Jak działa wielofunkcyjny robot kuchenny?
Robot wieloczynnościowy to sprzęt, który spełnia bardzo wiele funkcji w kuchni. - Mając na stanie takie urządzenie, nie musimy zaopatrywać się np. w mikser, blender, maszynkę do mięsa, młynek do kawy, sokowirówkę i wiele innych gadżetów. Wymienne elementy pozwolą nam wyrobić lub zmiksować ciasto, wycisnąć sok, rozdrobnić poszczególne produkty czy zetrzeć warzywa i owoce. W zależności od tego, jakie dodatkowe akcesoria dobierzemy, ten jeden sprzęt może zastąpić nam większość urządzeń kuchennych. To ogromna oszczędność pieniędzy oraz miejsca (szczególnie w sytuacji, gdy mamy niewielkie mieszkanie). Osoby, które bardzo dużo gotują, również docenią tego typu robot. Podczas przyrządzania poszczególnych potraw wystarczy tylko wymieniać kolejne końcówki i naczynia, by móc w tym samym czasie korzystać z funkcji różnych urządzeń kuchennych. Poszczególne elementy są zwykle tak zaprojektowane, by łatwo się je montowało i demontowało, a po zakończonym gotowaniu bez problemu można je było umyć w zmywarce. Taki system pracy pozwala w krótkim czasie na przygotowanie wielu potraw. To szczególnie ważne, gdy mamy liczną rodzinę, dużo i często gotujemy lub przygotowujemy potrawy na świąteczny stół albo na przyjęcie. Urządzenie wielofunkcyjne do kuchni posłuży nam przez wiele lat, jeżeli wybierzemy model dobrej jakości i o odpowiednich parametrach. Na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze parametry wielofunkcyjnego urządzenia do gotowania – moc, materiał i wymiary
Na rynku znajdziemy cały mnóstwo różnego rodzaju robotów kuchennych do wszystkiego. Jak w takim morzu produktów znaleźć coś niezawodnego, co będzie służyło nam przez długie lata? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na moc urządzenia. Im jest większa, tym robot może dłużej pracować bez przerwy. Większość modeli średniej klasy ma moc 900-1000 W. Taki parametr pozwala już na szybką i bezproblemową pracę. Jeżeli zależy nam na mocniejszym urządzeniu, to w sklepach rozejrzyjmy się za sprzętem do 1700 W. Pamiętajmy jednak, że sama moc to nie wszystko, razem z nią musi iść w parze również solidna konstrukcja. Zwróćmy uwagę, by urządzenie było stabilne i ciężkie. Odpowiednio zbudowany robot nie będzie wędrował po blacie podczas miksowania nawet najbardziej opornych produktów. Obecnie coraz więcej sprzętów produkuje się tak, by były kompaktowe, ale nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku robota wielozadaniowego. To jedno większe urządzenie zastąpi nam tak wiele innych sprzętów, że nie martwmy się jego większymi rozmiarami. Obudowa powinna być zrobiona z mocnego plastiku, a najlepiej, gdyby była stalowa. Omijajmy szerokim łukiem źle spasowane i miękkie obudowy ponieważ takie urządzenie wielofunkcyjne do gotowania nie sprawdzi się na długo. Bardzo ważna jest też możliwość mycia akcesoriów w zmywarce.Jeżeli nasze gotowanie ma być proste i przyjemne, to warto oszczędzić sobie również czasu, który trzeba byłoby przeznaczyć na zmywanie.
Miski i mieszadła – podstawowe wyposażenie robota wielofunkcyjnego
Kiedy mówimy o maszynie do wyrabiania ciasta, mamy na myśli urządzenie wyposażone w system planetarny. Co kryje się pod tą nazwą? Robot planetarny to sprzęt, którego mieszadło porusza się nie tylko wokół własnej osi, ale także wokół misy. Dzięki takiej funkcji mikser zagniecie dla nas takie ciasta, które zwykle trzeba było wyrabiać ręcznie np. drożdżowe lub na pierogi. Mechaniczne przygotowywanie masy ma przewagę nad tradycyjnym, ręcznym zagniataniem. Ciepło naszych rąk jest korzystne w przypadku wyrabiania ciasta drożdżowego, ale negatywnie wpływa na konsystencję kruchego. Korzystając z robota kuchennego, możemy regulować jego tempo oraz temperaturę pracy i dobrać ją do charakterystyki konkretnego ciasta. Dobry robot planetarny jest wyposażony w 3 podstawowe końcówki wykonane ze stali nierdzewnej:
- hak do wyrabiania ciężkich ciast (np. drożdżowych czy chlebowych),
- mieszadło do mieszania i ucierania
- oraz trzepaczkę do ubijania białek, bitej śmietany czy delikatnych ciast.
