawdę jest możliwe - żelazka do prasowania w pionie nie muszą wymagać od nas ustawiania temperatury, co znacznie zmniejsza ryzyko zniszczenia tkanin w trakcie prasowania. Poszukując żelazka, które będzie dla nas najlepszym wyborem, warto również sprawdzać opinie w Internecie. Istnieją bowiem rankingi, które pozwolą nam porównać ze sobą poszczególne urządzenia i wybrać najlepsze, np.: Ranking żelazek parowych – jak wybrać najlepsze żelazko?
Blogerki używają żelazek do prasowania na wieszaku
Dla wielu pań (i nie tylko) wyznacznikiem tego, na jakie sprzęty gospodarstwa domowego warto stawiać, są opinie blogerek. Nie ma w tym nic dziwnego - wnikliwe testy urządzeń pozwalają im bowiem przedstawić nam zalety i wady każdego z nich, co ułatwia podjęcie decyzji o zakupie. Blogerki w przypadku generatorów pary doceniają krótszy czas prasowania, łatwość obsługi tego typu urządzeń czy wygodę jaką daje prasowanie w pionie. Mają one również swoich faworytów. Wśród żelazek parowych do prasowania w pionie najlepsze oceny zbiera obecnie żelazko ze stacją parową firmy Braun. Sprzęty tej marki doceniły już między innymi autorki blogów takich jak Wyrwane z Kontekstu, Ubieraj się klasycznie czy Niebałaganka. Podsumowując, prasowanie wbrew pozorom wcale nie musi być uciążliwą i czasochłonną czynnością, której większość z nas stara się unikać. W dzisiejszych czasach mamy bowiem dostęp do nowoczesnych i funkcjonalnych urządzeń, które mogą nam to ułatwić. Profesjonalne żelazka parowe to jedna z tych propozycji. Nie dziwi więc fakt, że cieszą się coraz większą popularnością.
Prasowanie w pionie (na wieszaku) żelazkiem z generatorem pary - czy się opłaca?
Poniższy materiał wideo przedstawia jak łatwe jest prasowanie na wieszaku (od 4:00)