Zalety garderoby w sypialni
Przeniesienie garderoby do sypialni jest popularnym rozwiązaniem z kilku powodów. Przede wszystkim mamy łatwy i szybki dostęp do ubrań. To znacznie usprawnia codzienną rutynę. Nie trzeba szukać ubrań po całym mieszkaniu. Poza tym sypialnia to strefa prywatna, która zwykle nie jest odwiedzana przez gości i służy wyłącznie domownikom. W tym pomieszczeniu można postawić masywne, duże szafy, które w innym miejscu zabierałby miejsce i psuły efekt wizualny. Sypialnia służy do odpoczynku i relaksu, do tego nie jest potrzebna wielka przestrzeń.
Jak zaaranżować garderobę w sypialni?
Sposób wydzielenia garderoby w sypialni zależy od metrażu. Im większe pomieszczenie, tym więcej możliwości. Jednak najważniejszą kwestią jest dobre zaplanowanie przestrzeni. Maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni sprawi, że garderoba będzie funkcjonalna i pojemna. Ważnym aspektem są też własne potrzeby i preferencje. Innej garderoby potrzebuje rodzina z dziećmi, a inaczej urządzi ją jedna czy dwie osoby.
Oto kilka sposobów na wydzielenie garderoby w sypialni.
Ścianka działowa
Jeżeli sypialnia jest dość duża, można wydzielić garderobę przy pomocy ścianki działowej – pełnej lub częściowej. Przegroda od podłogi po sufit lub od ściany do ściany, daje wrażenie oddzielnego pomieszczenia. W tak wydzielonej garderobie można zamontować drzwi przesuwne lub kotarę.
Parawan lub zasłona
Najtańszą metodą na wydzielenie garderoby w sypialni jest postawienie parawanu. To rozwiązanie nie przytłoczy pomieszczenia i nada przytulności. Dodatkowo parawan jest lekki i mobilny, więc łatwo zmienić aranżację w razie potrzeby. Niedoskonałością jest to, że nie zasłania całkowicie szafy lub półek. Aby ukryć regały, można wykorzystać zasłonę (karnisz przyczepiony do sufitu).
Zabudowa wnęki
Jeżeli w sypialni jest wnęka, warto ją wykorzystać i zaadaptować na garderobę. Wystarczy uzupełnić wnętrze systemem półek oraz szuflad i przesłonić zasłoną albo drzwiami. Powstanie wówczas pomieszczenie, do którego można wejść. Do popularnych rozwiązań należy też zastosowanie szafy wnękowej. Sprawdzi się w przypadku niezbyt głębokiej wnęki. Dostęp do szafy będzie bezpośrednio z sypialni. W takim przypadku warto postawić na meble w jasnym kolorze lub odcieniu podobnym do ścian. Dzięki temu wnętrze nie będzie przytłoczone dużą szafą.
Garderoba otwarta
Ostatnio modne stają się garderoby otwarte, czyli po prostu zastosowanie stojących wieszaków, systemu półek, koszy i drążków. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwy dostęp do ubrań. Ten pomysł nie wymaga też dużych nakładów finansowych. Dodatkowo wieszaki mogą stanowić element wystroju. Wadą otwartej garderoby jest konieczność utrzymywania porządku i częste usuwanie kurzu.
Szafa na wymiar
Do nietypowych, małych lub wąskich wnętrz warto zamówić u stolarza szafę na wymiar. Dzięki temu będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb. To rozwiązanie wykorzystuje każdy skrawek przestrzeni, aż po sam sufit. Dzięki temu szafa jest pojemna.
Szafa wolnostojąca
Szafy wolnostojące cieszą się dużą popularnością, ponieważ są sporo tańsze niż te na wymiar. Poza tym duży wybór (od tanich z laminowanej płyty po fornirowane i drewniane) sprawia, że łatwo znaleźć odpowiednią do konkretnego stylu wnętrza. Szafy wolnostojące nie sprawiają także problemu przy przemeblowaniu lub przeprowadzce. Ich wadą jest jednak ograniczona pojemność i brak dostosowania do indywidualnych preferencji. Warto zwrócić uwagę na szafy modułowe, które dopasowuje się do swoich potrzeb.