Przydatne są również:
- mieszadło elastyczne zakończone silikonowym brzegiem,
- łopatka do przekładania delikatnych musów,
- mieszadło w kształcie K
- oraz spiralny hak.
Zwróćmy uwagę na to, by wybrany robot miał możliwość opuszczania i podnoszenia mieszadła. Regulacja poziomu mieszadła pozwoli nam na precyzyjne łączenie wszystkich składników oraz ułatwi przygotowanie mniejszej ilości ciasta lub kremu. Jeżeli chodzi o misę, to powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, najlepiej ze stali. Istotna jest również pojemność misy w robocie planetarnym – lepiej jest wybrać większy rozmiar niż mniejszy. 3 l to absolutne minimum, a jeszcze lepiej celować w pojemniki powyżej 5 l. Nawet gdy będziemy chcieli przygotować niewielką porcję, to bez problemu wykorzystamy tak dużą misę. Niestety mała miska będzie nam stwarzała ograniczenia przy większych potrawach. Zwróćmy uwagę, czy robot kuchenny z misą ma wbudowaną funkcję ważenia produktów. Dzięki takiej opcji będziemy mogli łatwo odmierzyć określoną liczbę porcji lub konkretną gramaturę posiłku.
Jakie jeszcze funkcje mają urządzenia wielozadaniowe?
Miksowanie i zagniatanie ciasta to dopiero dobry początek. W zależności od tego, jakie wybierzemy przystawki, nasz robot może wykonywać całe mnóstwo zadań kuchennych. Najlepiej wybrać urządzenie, do którego będzie pasować jak najwięcej różnych akcesoriów. Najpopularniejsze dodatki do urządzenia wielofunkcyjnego to blender kielichowy, malakser oraz sokowirówka. Nasze kuchenne urządzenie wielofunkcyjne możemy doposażyć również w kostkarkę, czyli dodatek do krojenia warzyw w kostkę. - Jeśli często przygotowujemy domowy makaron, przydatna będzie nasadka do wałkowania i cięcia makaronu oraz przystawka do formowania makaronów krótkich. - Jeżeli zdecydujemy się na zakup robota kuchennego z maszynką do mielenia mięsa, bardzo łatwo przygotujemy kotlety mielone czy domowe kiełbasy. Dużym zainteresowaniem cieszą się też takie dodatki jak młynek do kawy i przypraw, wyciskarka do cytrusów, przystawka do lodów, akcesorium do tarcia ziemniaków oraz dodatek do przecierania owoców. Zwróćmy również uwagę na sposób regulacji prędkości. Najlepiej, gdyby był płynny, a w przypadku skokowego musi mieć minimum 5 stopni, a najlepiej 7. Dobrze sprawdzają się funkcje pulse (tryb pulsacyjny), delikatnego mieszania, łagodnego rozbiegu oraz stałej prędkości pracy mieszadeł. Przydatna jest też osłona misy z otworem do dodawania składników oraz dodatkowa miska. Potrzebujesz dodatkowej pomocy podczas wyboru robota kuchennego do gotowania? Jeszcze więcej porad i informacji znajdziesz w poradniku: Najlepszy planetarny robot kuchenny - ranking blogerów
Wielofunkcyjny robot kuchenny z funkcją gotowania? Tak! To możliwe!
Producenci urządzeń wielofunkcyjnych cały czas nas zaskakują. Marka Kenwood wypuściła na rynek robota kuchennego z funkcją gotowania. Cooking Chef to urządzenie planetarne, które dodatkowo pozwala przyrządzać potrawy na parze, dusić, smażyć w wysokiej temperaturze oraz gotować w niskiej temperaturze jak w wolnowarze. Ciepło możemy ustawić z dokładnością do 1°C, dzięki czemu da się bardzo precyzyjnie dobrać parametry gotowania do przygotowywanego dania. W zestawie znajduje się koszyk do gotowania na parze, który należy umieścić w misie robota. Takie urządzenie jak Cooking Chef z powodzeniem zastąpi nam parowar, a nawet klasyczną kuchenkę! Wbudowana płyta indukcyjna o mocy 1000 W pozwala na przyrządzanie gorących dań. To idealne rozwiązanie, kiedy podczas gotowania nie potrzebujemy więcej niż jednego palnika. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: Robot kuchenny z funkcją gotowania KCC9043S Kenwood. Jak działa wielofunkcyjny gotujący robot kuchenny przedstawiono w poniższym materiale wideo:
.