Schowek pod łóżkiem i zabudowa wokół łóżka
Jeżeli garderoba i szafy to za mało, ubrania można przechowywać w schowku pod łóżkiem. Warto jednak zwrócić uwagę, by pojemnik był szczelny i kurz nie dostawał się do środka. Podobną funkcję może spełniać zabudowa wokół łóżka – górne szafki i słupki po bokach. Tego typu regały nie będą zbyt głębokie, ale dodatkowe miejsce do przechowywania zawsze się przyda. Zabudowa w kolorze ścian stopi się z otoczeniem i nie będzie przytłaczała wnętrza.
Wyposażenie garderoby
Optymalna zagospodarowanie przestrzeni to tylko połowa sukcesu. Aby garderoba była funkcjonalna, warto wzbogacić ją w praktyczne akcesoria. Szafa czy garderoba powinna być wyposażona w półki, szuflady i drążki. Dobrym pomysłem do wysokich mebli jest pantograf (ruchomy drążek). Wówczas zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie ubrań wiszących. Dostęp nie jest utrudniony – wystarczy pociągnąć za specjalny uchwyt. Świetnym rozwiązaniem są organizery, kosze i pojemniki, które pomagają zachować porządek. Dzięki temu torebki, buty i inne akcesoria będą miały swoje miejsce. Do przechowywania, np. ubrań zimowych warto zastosować worki próżniowe – zmniejszają objętość aż o 75%. To rozwiązanie sprawia, że wykorzystujemy maksimum miejsca w garderobie.
Dowiedz się więcej o przechowywaniu ubrań:
https://pepco.pl/blog-pepco/blog/garderoba-w-sypialni-porady/#newsletter-closed Istotny jest także wybór odpowiednich wieszaków na ubrania. Te z cienkiego drutu nie są trwałe, a zawieszona na nich odzież odkształca się i zsuwa. Najlepsze są wieszaki z drewna cedrowego, a ich zapach odstrasza mole, rybiki i karaluchy. Warto dostosować typ do ubrań, np. do grubych płaszczy. Praktyczne są także wieszaki specjalistyczne – piętrowe do spódnic, wąskie do spodni, welwetowe do ubrań ze śliskiego materiału czy miękkie do delikatnej odzieży.
W garderobie nie może zabraknąć lustra. To najważniejszy element i dzięki niemu można skontrolować swój wygląd. Im większe, tym lepsze. Świetnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach jest lustro zamontowane w szafie. Ważną kwestią jest oświetlenie, tym bardziej, gdy garderoba umiejscowiona jest w sypialni. W tym pomieszczeniu zwykle światło jest niezbyt mocne. Natomiast w garderobie powinno być jasne i dokładnie oświetlać wnętrze. Warto zamontować dodatkowe źródła światła – najlepiej sprawdzi się energooszczędne oświetlenie LED o zimnej barwie.
Organizacja garderoby. Praktyczne porady
Jeżeli mamy już garderobę i jej wyposażenie, pora na ułożenie ubrań i dodatków. Oto kilka porad, które ułatwią organizację:
- posegreguj ubrania i pozbądź się tych, których nie nosisz lub są zniszczone,
- w szafie powinny być ubrania tylko na bieżącą porę roku – resztę przechowuj na wyższych półkach, możesz zastosować worki próżniowe,
- ubrania poukładaj według 2 kategorii – te, które należy przechowywać złożone (swetry, koszulki, bluzy, spodnie sportowe i dżinsy, bielizna) oraz ubrania, które należy wieszać na wieszakach (koszule, spódnice, spodnie z materiału, kurtki, marynarki, żakiety i płaszcze),
- zastosuj przegródki lub organizery do szuflady na bieliznę,
- torebki, apaszki, krawaty i paski zawieś na specjalnych wieszakach,
- na zewnętrznej stronie drzwi szafy zamontuj haczyki – zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania, np. długich wisiorków i łańcuszków,
- włóż do szafy perfumowane mydełka lub saszetki zapachowe.